منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۷
شناسه خبر: 327883
گروه :خبر
hormoz

یک مقام مسئول با تشریح لغو برخی از امتیازهای فروش نفت ایران به هند، گفت: بانک مرکزی ایران به پالایشگاه‌های هند اعلام کرده نفت را صرفا با ارز یورو می‌فروشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ سیدمحسن قمصری  درباره اظهار نظر برخی از مقامات هند مبنی بر لغو امتیازهای فروش نفت خام ایران به پالایشگاه‌های هندی، گفت: بانک مرکزی مسئولیت اصلی وصول مطالبات حاصل از فروش نفت خام ایران به پالایشگاه‌های مختلف از جمله مشتریان هندی است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه بانک مرکزی ایران اخیرا با انجام مکاتباتی با پالایشگاه‌های هند خواستار دریافت یورو به جای روپیه در قبال صادرات نفت خام به این کشور شده است، تصریح کرد: این تصمیم بانک مرکزی بوده و شرکت نفت مسئولیتی در قبال ارز دریافتی حاصل از فروش و صادرات نفت خام ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ارز روپیه از معاملات نفتی ایران با نامه جدید بانک مرکزی حذف شده است؟ تاکید کرد: بانک مرکزی براساس سیاست‌های خود تصمیم می‌گیرد که نفت خام را با چه ارزی دریافت کند که هم اکنون برای دریافت پول نفت از پالایشگاه‌های هندی به دنبال دریافت یورو به جای روپیه است.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر اینکه در دوران تحریم هزینه انتقال نفت خام به برخی از پالایشگاه‌های هندی بر عهده شرکت ملی نفت ایران «قراردادهای سی. آی. اف- CIF»، بوده است، اظهار داشت: بر این اساس اخیرا قراردادها را به تیپ فوب «FOB» تغییر کرده و هزینه حمل نفت خام برای برخی از پالایشگاه‌ها بر عهده خریدار خواهد بود.

قمصری با با اشاره به توافق‌های انجام شده با برخی از پالایشگاه‌های هند همچون ریلانس، اسار، مانگلور و هند پترولیوم برای افزایش فروش نفت خام، تاکید کرد: در دوره پساتحریم حجم فروش و صادرات نفت خام ایران به چند کشور از جمله کره جنوبی و هند با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

وی در پاسخ به پرسش مهر در خصوص میزان افزایش فروش و صادرات نفت خام ایران به پالایشگاه‌های هندی، توضیح داد: در شرایط فعلی نمی‌توان عدد دقیقی را درباره حجم افزایش صادرات نفت خام عنوان کرد اما در مجموع میزان فروش نفت به پالایشگران هندی حدود ۲۰ درصد نسبت به دوره تحریم افزایش یافته است.

به گزارش مهر، با فروکش کردن برخی از محدودیت‌های پیش روی صادرات نفت ایران و افزایش حجم صادرات نفت و میعانات گازی به حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز، ایران برخی از امتیازات فروش نفت به پالایشگاه‌های هندی در دوران تحریم را لغو کرده است.

یکی از شروط جدید فروش نفت خام ایران به هند، گنجاندن قراردادهای فوب، تأمین کشتی انتقال نفت بر عهده خریدار بوده و این درحالی است که طبق قراردادهای سی آی اف (CIF) که در دوران تحریم از سوی ایران پذیرفته شده بود، هزینه انتقال به عهده فروشنده یعنی ایران بوده است.

علاوه بر این، با توقف فروش نفت به صورت روپیه خواستار دریافت پول حاصل از صادرات نفت خام خود به پالایشگاه‌های هندی بر اساس ارز یورو شده است.

«دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند اخیرا در گفتگویی با رسانه‌های هندی با بیان اینکه ایران انتقال رایگان نفت به هند را متوقف کرده است، از پالایشگران هندی همچون شرکت «مانگلور و اسار» خواسته است که خودشان برای انتقال نفت ایران اقدام کنند.

این عضو کابینه دولت هند با تاکید بر اینکه از ماه آوریل سال ٢٠١۶ میلادی، شرکت ملی نفت ایران به شرکت‌های مانگلور و اسار اعلام کرد که محموله های آینده، بر مبنای قیمت فوب فروخته می‌شوند و انتقال آن به عهده خریدار خواهد بود، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده تا زمانی که هندی‌ها بتوانند کشتی نفتکش و بیمه مورد نیاز را تأمین کند، این شرکت به ارائه این خدمات ادامه خواهد داد.

پرادهان با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران سازکار پیشین پرداخت پول نفت را متوقف کرده است، اظهار داشت: ایران خواسته که از این پس، پول نفت فروخته شده را به یورو دریافت کند.

وزیر نفت و انرژی هند خطارشنان کرد: در بازارهای جهانی، قراردادهای عرضه نفت بر مبنای فوب یا سی آی اف مورد مذاکره قرار می گیرند؛ بنا بر این، هزینه واردات نفت از ایران در سال مالی ٢٠١۶-٢٠١٧، به شرایط مورد مذاکره میان شرکت ملی نفت ایران و شرکتهای هندی بستگی خواهد داشت.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است