منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
شناسه خبر: 365114
گروه :خبر
1

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گفت: آنچه امروز حائز اهمیت است و سرمایه گذاران خارجی و داخلی باید توجه کنند این است که ایران به عنوان یک اقتصاد نوظهور در جهان مورد پذیرش همه کشورها قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی در’ همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری و توسعه ایران ‘ با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه ایران در سال های گذشته گفت: تحریم ها و ارتباط نداشتن اقتصاد ایران با دنیای خارج در سال های گذشته مشکلات عدیده ای را برای کشور به وجود آورده بود و امروز که باعزت و شرافتمندانه هنر دیپلماسی در دنیا توسط دولتمردان و حمایت رهبری و مردم در دنیا رقم زده شد نگاه دنیا نسبت به ایران تغییر کرده و به عبارت دیگر ادبیات و گفتمان ما با دنیای خارج تغییر کرده و این فصل نوینی برای توسعه اقتصادی کشور ایران است.

وی افزود: ایران در حوزه های مختلف دارای مزیت های بسیاری است بنابراین کشوری که در یک دوره طولانی در رکود به سر می برده و رشد اقتصادی مطلوبی نداشت امروز باید بستر رشدد اقتصادی داخلی وخارجی را برای خود فراهم کند.

جهانگیری با اشاره به مطالعات صورت گرفته در موسسه جهانی”مکنزی” که دراقتصاد نوظهور ایران انجام گرفته است اظهار کرد: این مطالعات ایران را در 20 سال آینده مکانی امن برای سرمایه گذاری 5/3 (سه و نیم) تریلیون دلاری میداند که یک سوم آن به سرمایه گذاری خارجی اختصاص دارد.

وی با تاکید بر اینکه ما در ایران نیاز به خلق مزیت نداریم فرصت ها و مزیت های بی شمار طبیعی در ایران را یک موهبت الهی دانست و افزود: ما باید شرایط را برای رشد 8 درصدی در برنامه ششم توسعه آماده کنیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: ما امروز در فضای کسب و کار با همه تلاش توانسته ایم رتبه 118 لز 189 کشور را کسب کنیم و باید در حوزه رقابت پذیری به رتبه 74 برسیم.

وی تاکید کرد: تا رسیدن به جایگاه واقعی فاصله داریم و باید خیلی تلاش کنیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد رشد اقتصادی در دروه های اخیر و آتی در حوزه اقتصادهای نوظهور خواهد بود بیان کرد: ایران یکی از کانون ها و بسترهای سرمایه گذاری در آینده خواهد بود و یکی از مزیت های مورد توجه صنعت گردشگری است که می تواند امید به زندگی در کشور را ارتقاء دهد صنعتی که در رقابت با صنایع بزرگ و پیشرو دنیا در حال حرکت است و بیش از یک میلیارد و دویست میلیون توریسم آن در دنیا در حال نقش آفرینی هستند.

به گفته این مقام مسئول در اتاق بازرگانی کشور ما که بر اساس مطالعات سازمان جهانی جهانگردی در یک رشد خوبی قرار گرفته و توانسته در سال جدید 10 درصد پیشرو باشد هنوز نسبت به چشم انداز 26 درصد عقب است.

وی تغییر در ترکیب گردشگری ایران را ناشی از تغییر ادبیات و گفتمان سیاسی دانست و افزود: اگر بخواهیم به رشد واقعی رسیده و براساس سند چشم انداز که 20 میلیون گردشگر اشاره کرده و یک درآمد 25 میلیارد دلاری از این صنعت داشته باشیم باید سازو کارهای مناسب را به کار ببریم.

جهانگیری با بیان اینکه در کلان شهر تهران با جمعیت 13 میلیون نفری تنها 8 هتل 5 ستاره و وجود دارد اما در شهر استانبول با همین جمعیت و در دبی با 2 میلیون جمعیت 80 هتل 5 ستاره درحال سرویس دهی به گردشگران است اظهار کرد: دردوره نزدیک به 40 سال جمهوری اسلامی ما تنها 2 هتل 5 ستاره در کلان شهر تهران بنا کردیم.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به چشم انداز تعیین شده ما نیازمند توسعه مراکز اقامتی در کلان شهرها و مقاصد گردشگری هستیم و می توانیم برخی از اماکن تاریخی که قابلیت تبدیل شدن به اماکن اقامتی را دارند بسیار دیدنی هستند که به عنوان یک مقصد گردشگری برای سرویس دهی به گردشگران آماده کنیم .

رئیس گروه مالی گردشگری کشور با اشاره به اینکه حوزه مدیریت بهره برداری و خدمات کیفیت یکی از حوزه هایی است که در کشور ما به طور جدی نیاز است اظهار کرد: ما باید در این بخش حتما به شبکه جهانی متصل شویم تا بتوانیم شبکه بهره برداری نوین را در کشور داشته و با سیستم خدمات محور درامر گردشگری پیشرو باشیم.

وی با تاکید بر اینکه نبود ارتباط میان بانک های داخلی با بانک های جهانی از نقاط ضعفی است که امید است بواسطه برجام از میان برداشته شود افزود: بانک های ما با ساختار مالی و مشکلات درونی امکان رقابت با بانک های خارجی را ندارند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه برجام نقطه عطفی برای رشد و توسعه اقتصادی و همه جانبه کشور بوده است ادامه داد: باید با خرابی هایی که در تحریم ها بوجود آمده از درون خودسازی کرده و شرایط خود را برای رشد و توسعه اقتصادی کشور مهیا کنیم.

وی با تاکید بر رفع مقررات دست و پاگیر، رفع فرآینده های طولانی که در توسعه سرمایه گذاری وجود دارد برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی اظهار کرد: همه اینها مستلزم تک نرخی شدن ارزکه یکی ازدغدغه های سرمایه گذاری است می شود.

این مقام مسئول در اتاق بازرگانی تصریح کرد: یک سرمایه گذار خارجی نیازمند آگاهی ازآینده تصمیمات قوانین مالیاتی، بیمه ای، تضامین سرمایه گذاری به صورت شفاف و روشن است و این رخداد می تواند تضمین کننده سرمایه گذاری های آتی در کشور باشد.

وی با بیان اینکه جزیره کیش با اینکه پایه و اساس آن گردشگری است هنوز نتوانسته است به جایگاهی که باید دست یابد افزود: جزیره کیش اگر در سیاست ها و برنامه های خود تجدید نظر کند در یک برنامه جامع وتعریف شده به نقطه مطلوبی دست یابد و این بستر در جزیره کیش فراهم است.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد وجود نمایشگاه ها و همایش هایی که بستری برای سرمایه گذاری ایجاد می کنند بتواند در قالب استاندارهای بین المللی، نقطه آغازی برای تحول وپویایی صنعت گردشگری شود تا در یک دوره کوتاه مدت اشتغالزا باشد.

وی با بیان اینکه ما می توانیم ا140 هزار شغل در یک دروه در حوزه صنعت گردشگریایجاد کنیم افزود: این کار مستلزم کوتاه سازی مقررات و ایجاد ساختار مالی برای جذب منابع خارجی است.

رئیس اتاق بازرگانی همچنین بر کوچک کردن بدنه اقتصاد دولت تاکید کرد و افزود: اگر اعتقاد داریم اقتصاد کشور به بخش خصوصی سپرده شود باید ابزار کوچک کردن دولت را داشته باشیم.

هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور و سومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی شامگاه دوشنبه با حضور معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز به کارکرد.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور