منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۳
شناسه خبر: 220700
گروه :خبر
13940528000071_PhotoA

در حالیکه در بودجه ۹۴ برای وزارت نیرو بابت تامین خدمات زیربنایی آب، برق و فاضلاب اعتبار مشخصی تعیین شده است اما این وزارتخانه حاضر نیست از این ردیف اعتباری برای خدمات زیربنایی مسکن مهر هزینه کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،علی‌رغم اینکه بارها مسئولان وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو اعلام کرده‌اند برای تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر 5600 میلیارد تومان اعتبار نیاز است گزارشها حاکی از این است که در بودجه 94 برای وزارت نیرو ردیف اعتباری آب، برق و فاضلاب پیش بینی شده است اما این وزارتخانه حاضر نیست از این ردیف اعتباری برای خدمات زیربنایی مسکن مهر هزینه کند.

بر اساس این گزارش هیئت وزیران به تازگی مصوب کرد مبلغ 5000 میلیارد ریال به‌صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل منابع ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور،  برای احداث و تکمیل فاضلاب با اولویت شهرهای جدید پردیس، گلبهار، صدرا، هشتگرد، پرند و تصفیه‌خانه پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای جیرفت، پیامبر اعظم بندرعباس،‌ لپویی ورزقان فارس، ولیعصر خوی، گلمان ارومیه، صفادشت تهران‌، مهرگان تبریز و مهرآباد رودهن در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد اما ظاهرا این مصوبه چیز تازه‌ای نیست و در قالب احیای مصوبه سال گذشته بوده است.

این گزارش حاکی است ظاهرا دلیل امتناع وزارت نیرو از عدم اختصاص اعتبار از ردیف بودجه این است که این وزارتخانه انتظار دارد بودجه جدیدی علاوه بر این ردیف بودجه به این وزارتخانه اختصاص یابد.

یک مقام مسئول در این خصوص به خبرنگار فارس گفت:وزارت نیرو در جلسات مربوط به تامین خدمات زیربنایی مسکن مهر در این خصوص که مگر نه اینکه در بودجه 94 ردیف اعتباری مشخصی برای آب، برق و فاضلاب پیش بینی شده است چرا از این اعتبارات برای خدمات زیربنایی مسکن مهر هزینه نمی شود اعلام می کنند که دولت باید برای تامین خدمات زیربنایی مسکن مهر اعتبار جداگانه ای اختصاص دهد.

مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 300 هزار واحد مسکن مهر داشتیم که به دلیل نبود آب، برق و گاز واگذار نمی‌شدند گفته بود که با تلاش‌های انجام شده توانستیم حدود 60 هزار واحد مسکن مهر را با تأمین آب، برق و گاز به متقاضیان واگذار کنیم اما در حال حاضر حدود 240 هزار واحد مسکن مهر را به دلیل نبود خدمات زیربنایی نمی‌توانیم واگذار کنیم.

اواسط شهریور ماه سال گذشته جلسه‌ای برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر با حضور مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو و نوبخت معاون رئیس جمهور در حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد تا در خصوص واگذاری هر چه زودتر واحدهای مسکن مهر چاره اندیشی شود.

هر چند در این جلسه نوبخت به جهانگیری و سایر مسئولان ارشد وزارتخانه ها قول داد دولت 700 میلیارد تومان و وزارت نیرو 300 میلیارد تومان برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر تا پایان شهریور تقبل کنند،در این جلسه همچنین قول داده شد تا 1000 میلیارد تومان دیگر هم در شش ماهه دوم سال جاری اختصاص یابد اما هنوز یک ریال از این مصوبه هم به این پروژه اختصاص نیافته است.

در مهر ماه سال گذشته تخصیص 300 میلیارد تومان به وزارت نیرو از سوی نوبخت ابلاغ شد، اما همان زمان گزارش‌ها حاکی از این بود که این رقم قرار است از محل حق انشعابات احداث شبکه آب، برق و فاضلاب مسکن مهر تامین شود، در عین حال با گذشت چند ماه از این ابلاغیه هنوز از اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومان خبری نیست و مشخص نیست وزارت نیرو این مبالغ را در کجا هزینه کرده است.

اگر چه 300 میلیارد تومانی هم که در اوسط مهر ماه سال گذشته ابلاغ شد و 1700 میلیارد تومان وعده داده شده از سوی نوبخت را باید به فال نیک گرفت اما این مبلغ در برابر اعتبار مورد نیاز مسکن مهر برای زیر ساخت‌ها بسیار ناچیز است و با مبلغ 5600 میلیارد تومان پیش بینی شده مورد نیاز برای تکمیل آب و برق مسکن مهر فاصله زیادی دارد.

هم اکنون که شش ماه از سال 94 گذشته و به میانه سال رسیده، گزارش‌ها حاکی از این است که 240 تا 250 هزار مسکن مهر آماده تحویل منتظر تامین آب،برق و گاز هستند تا واگذار شوند.

پیشتر سرتیپ زاده جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در امور آب و برق مسکن مهر با بیان اینکه بحران آب، تامین آب طرح‌های مسکن مهر را بیشتر با مشکل مواجه کرده است، گفت: وزارت نیرو تامین آب کوتاه‌مدت را انجام داده اما تامین پایدار آب و برق نیازمند تخصیص منابع مورد نیاز است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند