منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰
شناسه خبر: 342688
گروه :خبر
DSC_3672

خطیب جمعه ابوموسی گفت: امام صادق(ع) با تشکیل نهضت بزرگ علمی و فرهنگی و تربیت 4هزار شاگرد، در واقع اسلام را احیا کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از نافذ آنلاین، حجت الاسلام پیشدار خطیب نماز جمعه ابوموسی با تسلیت شهادت رئیس مذهب جعفری امام صادق(ع) اظهار کرد: در یک دسته بندی، زندگی امام جعفر صادق(ع) را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود که قسمت اول از زندگی ایشان همراه با امامت جد بزرگوارشان امام سجاد(ع) و پدر بزرگوارشان امام محمد باقر(ع) می باشد و تقریبا نیمی از عمر با برکت آن حضرت را تشکیل می دهد.

وی افزود: در این دوره امام صادق(ع) شاگردی جد و پدر بزرگوار خود را کردند و از علم و تقوی و کمال و فضیلت آنان در حد کافی بهره مند شد و به مقامات والای علمی دست یافتند.

پیشدار اظهار کرد: قسمت دوم زندگی امام صادق(ع) زمانی بود که امام خودشان به امامت رسیدند و حدود 4 هزار شاگرد دانشمند و نامی را تربیت کردند و تقدیم جهان اسلام نمود. در این دوره امام از فرصت مناسبی که بوجود آمده، استفاده نمود و مکتب جعفری را به تکامل رساند و علوم و فنون بسیاری را که جامعه آن روز تشنه آن بود، به جامعه اسلامی ارزانی داشت.

وی تصریح کرد: امروز دانشمندان علوم پزشکی و شیمی شاگردان علم کیمیا و مکتب پزشکی امام صادق(ع) هستند و همچنین چهار امام اهل سنت همگی بی واسطه یا باواسطه از شاگردان مکتب امام صادق(ع) بودند و در این دوره امام صادق(ع)  با تشکیل نهضت بزرگ علمی و فرهنگی و تربیت 4هزار شاگرد، اسلام را احیا کرد و نه تنها اسلام شیعی بلکه حتی اگر امروز فقه اهل سنت هم زنده است و در بین اهل سنت رواج دارد از برکت علم و فرهنگ امام صادق(ع) می باشد.

خطیب جمعه ابوموسی گفت: هشت سال آخر عمر امام(ع) قسمت سوم زندگی ایشان را تشکیل می‌دهد. در این دوره، امام بسیار تحت فشار و اختناق حکومت منصور عباسی قرار داشت. در این دوره امام دائما تحت نظر بود و مکتب جعفری عملاً تعطیل گردید.

وی ابراز کرد: امام صادق علیه‌السلام در عصرى زیست که علاوه بر حوادث سیاسى، یک سلسله حوادث اجتماعى و پیچیدگى‌ ها و ابهام‌ هاى فکرى و روحى پیدا شده بود که اسلام را تهدید مى‌ کرد.  ظهور متکلمان، صوفیه ، زنادقه، مکتب ها و نحله های مختلف فقهی جبریه، مشبهه، تناسخیه که هر کدام عقاید خود را ترویج می کردند و به نحوی نظر می دادند.

پیشدار خاطرنشان کرد: امام صادق با در نظر گرفتن نیاز شدید جامعه و آمادگی زمینه اجتماعی مناسب دنباله نهضت علمی و فرهنگی پدرش را گرفت و حوزه علمی وسیعی به وجود آورد و در رشته های مختلف شاگردان بزرگی را تربیت نمود.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر