منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰
شناسه خبر: 302948
گروه :خبر
635710749959298959

از مهمترین عواملی که اقتصاد مقاومتی بر بنیاد آن شکل می گیرد، بینش، نگرش و فرهنگ جامعه بوده که به عنوان موتور محرکه ی فعالیت های انسانی مطرح است. بنابراین به منظور دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ضروری است فرهنگ لازمه ی آن در جامعه ایجاد و نهادینه شود تا رفتارهای اقتصادی آحاد جامعه در این مسیر گام بردارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اهمیت اقتصاد بخصوص در سال های اخیر برای آشکار است اما بحث مغفول مانده در این میان شاید بررسی رابطه ی بین فرهنگ و اقتصاد مقاومتی است که توضیحاتی را در این مورد ارائه می دهیم. فرهنگ یعنی آن چیزی که وجود دارد و ما باید با آن کنار بیاییم. درواقع فرهنگ پایه هر چیز است. و به عبارتی فرهنگ اصلی ترین مقوله در شناخت است.

 

اقتصاد مقاومتی به این معناست  که ما یک اقتصادی داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادی در کشور محفوظ بماند؛ هم آسیب ‌‌پذیری ‌اش کاهش پیدا کند؛ یعنی وضع اقتصادی کشور و نظام اقتصادی جوری باشد که در مقابل ترفندهای دشمنان که همیشگی و به شکل های مختلف خواهد بود، کمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا کند.

 

در واقع ملت ایران بایستی در مقابل نظام سلطه جهانی مقاومت  پیشه کند چرا که مفهوم اقتصاد مقاومتی بدان معناست که در برابر فشار سلطه جهانی مقاومت کنیم و حال لازم است که برای درک ضرورت مقاومت برنامه ‌ریزی داشته باشیم.

 

دستیابی به اقتصاد مقاومتی نیازمند بستر سازی و ایجاد شرایط و زمینه هایی است که اگر تحقق نیابد نمی توان امید داشت که اقتصاد مقاومتی در جامعه شکل گیرد. برای دست یابی به اقتصاد مقاومتی نخست بایستی مدیریت فرهنگ سازی به جهت تغییرات متناسب و لازم از طریق فرهنگ اقتصادی انجام گیرد تا جامعه درمسیری قرار گیرد که به دو اصل توانستن و مقاومت در برابر فشار برسد و شکل جدیدی از اقتصاد و تولید را سامان دهد که ضمن برآورده کردن همه نیازهای اساسی جامعه، در برابر هرگونه فشار سلطه گران و مستکبران مقاومت کند و از استقلال و خودکفایی بهره مند شود و به مسیر رشد و شکوفایی خود ادامه دهد.

 

از مهمترین عواملی که اقتصاد مقاومتی بر بنیاد آن شکل می گیرد، بینش، نگرش و فرهنگ جامعه بوده که به عنوان موتور محرکه ی فعالیت های انسانی مطرح است. بنابراین به منظور دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ضروری است فرهنگ لازمه ی آن در جامعه ایجاد و نهادینه شود تا رفتارهای اقتصادی آحاد جامعه در این مسیر گام بردارند.

 

در این میان می توان از رسانه ی ملی به عنوان موثرترین ابزار در جهت اقناع فرهنگ جامعه یاد کرد.  رسانه ها به لحاظ جایگاه خود که نقش پل ارتباطی بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند می توانند با انتقال اطلاعات مربوط به اقتصاد مقاومتی نقش اساسی در تحقق آن داشته باشند.

 

به دلیل منحصر به فرد بودن رسانه ملی در اصلاح رفتار جامعه و فرهنگ ‌سازی برای حمایت از تولید داخلی، نیاز است تا دستگاه های مرتبط همکاری ویژه ­ای با صدا و سیما داشته باشند تا رسانه ملی بتواند وظیفه «تصویرسازی- ذهنیت سازی» به خوبی انجام دهد و تصویری متفاوت از استفاده کالای ایرانی برای مردم ترسیم کند.

 

برای به ثمر رسیدن این راهبرد نیاز به فرهنگ ‌سازی اقتصاد مقاومتی است که بیش از مفاهیم اقتصادی آن اهمیت دارد. درحال حاضر بسیاری از مردم برای فخرفروشی اقدام به خرید کالاهای خارجی می‌کنند. با توجه به سخنان رهبری 60 درصد از ظرفیت تولید ملی تعطیل است بطوری که نیمی از کارخانجات کوچک و متوسط که نیاز به سرمایه در گردش دارد در تعطیلی به سر می‌برند و حال لازم است که با به کار گیری سرمایه در گردش و سوق دادن آن ها به سمت تولید بخش صنعت را فعال کنیم تا علاوه بر عدم واردات کالا زمینه صادرات را فراهم کنیم. برخی اوقات کالاهای داخلی از نظر کیفیت برتر از کالاهای مشابه خارجی هستند اما به سبب آنکه فرهنگ مقاومت میان ملت نهادینه نشده به سمت و سوی کالاهای خارجی می‌روند.

 

پرداخت رسانه ی ملی به این موضوع مستلزم تعیین ماموریت، هدف گذاری صحیح، مشخص کردن استراتژی ها، سیاست گذاری متناسب با اهداف، برنامه ریزی جامع محتوایی، برنامه سازی مطلوب و مدیریت هوشمندانه و کارآمد است. از این رو در پژوهش حاضر، با استفاده از روش تحلیلی – توصیفی، به تبیین نقش فرهنگ جامعه در پیشبرد اقتصاد مقاومتی و مجرای اثرگذاری رسانه ی ملی در این مسیر پرداخته شده و پیشنهاداتی نیز به منظور عملکرد هرچه بهتر رسانه ی ملی ارائه می گردد.
در پایان باید گفت که عملکرد کشور ما در فرهنگ سازی و آموزش اقتصاد مقاومتی بسیار ضعیف بوده است و نیازمند کار جهادی در این حوزه هستیم.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است