منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۷
شناسه خبر: 228500
گروه :خبر
Man With Large Magnifying Glass --- Image by © Images.com/Corbis

نایب رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه دولت مستقیم و غیر مستقیم باعث ایجاد رکود شده است، تصریح کرد: اقتصاد دولتی باعث ایجاد رکود شده که برای کاهش تورم باعث افزایش رکود شده این در حالی است که رکود از تورم مضر تر است.

محمد رضا صفا، نایب رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به افزایش رکود اقتصادی در کشور گفت: عدم شرایط اقتصادی مناسب در دوره های گذشته و حال باعث ایجاد رکود در کشور شدو وجود سودهای بانکی در افزایش آن بسیار تاثیر گذار بوده است.

 

 

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته شاهد افزایش رکود در کشور بوده ایم، اظهار کرد: عدم شفاف سازی در اقتصاد، ارائه سودهای بانکی به سپرده گذاران و شرایط نامساعد بورس باعث شد تا مردم از بازار سرمایه گذاری کنار رفته و نقدینگی کشور به سمت بانک ها روانه شود.
صفا با اشاره به اینکه با کم شدن نقدینگی در جامعه بیشترین رکود در بخش صنعت، کشاورزی و ساختمان مشاده می شود، افزود:سیاست دولت کم کردن نقدینگی در جامعه که این روش باعث رکود اقتصادی و تورم شده است.

 

 

وی با بیان اینکه دولت مستقیم و غیر مستقیم باعث ایجاد رکود شده است، تصریح کرد: اقتصاد دولتی باعث ایجاد رکود شده که برای کاهش تورم باعث افزایش رکود شده این در حالی است که رکود از تورم مضر تر است.

 

 

نایب رییس کمیسیون واردات ایران تاکید کرد:از بین رفتن تورم ملزوم به از بین رفتن رکود است که رکود نیز با سیاست های باز اقتصادی، از بین بردن رانت از بین می رود.

 

 

وی با بیان اینکه تحریم ها باید کنار زده شود، اشتغال و سرمایه گذاری های کلان ایجاد شود و صنعت و کشاورزی گستر یابد، تاکید کرد: برای رونق اقتصاد کشور باید در حال حاضر اقتصاد کشور در زمینه صنعت و معدن و صادرات به مشکل برخورده است که باعث شده مردم در مضیقه قرار گیرند.

 

 

صفا یادآور شد: اقتصاد بی حساب و کتاب 8 سال اخیر، تحریم های اقتصادی و افزایش پول بدون پشتوانه زیاد بود که دولت با جمع کردن نقدینگی در جامعه باعث رکود اقتصادی بی نهایت شده است.

 

 

وی با بیان اینکه بهبود اقتصاد کشور و خروج از اوضاع نابسامان اقتصادی نیازمند تدبیر و درایت دولت مردان است، اظهار کرد:این دولت متشکل از مدیران با تجربه ای است که از اول نقلاب در بدنه دولت بودند لذا وجود بحران اقتصادی و بلاتکلیفی یارانه ها مشکل زا است.

 

 

نائب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: روند کاهش تولیدات و فعالیت شرکت ها و کارخانه های کشور از 6 سال پیش شروع شده که هم اکنون نیز ادامه داردو تمام پروژه های عمرانی کشور خوابیده و هر انچه که در دست است در حد و اندازه پروژه های یک کشور نیست.

 

 

وی با بیان اینکه دولت باید بحث اقتصاد را درست کند و یارانه را به سطح محسوس برساند، تاکید کرد:یارانه نقدی تورم زا و بیکاری افزا است لذا یارانه باید در بخش تولید پرداخت شود تا شرکت های تولید کننده دغدغه هزینه های تولید در بخش های انرژی، برق و آب نداشته باشند که می تواند باعث پایین آمدن قیمت می شود.

 

 

این مقام مسئول یادآور شد: اگر پرداخت یارانه در صنعت و منابع اقدام شود کالاها با کیفیت بهتر تولید و باعث کاهش هزینه های تمام شده و کارفرما تشویق به تولید می شود.

 

 

وی با اشاره به افزایش قیمت آب در روزهای گذشته ادامه داد: دلیل افزایش قیمت ها توسط دولت این است که دچار مشکل شده با این روش سعی در حل مشکلات خود دارد افزایش قیمت آب باید با مدیریت انجام شود اما افزایش قیمت های حامل انرژی خود تورم زا است در دوران رکود که مردم درآمد ندارند باید با تدبیر رکود را از بین برد و افزایش قیمت حامل های انرژی به صلاح دولت نیست.

 

 

صفا با تاکید بر روان سازی واردات و صادرات کشور گفت: واردات ماشین توسط تجار نو پا و کوچک هرمزگانی از حوزه خلیج فارس انجام می شد در حال حاضر در اختیار نمایندگی های خاص قرار گرفته که بابت واردات ماشین و ثبت سفارش 6 تا 15 میلیون دریافت می کنند این در حالی است که نمایندگی ها مانند تجار هرمزگانی اجازه ورود ماشین مستقیم از شرکت هی تولید کننده به کشور ندارند و همین افراد از کشورهای حوزه خلیج فارس وارد می کنند.

 

 

وی اظهار کرد:همچنین قطعات مورد نیاز را از بازار تهران یا کشورهای حوزه خلیج فارس تهیه می کنند که این رویه باعث نابودی تاجر خورده پا هرمزگانی و رکودی در گمرکات باهنر و بندرلنگه شده که امید می رود که روان سازی و از باند بازی بپرهیزند.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان