منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱
شناسه خبر: 325309
گروه :خبر
سیره اخلاقی امام راحل

امام خمینی در تمام مراحل زندگی خود یک الگو برای تمام ملت ایران بود، ایشان صفات و خصوصیات بارزی داشت که شخصیت وی را منحصربه فرد کرده بود. ایشان اسوه ی واقعی از صبر و مقاومت و مهربانی بود. امام خمینی زاهدی با تقوا بودند که ادراک عمیقی از معرفت داشتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مقام معظم رهبری، عظمت روح و شخصیت والای امام خمینی (ره) را چنین بیان می کنند: « نام آور بزرگ دوران معاصر، یعنی امام روح امام خمینی (ره) دانشمندی پارسا و خردمندی پرهیزکار و حکیمی  سیاست مدار و مؤمنی نواندیش و عارفی شجاع و هوشمند و فرمانروایی عادل و مجاهدی فداکار بود. او فقیه و اصولی و فیلسوف و عارف و معلم اخلاق و ادیب و شاعر بود. در او خصلت های برجسته خداداد، در آمیخته با آن چه او خود از معارفی قرآنی آموخته و دل و جانش را به آن زیور داده بود، شخصیت عظیم و جذاب و تأثیر گذاری پدید آورده بود که هر یک از چهره های برجسته یک قرن اخیر جهان ـ که قرن رجال بزرگ و مصلحان نام آور دینی و سیاسی و اجتماعی است ـ در برابر آن کم جاذبه و یک بُعدی و کوچک به نظر می آمدند».

 

از ویژگی های امام خمینی سیره اخلاقی ایشان بود. امام خمینی برای همه ملت در همه مراحل زندگیشان اسوه ی مقاومت و صبر بود. امام خمینی در طی سال های عمرشان بر مالشان نیفزودند بلکه بر علم و تقوای خود افزودند. امام خمینی زاهدی با تقوا، ادراک عمیقی از معرفت داشتند.

 

امام خمینی اهدافشان را بدون عقب نشینی و با قاطعیت دنبال می کردند. ایشان حتی اگر با مخالفت رو به رو می شدند بدون هیچ ترس  واهمه ای هدف را دنبال و به سرانجام می رساندند.

 

حضرت امام خمینی برای نماز خواندن، تمیزترین لباس را بر تن خود می کردند و سپس وضو می گرفتند و عطر می زدند و به نماز می ایستادند. امام در عین حال پدری رئوف و یار و همراهی دلسوز بودند. از ویژگی های اخلاقی امام آینده نگری، بصیرت، ایمان و اقبت اندیشی وی بود.

 

یکی از راه های رسیدن به قلّه خوشبختی و موفقیت، «مدیریت زمان» است. این تسلط بر اوقات، تنها با برنامه ریزی دقیق و منطقی حاصل می شود. حضرت امام(ره)، از کسانی بودند که بر اساس برنامه ریزی بر تمام دقایق عمر خود، تسلط داشتند.

 

حضرت امام نه تنها به استادان و همراهان خود احترام می گذاشتند، بلکه از تمام علما و دانشمندان به نیکی یاد می کردند.  احترام به والدین در پیش امام خمینی ( رحمه الله) نیز از اهمیت خاصی برخوردار بود.

 

امام خمینی(س) ساعات شبانه روز خود را تقسیم بندی کرده بودند و ساعت عبادت، استراحت، مطالعه، رفت و آمد و… ایشان مشخص بود و این تقسیم و برنامه ریزی، مبنای تنظیم برنامه خانواده امام نیز شده بود.

 

از خصوصیات درسی حضرت امام که بر جذابیت درسشان نیز می افزود تذکرات اخلاقی ایشان بود . گاه این تذکرات آنچنان نافذ و مؤثر بود که بعضی ها در درس امام به گریه می افتادند و بعضی ها هم از حال می رفتند.

 

توجه در رفتار و عملکرد امام، نشان می دهد که ایشان در تمام امور، بسیار به رعایت نظم مقیّد بودند و با نظم و برنامه خاصِّ از پیش معیّن شده، کارهای خود را انجام می دادند.

 

وجود امام خمینی سرشار از زهد و پرهیزکاری بود، در تمامی مراحل و ابعاد زندگی اجتماعی – سیاسی و خانوادگی، پرهیزگاری سرلوحه تصمیم گیری ها، برخوردها، موضع گیری ها، گفته ها و نوشته های ایشان بود. در حقیقت موفقیت های امام خمینی در صحنه های گوناگون، حاصل پرواپیشگی و تقوای اخلاقی و علمی آن روح قدسی بود.

 

امام حق الناس را در مسائل عادی و امور جزیی رعایت می نمود و به خود اجازه نمی داد کوچک ترین اجحافی در حق مردم شود.

 

در باورهای امام، وحدت و یکپارچگی، جایگاه ویژه ای دارد. امام همیشه در طول نهضت و پس از پیروزی انقلاب، این امر مهم را مورد توجه  قرار دادند که اگر در میان امّت اسلامی، اختلاف باشد، هیچ گاه به هدف خود و پیروزی نائل نخواهد شد.

 

امام راحل رسیدگی به امور محرومین و رفع گرفتاری های دردمندان را نه یک منّت بلکه وظیفه‌ای شرعی می‌دانست.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان