منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶
شناسه خبر: 246706
گروه :خبر
13940222000120_PhotoA

بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه امحای ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی با کدام اصل اقتصاد مقاومتی سازگاری دارد؟ اعلام کرد: این‌ رفتارها، اراده و انگیزه تولید را از کشاورزان سلب می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و مسئول ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان امحاء 1700 تن سیب‌زمینی با کدام اصل اقتصاد مقاومتی سازگاری دارد؟ اعلام کرد: این‌گونه رفتارها، اراده و انگیزه تولید را از کشاورزان سلب می‌کند.

در ابتدای این نامه خطاب به جهانگیری آمده است: باکمال تأسف با خبرشدیم که شرکت تعاونی روستایی استان فارس طی روزهای اخیر به بهانه‌ی تنظیم نرخ بازار 1700 تن سیب‌زمینی را که درانبارهای نامناسب نگهداری می‏‌شد امحاء کرده است که از این مسئله در شریعت اسلامی ما تحت عنوان «اتلاف» یاد می‌شود؛ مسئله‌ای‌ که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) همیشه مبارزه با آن را یکی از ابزارهای مهم تحقق مقوله «اقتصاد مقاومتی» قلمداد کرده و می‌کنند.

در ادامه تاکید شد: شرایط معیشتی مردم و آثار زیان‌بار اجتماعی پدیده اتلاف و اسراف از یک سو و امکان فراهم کردن شرایط اعطای این محصول به اقشار کم‌درآمد کشور از سوی دیگر، ما دانشجویان بسیجی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس را بر آن داشت تا از کنار چنین مسئله مهمی به آسانی گذر نکرده و اهتمام مسئول محترم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای جلوگیری از تکرار چنین رخدادهایی جلب کنیم؛ رخدادی که در واقع برآیند نظام سرمایه‌داری ولیبرالی جهت تنظیم قیمت و نادیده گرفتن اقشار مستضعف است که متأسفانه برخی از نهادها مانند شرکت مزبور به عنوان مسلکی مد نظر خود قرار داده‌اند.

بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: البته مشابه این رفتار را در ایالات متحده آمریکا شاهد بودیم که دولت این کشور مقادیر قابل توجهی از گندم را به بهانه تنظیم قیمت روانه دریا کرد. علاوه بر ضررهای مذکور، امحاء این میزان از سیب‌زمینی، گذشته از ارزش غذایی آن، هدر رفت 13.600.000.000 لیترآب شیرین در شرایط خشک‌سالی و نشست زمین‌های استان فارس بدلیل استفاده بیش از حد از آب‌های زیر زمینی با کدام اصل اقتصاد مقاومتی سازگاری دارد؟ کدام یک از اصول اقتصاد مقاومتی تضییع مبلغ 25.500.000.000 ریال از بیت‌المال در کشت سیب زمینی یک استان را تحمل می‌کند؟ مگر بهره‌وری سومین اصل از اصول اقتصاد مقاومتی نیست؟ مگر تحقق امنیت غذایی اصل هفتم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیست؟ آیا این همه اتلاف در کشت یک محصول امنیت غذایی کشور را تضمین خواهد کرد؟

در ادامه این نامه تاکید شد: در حافظه تاریخی‌ ما مانده است که در دولت قبل نیز مسئله افزایش تولید سیب زمینی وجود داشت، ولی مسئولان ذیربط برای جلوگیری از تضییع این محصول، آن در اختیار ملت محترم ایران قرار دادند؛ مسئله‌ای که برخی از سران طیف مخالف دولت گذشته توزیع این محصول در میان مردم را «ضربه به کرامت» و مسبب «تحقیر» آنها عنوان کردند و معتقد بودند که با چنین اقداماتی نمی‌توان «عزت نفس ملت» را حفظ کرد و باید آن را برای  «روزهای سخت خود» نگه داشت.

این تشکل دانشجویی تصریح کرد: به هر حال گویا این بار نیز مانند سایر زمینه‌های اقتصادی مانند بازار ارز و اعطای وام برای خودروهای انبار شده و خروج از رکود، مسئولین امر به دنبال ساده‌ترین راه حل بوده‌اند که باز هم حاصلش بی تدبیری در امور اقتصادی شده است. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است: آیا امکان نداشت قبل ازضایع شدن این حجم انبوه از سیب‏‌زمینی، این محصول در بین اقشار کم ‏درآمد و مستضعف جامعه توزیع شود یا به‌عنوان یکی ازاقلام سبدغذایی در اختیارکمیته امدادامام خمینی (ره) قرارگیرد؟ آیا ممکن نیست هنگام کشت محصول بر اساس تقاضای سال قبل، مصرف سال آینده پیش بینی شود و در مورد حجم کشت محصولات کشاورزی با کشاورزان هماهنگی لازم به عمل آید تا از اتلاف و اسراف که باعث خسران نعمت می‌شود جلوگیری کرد؟

در پایان این نامه خطاب به جهانگیری آمده است: ما دانشجویان بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس به‌ هیچ ‌عنوان این حرکت منافی مبادی اسلام و ارزش‌های انقلاب را تحمل نکرده و آن را که در تعارض با منویات رهبر عظیم الشأن است شدیدا محکوم می‌کنیم و هشدار می‌‏دهیم که به عنوان فرزندان خمینی کبیر (ره) و سربازان امام خامنه‎ای درصورت تکرار این اقدامات مذموم تمام توان خود را برای تصحیح این روند نادرست به کار خواهیم گرفت؛ زیرا در شرایطی که بیش از هر زمان دیگر نیازمند تزریق روحیه‌ تولیدکنندگی و رونق اقتصادی به جامعه هستیم، این گونه رفتارها، اراده و انگیزه تولید را از کشاورزان عزیز کشور سلب خواهد کرد. امید است که شاهد تکرار چنین مسائلی در جامعه اسلامی نباشیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است