منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۹
شناسه خبر: 362511
گروه :خبر
%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%b1%d9%86%db%8c%d9%88%d8%b2-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d9%82%db%8c-%d8%b9%d8%b6%d9%88-%d9%87%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%d9%84%d9%85

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی کاملا یک نوع اقتصاد مبتنی بر الگوهای دینی، علمی، فرهنگی و اسلامی با چارچوب نظام اقتصادی اسلامی به منظور افزایش توسعه اقتصادی و کاهش آسیب پذیری ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دکتر محمد صادقی عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان در گفتگو با خبرنگار رفتارنیوز، گفت: در بحث های علمی نسبت به اقتصاد مقاومتی و توسعه بهتر آن ابتدا مشاهده نماییم که تعریف و دیدگاهمان نسبت به اقتصاد مقاومتی چیست؟ تا زمانی که در اقتصاد مقاومتی واکاوی نکنیم و به تبیین آن نپردازیم طبیعتا نمی توانیم از توسعه و جایگاه حقوقی حرف بزنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان ضمن ارائه برجستگی دیدگاه حقوقی درباره اقتصاد مقاومتی و توسعه آن بیان کرد: ما درنسل سوم حقوق اقتصادی زندگی می کنیم که این نسل همان موج سوم حقوق و توسعه می‌باشد، دراین نسل وقتی شما برمی گردید و آن را در فاکتور اقتصاد مقاومتی می‌بینید با این پرسش مواجه می‌شوید که اقتصاد مقاومتی چیست؟

وی در رابطه با مهمترین مقوله در حوزه اقتصاد مقاومتی افزود: مهمترین مقوله ای که در این حوزه با آن مواجهیم و سبب شده است در بسیاری از موارد دچار چالش هایی گردیم این موضوع است که آیا اقتصاد مقاومتی دارای رژیم ، مکتب و یا یک نظام هست یا خیر؟ هرمدل اقتصادی که از این سه قالب بیاید بیرون ما باید تعریف بکنیم.

دکتر حقوق اقتصاد تطبیقی اقتصاد مقاومتی را اقتصادی مبتنی بر الگوی دینی، علمی، فرهنگی و اسلامی دانسته و تصریح کرد: با پرداختن در حوزه اقتصاد مقاومتی به این مقوله می‌رسید که این عرصه هم دارای رژیم ، رژیمی که مبتنی برمادیت و آزادگی فردی و جمعی و هم  دارای مکتبی اسلامی و نظام اقتصادی اسلامی می‌باشد، پس این اقتصاد کاملا یک نوع اقتصاد مبتنی برالگوهای دینی، علمی، فرهنگی و اسلامی با چارچوب نظام اقتصادی اسلامی به منظور افزایش توسعه اقتصادی و کاهش آسیب پذیری ها است.

دکتر صادقی در رابطه با تفکیک نظام های اقتصادی اظهار داشت: ما سه نظام اقتصادی موجود در دنیا داریم نظام اقتصادی سوسیالیست، نظام اقتصادی سرمایه داری و نظام اقتصادی اسلامی، که دراین سه نظام تنها با یک نظام اقتصادی مواجه هستیم که مبتنی برنظام اقتصادی اسلامی می‌باشد.

وی در خصوص این که نظام اقتصادی با معیارهای رشدمحور همگون است یا با معیارهای توسعه هماهنگ می‌باشد، عنوان کرد: در ساختار توسعه وقتی از آن بحث می‌شود، یعنی یک فرآیند همه جانبه ای که همه احوال اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی را در کنار خودش می بیند پس توسعه یک رویکرد متوازنی است که وجود دارد و با شاخص های اقتصاد مقاومتی همگون سنجیده می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان بدیهی ترین شاخص های اقتصاد مقاومتی را عدالت محور بودن آن دانست و تصریح کرد: شاخص های اقتصاد مقاومتی بدیهی ترین آن ها عدالت محور بودن می‌باشد و ما رویکردی اجتماعی را در این حوزه شاهد می‌باشیم.
وی عدالت محوری را جزء ابعاد مردمی بودن در حوزه اقتصاد مقاومتی برشمرد و  بیان کرد: وقتی از عدالت محوری حرف زده می‌شود یعنی توزیع و تقسیم عادلانه مشارکت مردمی در توسعه تعاونی های اجتماعی و کار آفرینی در ابعاد مردمی بودن اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

 

دکتر صادقی نتیجه رسیدن به شاخص عدالت محوری را بررسی نموده و یاد آورشد: از شاخص(عدالت محور بودن) رسیدن به  نتیجه ای است که طبیعتا توسعه را در کل این سیاست ها و رویکرد های همه جانبه قابل رؤیت خواهد نمود، هر چند دولت ها برخلاف عدم دخالت ها در بازار وجود دارند، اما توسعه به عبارتی یک ماهیت برون زایی و درون زایی برای خودش دارد و ما در شاخص های اقتصاد مقاومتی شاهد هماهنگی، انعطاف پذیری و درون گرایی هستیم.

انتهای پیام/ ح

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاف بین سازمان منطقه آزاد و شهرداری مانع پیشرفت پروژه های قشم است گلایه مندی شهروندان بندرعباسی از تاریکی خیابان های جدید احداث بازهم منتظرگلابی های باغ برجام باشیم ؟ قایم شدن نجومی بگیران زیرتخت پادشاهی روحانی ! تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت