منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۴
شناسه خبر: 367048
گروه :خبر
%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%88%d9%85%d8%aa%db%8c

امروز حدود شصت در صد از امکانات تولید معطل است ؛ تعطیل است بعضی ها به کمتر از ظرفیت کار می کند بعضی ها کار نمی کند ، باید احیاء شوند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اجرای اقتصاد مقاومتی نیازمند حرکت انقلابی  است و باید کارهای اساسی  که نیاز اساسی کشور است  انجام شود در این متن سعی داریم به این کارهای اساسی طبق بیانات مقام معظم رهبری اشاره داشته باشیم  :

اول  کار اساسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور این است که  : مسئولین محترم دولتی باید فعالیت ها و زنجیره های اقتصادی مزیت دار کشورزنده کردن تولید داخلی است . آن طوری که به من گزارش کرده اند امروز حدود شصت در صد از امکانات تولید معطل است ؛ تعطیل است بعضی ها به کمتر از ظرفیت کار می کند بعضی ها کار نمی کند ؛ بایستی ما تولید را زنده کنیم تولید را احیاء کنیم . البته این راه دارد ؛ این راه را خیلی از اقتصاددان های متعهد بلدند من به مسئولین محترم دولتی مکرر گفته ام این منتقدینی را که هستند بخواهید حرفهای شان را بشنوید ؛ گاهی پیشنهاد های خوبی دارند ، می توان تولید را احیاء کرد و در کشور به حرکت در آورد . را شناسایی کنند و بر آنها متمرکز بشوند ، بعضی از فعالیت های اقتصادی در کشور اولویت دارد اهمیت دارد مثل مادر می ماند و از آن باب های متعدد اقتصادی و تولیدی گشوده می شود ؛ روی آنها بایست تمرکز کنند آنها را باید شناسایی کنند و نقشه راه را مشخص کنند و تکلیف همه را معلوم بکنند .

دوم کار اساسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور این است کهما بتوانیم تولیت داخلی را زنده کنیم  : طبق بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند :  آن طوری که به من گزارش کرده اند امروز حدود شصت در صد از امکانات تولید معطل است ؛ تعطیل است بعضی ها به کمتر از ظرفیت کار می کند بعضی ها کار نمی کند ؛ بایستی ما تولید را زنده کنیم تولید را احیاء کنیم . البته این راه دارد ؛ این راه را خیلی از اقتصاددان های متعهد بلدند من به مسئولین محترم دولتی مکرر گفته ام این منتقدینی را که هستند بخواهید حرفهای شان را بشنوید ؛ گاهی پیشنهاد های خوبی دارند ، می توان تولید را احیاء کرد و در کشور به حرکت در آورد .

سوم : ما بالاخره تجارت خارجی داریم ، واردات داریم ، به یک چیزهایی احتیاج داریم که از خارج وارد کنیم ، مجبوریم این ها را بخریم ، اشکالی هم ندارد لکن توجه کنیم که این خرید های ما ، قدرت تولید داخلی ما را تضعیف نکند . فرض بفرمایید ما می خواهیم مثلا هواپیما وارد بکنیم یا خریداری بکنیم به ما گفته می شود خود مسئولین دولتی می گویند اگر چنانچه فلان درصد از این قیمت را ما در صنایع داخلی هواپیما سرمایه گذاری کنیم بیشتر از آنکه از خارج بخریم استفاده خواهیم کرد و تولید داخلی هم رشد پیدا می کند . اینکه ما همه چیز را از خارج وارد کنیم و نگاه نکنیم که این خرید ما این واردات ما چه بلایی سر تولید داخلی می آورد خطا است  ؛ پس بنا براین در خرید ها کاری کنیم که تولید داخلی تضعیف نشود .

چهارم : ما پول هایی داریم در خارج از کشور ، مثلا نفت فروخته ایم پولش را به ما نداده اند در قضیه ی برجام بنا بر این شد که این پول ها برگردد البته اکثرش بر نگشته اغلبش برنگشته و دچار مشکل است دست آمریکایی ها را انسان مشاهده می کند پشت این قضیه البته انگیزه های دیگری هم وجود دارد ، لکن بدجنسی بعضی از دستگاه های آمریکایی موجب شده است که این پول ها بر نگردد؛ لکن بالاخره برخواهد گشت وقتی که این پول های موجود ما در خارج که حالا هر چند ده میلیاردی که هست بر گشت ، در مصارفی به کار نرود که این پول هدر بشود . این پولی است که وارد کشور می شود کشور نیاز دارد و در درجه اول مثلا تولید است ؛ مواظب باشند این پولی که وارد می شود هدر نرود ؛ از بین نرود ؛ صرف خریدهای بی مورد ، صرف کارهای بی جا ، صرف اسراف ها نشود ، یعنی مدیریت منابع مالی ای که از بانک ها و مراکز خارجی به کشور وارد می شود .

پنجم : بخش هایی در اقتصاد ما وجود دارد که مهم و دارای اهمیت است ، مثلا بخش نفت و گاز یا بخش تولید موتور که برای خودرو ، برای هواپیما ، برای قطار برای کشتی مورد استفاده است . این بخش های حساس و مهم دانش بنیان بشود . اینکه ما می گوییم اقتصاد دانش بنیان این است . جوان های ما ، دانشمندان ما نشان داده اند که می توانند نوآوری کنند می توانند ما را از آن سطحی که در فناوری داریم بالاتر ببرند . خب این کار کوچکی است که موشک برد بلند را جوری تنظیم کنند که در دو هزار کیلومتری با انحراف دو متر یا پنج متر به هدف بخورد ؟ خب آن مغزی که می تواند این کار را بکند در موارد گوناگون دیگر هم می تواند ؛ مثلا فرض کنید که سطح موتور خودرو را با یک پیشرفتی بالا ببرد که فرض کنیم مصرفش کم بشود یا موتور قطار را به فلان شکل به وجود بیاورد . می توانند همین الان در کشور ما بنگاه های اقتصادی و تولیدی وجود دارند که کارهایی که آنها انجام می دهند و تولید می کنند یا از مشابه خارجی اش بهتر است یا برابر آنها است ؛ همین الان داریم خب اینها را باید تقویت کرد . پس بنابراین دانش بنیان شدن بخش های مهم اقتصاد داخلی یکی از کارهایی است که در اقتصاد مقاومتی شرط است و بایستی انجام بگیرد.

انتهای خبر /

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد