منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
شناسه خبر: 372072
گروه :خبر
photo_2016-09-11_15-48-58-346x256

عالم اهل سنت هرمزگان تصریح کرد: جهان اسلام و امت اسلامی با در اختیار داشتن چنین مواقفی از علمای اسلام نسبت به شخصیت امام رضا (ع) ، می تواند به عنوان محور وحدت اسلامی بهره ببرد و حضور حضرت امام رضا (ع) در ایران منشاء برکات و نعمت های زیادی شده که مهمترین آن تقویت پیوند امت اسلامی با ولایت و امامت می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛شیخ علی ماهیگیر، امام جمعه موقت اهل سنت گهردو شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده به جایگاه والای امام رضا (ع) در بین اهل سنت اشاره کرد و افزود: ابوالحسن علی الرضا (ع) فرزند موسی بن جعفر رضی الله عنهم همواره مورد احترام اهل سنت، علما و فضلای جهان اسلام در تمامی دوران بوده است.

وی با بیان اینکه شخصیت امام رضا (ع) از تولد در مدینه منوره تا مرو در سه محور مورد توجه قرار گرفته است؛ اظهار کرد: یکی محورهای مهم شخصیت آن حضرت که در کتب و نوشته های علمای اهل سنت مورد توجه، تجلیل و تمجید قرار گرفته، علم آن حضرت است و به سبب وسعت و وفور علم، ایشان را معدن علم و عرفان ذکر نموده اند و آورده اند که در حالی که بیست و چند سال بیشتر نداشت در مسجد النبی فتوا می داده است.

امام جمعه اهل تسنن گوهردو شهرستان سیریک تصریح کرد: برخی از ائمه حدیث از امام رضا(ع) روایت نموده اند ابن حجر عسقلانی ایشان را از کبار العاشره یعنی بزرگانی که تابعین را ندیده اند و از اتباع تابعین روایت می کنند بر شمرده است.

ماهیگیر در ادامه بیان کرد: آن حضرت به هنگام ورود به نیشابور مورد استقبال گسترده و بی نظیر مردم و علمای اهل سنت از جمله علمای بنام عصر چون ابوزرعه و محمد بن اسلم و در موضعی دیگر مورد استقبال یحیی بن یحیی ، اسحاق بن راهویه ، احمد حرب ، محمد بن رافع و … و تکریم اعلی قرار گرفته و از ایشان خواسته شده تا آنها را به دیدار جمال چهره شان مفتخر نموده و برایشان حدیث روایت نماید و حدیث سلسه الذهب ایشان در این خصوص مشهور است و حاکم نیشابوری، ابونعیم اصفهانی ، ابن حجر هیثمی و … آن را آورده اند .

وی اضافه کرد: امام احمد حنبل رضی الله عنه از ائمه اربعه اهل سنت در تایید آن فرموده که لو قرئت هذا الاسناد علی مجنون لبریء من جنته و یا لافاق من جنونه.

امام جمعه اهل تسنن گوهردو شهرستان سیریک خاطر نشان کرد: در دوران مأمون خلیفه عباسی ، آن حضرت به سئوالات علما، فقها و متکلمان از ادیان و مذاهب مختلف پاسخ می داده و در مناظرات شرکت می فرمودند کتاب مناظرات ایشان توسط عیسی یقطینی حاوی هجده مسأله نگاشته ولی متاسفانه اینک در دسترس نیست و از این جهت خسران و ضایعه ای برای میراث مکتوب عربی اسلامی است.

ماهیگیر گفت: سوای علمای اعصار مختلف ، معاصرین نیز به علو مکانت ایشان اشاره دارند به عنوان مثال دکتر خلدون احدب استاد علوم حدیث در دانشگاه جده عربستان مکانت علمی و شأن ایشان را تأیید و تمجید نموده و یا باقر امین ورد عضو اتحادیه مورخان عرب در مورد رساله طب آن حضرت پژوهش هایی دارد.
وی با بیا اینکه جایگاه علمی و اجتماعی امام رضا (ع) باعث توجه مأمون خلیفه عباسی گردیده است؛ افزود:  به طوری که امر خلافت بعد از خود را به ایشان تفویض نموده و ولایت عهدی اش را به ایشان سپرده اگر چه برخی آن را تحمیلی ذکر نموده اند هم چنین ضرب سکه بنام آن حضرت توسط مامون و ازدواج دخترش به ایشان در برخی منابع اهل سنت آمده است که نشان از بعد اجتماعی زندگی آن حضرت است کرم و جود و سایر سجایای اخلاقی ایشان مورد توجه شاعرانی چون ابونواس و دعبل واقع شده قریب به اتفاق مورخین بر این سجایا و شأن اجتماعی ، معنوی و علمی شان صحه گذاشته اند.

وی تصریح کرد: جهان اسلام و امت اسلامی با در اختیار داشتن چنین مواقفی از علمای اسلام نسبت به شخصیت آن حضرت ، می تواند به عنوان محور وحدت اسلامی بهره ببرد.

امام جمعه موقت اهل سنت گهردو شهرستان سیریک بیان کرد: حضور حضرت امام رضا (ع) در ایران منشاء برکات و نعمت های زیادی شده که مهمترین آن تقویت پیوند امت اسلامی با ولایت و امامت می باشد.

 

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد آمریکا با نقض برجام بار دیگر دشمنی خود با ایران را اثبات کرد / استکبار بداند که برجام برای ما مقدس نیست/ وادادگی دولت با عزت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد اگر برجام را نقض کنند آن را به آتش می کشیم/ تربیت دانشجوی انقلابی در دانشگاه ها یک ضرورت است افزایش ۲۰ درصدی سهم حمل و نقل ریلی/ رشد ۸۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری در هرمزگان شهدا مدافعان همیشگی انقلاب اسلامی ایران هستند/ حضور شهیدان گمنام در سواحل نیلگون خلیج فارس نشان دهنده ثبات و امنیت است امام رضا(ع) در ایران باعث تقویت پیوند بین امت با ولایت شده است/ علمای اهل سنت امام رضا(ع) را معدن علم و عرفان می دانند تشییع پیکر ۲ شهید گمنام در بخش بندزرک+ تصاویر شهدای گمنام را شهدای خوشنام بنامیم/ مردم ایران در راه انقلاب ثابت قدم مانده اند نگرانی مردم بشاگرد از بی توجهی مسئولان /برخی مایل نیستند بشاگرد امام جمعه داشته باشد ایران نقطه عطف جهان اسلام است/ بدترین نقض حقوق بشر در آمریکا رخ می دهد/ داعش برگرفته از پلیس آمریکا است