منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۹
شناسه خبر: 212818
گروه :خبر
13940528000394_PhotoA
 

مواضع «زیبا کلام» خوراک روزنامه سعودی

الشرق الاوسط: آیا زمان گفت‌وگو با ایران فرارسیده؟

نویسنده تندروی سعودی با رد هر گونه گفت‌و‌گویی با تهران و اعلام پیش‌شرط تغییر رفتار ایران در منطقه، به یادداشت «صادق زیبا کلام» اشاره می‌کند و آن را نمونه‌ای بر اختلاف در ایران و زیان سنگین این کشور در سوریه و یمن توصیف می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مدتی است که بحث گفت‌و‌گوی ایران با کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس، در میان رسانه‌ها و بعضا مسئولان دو طرف به میان آمده است. این مسأله هر چند با استقبال رسانه‌های میانه‌رو عربی مواجه شده، اما تندروهای وهابی و سعودی خشمگینانه علیه آن موضع گرفته‌اند.

بعد از آنکه «عبدالرحمن الراشد» مدیر سابق العربیه و ستون‌نویس روزنامه الشرق الاوسط پیشنهاد یک تحلیلگر مطرح عربی برای ارائه طرح ابتکار عربی برای مذاکره با ایران را رد کرد (+)، دیگر مطبوعات افراطی همسو با خط سیاسی سعودی، با هر پیشنهادی برای گفت‌وگو با ایران مقابله می‌کنند.

روز گذشته یک مسئول بلند پایه کشورهای جنوبی خلیج فارس، جزئیاتی از مذاکره بین ایران و کشورهای شورای همکاری خلیح فارس را در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط بیان کرد و گفت: بزودی در تاریخ 22 سپتامبر آینده این گفت‌وگوها شروع خواهد شد.

وی در ادامه مدعی شده که این مذاکرات، ابتکار قطر بوده که با استقبال ایران و عمان مواجه شده و قرار است در یکی از کشورهای منطقه یا کشوری بی طرف برگزار شود. (جزئیات بیشتر)

به نوشته الشرق الاوسط، کویت با این مذاکرات مخالفت نکرده و اعلام کرده است که مانعی برای اجرای آن نیست، اما عربستان، امارات و بحرین کماکان در برابر این مذاکرات مقاومت می‌کنند و عقیده دارند، تا زمانی که ایران به اقدامات خود علیه امنیت عربی و خلیج [فارس] ادامه می‌دهد، گفت‌وگو معنایی ندارد.

در این باره یک مسئول وابسته به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در گفت‌و گو با الشرق الاوسط مدعی شد: ایرانی‌ها برای برگزاری این گفت‌وگوها خودشان را به آب و آتش می‌زنند چرا که در یمن ضربه سنگینی خورده‌اند و در بحرین و کویت نیز توطئه‌هایشان به شکست انجامیده است و می‌خواهند از خسارت بیشتر در امان بمانند.

«مشاری الذایدی» تحلیلگر سعودی روزنامه الشرق الاوسط با عصبانیت بسیاری در مورد این مذاکرات می‌نویسد: برخی از گفت‌وگوها حمایت می‌کنند و مذاکره با ایران را برای مذاکره می‌خواهند تا دیوارهای دشمنی فرو ریزد؛ همانند باراک اوبامای ساده‌لوح؛ اما در مقابل برخی دیگر نیز به این حد راضی نیستند و خواستار اثبات صداقت ایران در عمل و نه در حرف هستند.

وی ادامه می‌دهد: اقدامات ایران نشان می‌دهد که این کشور کماکان دشمنی با اعراب و کشورهای خلیج [فارس] را ادامه می‌دهد و جزایر سه گانه امارات را اشغال کرده است و از تروریسم در یمن، بحرین و عربستان حمایت می‌کند.

مشاری الذایدی می‌نویسد: ایران با منافع عرب در عراق و سوریه و حتی آفریقا به دشمنی برخاسته است و خواهان نابودی و تخریب کشورهای عربی است، چرا باید عربستان، بحرین و امارات با ایران از روی خوش در آیند؟ به مجرد اینکه اوباما در مورد حمایت از میانه‌روها در ایران دچار توهم شده است؟!

این نویسنده تندروی سعودی در ادامه این سؤال را می‌پرسد: آیا راه‌حل در جنگ مستقیم با ایران است؟

وی کشتار مردم یمن و حمله به این کشور را دستاورد ریاض می‌خواند و جواب می‌دهد: ضرورتی برای جنگ مستقیم نیست؛ اما به هیچ وجه جایز نیست که از دستاوردهایمان در یمن و الان در عراق و بعدا در سوریه کوتاه بیاییم. این ما نیستیم که در عراق و سوریه و یمن ضرر می‌کنیم بلکه در داخل ایران صداهایی در مخالفت با دخالت ایران در این کشورها به گوش می‌رسد، مانند «صادق زیبا کلام» استاد دانشگاه و اندیشمند سیاسی اصلاح‌طلب که از حکومت ایران جهت دخالت در سوریه و یمن و دیگر کشورهای عربی انتقاد کرده است.

این نویسنده سعودی در انتها با ابراز ناراحتی از پیشنهاد گفت‌و‌گو از سوی قطر و استقبال کویت و عمان می‌نویسد: ای کاش پیشنهاد دهندگان به مسائل مهم‌تری می‌پرداختند و بدترین چیز برای گفت‌و‌گو با دشمن همانا تشتت آرا و اختلاف درونی است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است