منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
شناسه خبر: 306208
گروه :خبر
فضای-مجازی

شهروندان تازمانی که نسبت به عواقب منفی استفاده های نادرست ازاین فضاها اگاه نباشند نمی توانند بسلامت ازاین گذرگاه سخت تکنولوژی و علم عبور کنند و دراین میان وظیفه خطیر رسانه های اثرگذار بیشتر از هر زمان دیگری ایجاب می کند که به آموزش و آگاهی بخشی جامعه بطور فراگیر بپردازند و با رویکردی آموزش محور دراین وادی گام بردارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ فضاهای مجازی اگر درست و به جا بکار گرفته شوند می تواند به عنوان یک فرصت علمی و عملی و سهل الوصول برای ایجاد ارتباطات مورد استفاده قرار بگیرد و اگر خدایی ناکرده بدون اگاهی از قوانین رسانه ای و مطبوعاتی کشور استفاده شود عواقب و فجایع غیرقابل جبرانی بوجود می آورد که دامنگیر افرادو جامعه خواهدشد.

 

هر فضایی بی شک فنون و روش خاص خود را دارد وبرای ورود و استفاده از ان باید به سلاح وعلم آن مجهز شد تا مبادا در این وادی دچار سردرگمی و حیرانی شد ؛ دردی که این روزها دامنگیر جامعه ایرانی شده و تمام اقشار جامعه اعم از پیر و جوان کودک و نوجوان را به نوعی درگیر خود کرده است .

 

اغلب ما آدم های نسل جدید به عنوان مشتریان پر و پا قرص اسمارت فون ها با عضویت در چندین و چند شبکه مجازی برای جا نماندن از قافله تکنولوژی ، روزانه ده ها و شاید صدها پیام در شبکه های مجازی دریافت می کنیم که شاید 80 درصد آنها فاقد نکته ای مفید و کاربردی برای بهتر شدن روند زندگی مان باشند . با این حال چیزی که در این پیام ها به وفور دیده می شود ، جوک هایی است که اغلب با مضامین قومیتی است.

 

استفاده از فضاهای مجازی بدون آموزش و اطلاع رسانی صحیح ممکن نبوده وشهروندان تازمانی که نسبت به عواقب منفی استفاده های نادرست ازاین فضاها اگاه نباشند نمی توانند بسلامت ازاین گذرگاه و گردنه سخت تکنولوژی و علم عبور کنند و نتیجه آن افزایش جرایم رایانه ای و فضای مجازی که است که هر روز اخبار سواستفاده و جرایمی را می شنویم که عده ای دراین محیط ها وسوسه شده و دست به ارتکاب جرم می زنند غافل ازاینکه عده ای از همشهریان و دوستان خودشان هم دراین دور تسلسل گرفتار می شوند.

 

لزوم آگاهی خانواده ها از فضاهای مجازی و استفاده های مثبت ومنفی  که می شود از این محیط کرد بیش از پیش حس می شود و باید دستگاه های فرهنگی و اجتماعی به میدان آمده و تا قبل ازاین که دیر بشود برای اگاه سازی خانواده ها کاری بکنند وقدمی بردارند. اموزش سواد رسانه ای در مدارس و از معلمان ما باید شروع شود تا به دیگر لایه های جامعه برسد چرا که هنوز بسیاری از معلمان و مربیان ما خودشان هم آگاهی لازم و کافی از این فضاها و جرم هایی که اتفاق می افتاد نداشته و باید با آموزش  وارتقا سواد رسانه ای از مدارس و دبیرستان ها شروع کنیم .

 

دراین میان وظیفه خطیر رسانه های اثرگذار بیشتر از هر زمان دیگری ایجاب می کند که  به آموزش و آگاهی بخشی جامعه بطور فراگیر بپردازند و با رویکردی آموزش محور دراین وادی گام بردارند چرا که اگر اندکی عقب کرد کنیم دیری نمی پاید که با فاجعه اجتماعی و فرهنگی مواجه خواهیم شد.

 

رعایت و دانستن حدود شرعی در فضای مجازی امروزه یکی از مهمترین موضوع هاست . چرا که هر فرد با هر جنسیتی باید حریم مورد نظر را حفظ کند. فرهنگ استفاده از فضای مجازی باید آموزش داده شود تا از این فضا به خوبی استفاده شود.

 
حرکت گام به گام و نظارت بر فعالیت‌های کودکان در فضای مجازی می تواند وظیفه‌ای چالش برانگیز محسوب شود. این مساله زمانی که کودکان و نوجوانان دارای رایانه شخصی، تلفن همراه هوشمند، تبلت و یا کنسول‌های بازی‌های ویدئویی هستند، شرایط جدی‌تری نیز به خود می گیرد.

 

در دنیای مجازی شاید در هر ثانیه، یک ایرانی شروع به نوشتن کامنت های توهین آمیز پای عکس ها و پست های افراد مختلف می کند و چون ترسی از درگیری رودررو ندارد، ساعت ها این کار را ادامه می دهد و با دیگر کاربران هم این دعوا را ادامه می دهد؛ دعواهایی که تاثیر آن می تواند حتی از ضرب و جرح هم مخرب تر باشد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است