منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۳
شناسه خبر: 216775
گروه :خبر
191219_381

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نورهرمزگان افزود : برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی باید رشد بهره وری و کارآیی اقتصاد کشوررا فراهم نماییم و با استفاده از ظرفیت های اقتصاد، کشور را به سمت عدالت اجتماعی و اقتصادی سوق دهیم.

شهریار منتظری،عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نورهرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز ، با اشاره به تاثیر سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: اقتصاد مقاومتی راهکاری برای مقابله با شرایط خاص اقتصادی مانند تحریم و محدودیت تجارت خارجی برای کشورهای وابسته به صادرات و مصرف کننده می باشد.

 

 

وی اهداف اقتصاد مقاومتی را تشخیص حوزه های اقشار، تلاش جهت کنترل حوزه ها، تبدیل اقشار به فرصت در شرایط آرمانی، کاهش وابستگی های خارجی ، افزایش تولیدات داخلی و تلاش برای خود اتکایی دانست.

 

 

منتظری با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید از تمام امکانات،صنایع،منابع ملی و سرمایه ای علمی کشور در جهت هماهنگی بخش ها استفاده کرد، افزود: برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی باید رشد بهره وری و کارآیی اقتصاد کشوررا فراهم می نمایم و با استفاده از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی (استفاده از سیاستهای یارانه ای) کشور را به سمت عدالت اجتماعی و اقتصادی سوق دهد.

 

 

وی تصریح کرد: طریق شفافیت سازی ،تقویت صندوق توسعه ،تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده،تولید،سرمایه گذاری و اشتغال تاثیر بسزایی دارد که می تواند امنیت غذایی و درمانی کشوررا تامین می کند.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نورهرمزگان با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورها با توجه به مشکلات اقتصادی در سطح بین المللی راهکارهای زیادی برای حل مشکلات اقتصادی سرلوحه کار خود قرار داده اند، یاداور شد:کشور یونان در قبل حل مشکلات اقتصادی خود بعنوان راه حل را سرلوحه خود قرار داده است که می توان از آن بعنوان اقتصاد ریاضتی نام برد.

 

 

وی افزود: اقتصاد ریاضتی با اقتصاد مقاومتی متفاوت است که آن را نباید با اقتصاد مقاومتی اشتباه گرفت که دولت ها با استفاده از ریاضت اقتصادی درپی آن هستند تا برای حل کسری بودجه یا کاهش هزینه های خود از راهکارهایی چون کاهش یا حذف خدمات و مزایای عمومی کشور استفاده می کند.

 

 

منتظری با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی بالعکس اقتصاد ریاضتی عمل میکند و حتی خدمات ومزایای عمومی را افزایش می دهد، ادامه داد: تولید داخلی را براساس اقتصاد درون گرا و برون زا بعنوان پایه واساس اقتصاد مقاومتی قرار داد که دراقتصاد درون گرا باید از درون رشدکرده و تولید ناخالص داخلی(GNP) را افزایش دهیم و در کنار آن باید به بیرون از مرزهای سیاسی و اقتصادی کشورتوجه شود.

 

 

وی گفت: در اقتصاد مقاومتی یادی بازارهای جهانی را دراختیار بگیریم خصوصا در بازارهای کشورهای همسایه یا کشورهایی مانند آسیای میانه که می توان از مزیت بازاریابی آن استفاده کرد.

 

 

منتظری ارکان اقتصاد مقاومتی را بر پایه سیاسی-اجتماعی و اقتصادی دانست و اظهار کرد: از منظر ارکان سیاسی-اجتماعی دولت باید با تنظیم فعالیت های اقتصاد جهادی، اتخاذ رویکرد سیاسی، تقویت بنیان اقتصاد ملی وهماهنگی کامل با جامعه در چهارچوب اقتصاد مقاومتی حماسه اقتصادی خلق کند که کشور را در شمار کشورهای توسعه یافته قرار می دهد.

 

 

وی با اشاره به ارکان اقتصادی افزود: توسعه مناطق اقتصادی و آزاد می تواند موتور توسعه اقتصادی کشور و سکوی پرتاب برای پیشرفت اقتصاد مقاومتی باشد همچنین حمایت همه جانبه از صادرات کالای غیر نفتی با ارزش افزوده بالا به جای صادرات موادخام ،تسهیل مقررات صادراتی، تشویق سرمایه گذاری و تسهیل آن در زمینه صادرات غیر نفتی بویژه در بازارهای هدف داشته باشد.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور خاطر نشان کرد: تاکید بر مدیریت صحیح الگوی مصرف و مصرف کالای داخلی به همراه برنامه ریزی برای افزایش کیفیت کالای داخلیودر نهایت شفافیت سازی اقتصاد و تقویت زیرساخت های اقتصادی در رشد، بهره وری و کارآیی اقتصادی محور مسائل اقتصاد مقاومتی می باشد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است