منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۸
شناسه خبر: 296256
گروه :خبر
eghtesad

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان اظهار کرد: برنامه ها، سیاستهای دولت و بخش خصوصی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید در عمل پیاده شوند و تاکید رهبری به این دلیل است که راهی جز مقاومت برای توسعه پایدار نداریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محمد محبی، عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس؛با بیان اینکه امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است، گفت: تاکید به موقعی در خصوص اقتصاد صورت گرفته است درشرایط فعلی که درهای اقتصاد بین المللی باز شده است فراموش نکنیم که برنامه های عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در اولویت قرار گیرد.

 

 عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به اینکه جوامع توسعه یافته در راه رسیدن به رشد و توسعه با تهدیدات خارجی مواجه هستند، اظهار کرد: ایران از کشورهای در حال توسعه ای است که  در سطح بین المللی مخالفان و دشمنانی دارد لذا برای رسیدن به توسعه باید موانع خارجی را مدنظر قرار داد.

وی افزود: ساختار اقتصاد باید به گونه ای برنامه ریزی و طرح ریزی  که بصورت درون زا رشد کند لذا اگر وابستگی به خارج داشته باشد نمی تواند موثر باشد.

 

مدرس دانشگاه هرمزگان اقتصاد مقاومتی را اقتصادی درون زا دانست و اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی موفقیت، پیشرفت و توسعه از درون آن برخواسته است نه اینکه با توسعه عاریتی و بوسیله  عوامل خارجی به سطحی از تکنولوژی رسید.

 

محبی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی برپایه قابلیت درونی با دیدگاه واقعی در صحنه اقتصاد بین الملل باید تعامل منطقی در عرصه  بین الملل داشته شد تا بتواند به توسعه خود ادامه دهد.

 

وی افزود: اقتصاد کشور با استفاده از پتانسیل، ظرفیتها و توانمندی های داخلی از درون رشد خواهد کرد و نیز باید با کشورهای پیرامون خود تعامل داشته باشد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان بیان کرد: اقتصاد مقاومتی ضمن ایجاد رفاه وابستگی به دیگر کشورها را کاهش می دهد اما به معنای عدم تعامل با خارج از کشور نیست و چندسالی است که اقتصاد مقاومتی بصورت جدی مطرح شده است.

 

محبی با اشاره به اینکه همه اقتصاددانان با اقتصاد مقاومتی موافق هستند، گفت:  اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخلی است اما ممکن است در قالب سیاستهای توسعه 5 ساله یا بودجه یک ساله و نیز سیاستهای پولی و مالی در عمل انحرافاتی وجود داشته باشد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه مشکل توافق هسته ای حل شده است و برجام امضا شده است اما اگر از فضای ایجاد شده اسنفاده بهینه ای نشود  وابستگی به خارج از کشور بیشتر شود.

 

این مدرس دانشگاهی اظهار کرد: درهای اقتصاد بین الملل برای کشور ما باز شده است لذا نباید رفاه کوتاه مدت را دنبال کرد بلکه باید به سوی سیاستهای توسعه بلندمدت و پایدار حرکت کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: برنامه ها، سیاستهای دولت و بخش خصوصی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید در عمل پیاده شوند و تاکید رهبری به این دلیل است که  راهی جز مقاومت برای توسعه پایدار نداریم.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر