منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶
شناسه خبر: 300937
گروه :خبر
thumb2_55485

اقتصاد نفتی از دیرباز تاکنون تکیه گاهی متزلزل برای کشورمان بوده است ؛ گنجینه پایان پذیری که طی سالیان متمادی عده ای را به سوی رانت خواریهای کلان از این رهگذر کشانده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اقتصاد نفتی از دیرباز تاکنون تکیه گاهی متزلزل برای کشورمان بوده است ؛ گنجینه پایان پذیری که طی سالیان متمادی عده ای را به سوی رانت خواریهای کلان از این رهگذر کشانده است . وابستگی اقتصاد به نفت موجب شده که تابه امروز چرخهای اقتصادی کشور همچنان لنگ بماند و هرگاه کم و کسری بوجود آمده بلافاصله نگاهها بسوی نفت و اقتصاد نفتی کشانده شود .

 

به نوعی می توان گفت که نفت کعبه آمال و رهگشای اقتصاد متزلزل و بیمار ایران شده است و طی سالهای اخیر مقام معظم رهبری موکدا بر اجرای اقتصاد مقاومتی درکشور تاکید نموده اند اما خروجی این تاکیدات فقط روی کاغذ وتحت عناوین شعار سالهای متمادی بوده است .

 

سال 1395 را ایشان بنام ” اقتصاد مقاومتی ، از اقدام تا عمل ” نام نهادند تا باردیگر طی سالی که پیش رو داریم اقتصاد مقاومتی مدنظر مسئولان اجرایی و کلان کشور قرار بگیرد. می توان گفت که اجرای اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات اقتصاد وابسته وبیمار ماست و شعار سال 95 یعنی اینکه تو دهنی به دشمنان است.دشمنانی که همواره نمی توانند پیشرفتها و موفقیتهای فرزندان ایران اسلامی را به نظاره بنشینند و هر از گاهی با اقدامی و سنگی بزرگ مانعی برای رشد اقتصاد و پیشرفتها و بهبود شرایط اقتصادی جامعه می باشند.

 

بنابراین در سال 95 دولت ، مردم و مسئولان همگام و هماهنگ بایستی برای تحقق اقتصاد مقاومتی وارد میدان شده و اقتصاد بیمار کشورمان را از وابستگی به نفت وسایر ذخایر روبه زوال و تمام شدنی نجات دهند.

 

از سویی جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای لوکس و غیرضروری به کشور و خروج ارز یکی دیگر از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که باید به جد مورد توجه دولت قرار گرفته و هر چه سریعتر زمینه های رونق تولید وشکوفایی اقتصاد و قطع وابستگی از واردات کالا را فراهم نماید . ایجاد سیاستهای تشویقی برای تولید و مصرف کالاهای داخلی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان بطور همزمان می تواند جامعه مصرف گرای ایرانی را به سوی خرید کالاهای ایرانی و پافشاری بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی در عمل سوق دهد . تشویق تولید کنندگان و رفع موانع تولید و گره های قانونی پیش روی تولید کنندگان داخلی از جمله مواردی است که متاسفانه در بروکراسی هزار پیچ اداری ما سالهاست که فراموش شده و امروز وقت آن رسیده که برای برون رفت از بن بست معیشتی و رونق و شادابی اقتصادی و تولید موانع را رفع نموده وشرایط آسانی را پیش روی کارآفرینان و تولیدکنندگان واقعی ترسیم نمود .

 

با توجه به تجربه سالهای اخیر می توان نتیجه گرفت که تکرار زبانی و نوشتن این شعار در کاغذها و بنرها نمی تواند نتیجه مطلوبی به دنبال داشته باشد و باید وارد عرصه اقدام و عمل شد. از همین ابتدای سال دولت و مردم در کنار هم برای اجرایی کردن این شعار متناسب با شرایط فعلی کشور پیشقدم شده تا در پایان سال بتوانیم چشم اندازی از بهبود شرایط اقتصادی و معیشت مردم و قطع وابستگی از واردات کالاهای غیرضروری و لوکس و مصرف بهینه داشته باشیم.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند