منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۴
شناسه خبر: 269986
گروه :خبر
image399490

نامه شاه سابق عربستان به شاه کنونی این کشور درباره عدم تأیید هر ائتلاف نظامی عربی علیه سوریه نشان‌دهنده تناقض سیاست نظامی شاه کنونی سعودی در منطقه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یکی از صدها هزار سندی که «ارتش سایبری یمن» از وزارت خارجه، کشور و دفاع عربستان به دست آورده و ماه می 2015، نسخه‌ای از آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، نشان می‌دهد که ملک «عبدالله بن عبدالعزیز» شاه سابق عربستان که یک سال پیش درگذشت، با هرگونه اقدام نظامی مستقیم کشورهای عربی از جمله عربستان علیه سوریه مخالف بوده است.

این سند، نامه شاه وقت، ملک عبدالله به ملک سلمان وزیر دفاع وقت و شاه فعلی است که در تاریخ سه‌شنبه 18 بهمن 1390 (7 فوریه 2012) ارسال شده و بیانگر مخالفت شاه سابق با تایید هرگونه اقدامی نظامی مستقیم عربی در منطقه و مخالفت با مشارکت نیروهای عربستان در هر ائتلاف احتمالی نظامی علیه سوریه است.  

در این نامه آمده است:

  • «با اشاره به تلگراف 33233/2/2 مورخ 7/3/1433 [سه‌شنبه 11 بهمن 1390] درخصوص آنچه جناب امیر قطر در مصاحبه با شبکه سی.بی.اس آمریکا درباره پیشنهاد اعزام نیروهای عربی… به سوریه گفته، و آنچه جنابتان در این خصوص ذکر فرمودید، و گفتید که به مصلحت کشور است که اگر در اتحادیه عرب اعزام نیروهای عربی به سوریه مطرح شد، تایید نشود و حتی اگر در اتحادیه تصویب شد، در اعزام نیرو مشارکت نشود، موافقت خودمان را با نظر شما در این خصوص اعلام می‌کنیم».

آنچه از این نامه برمی‌آید، اولا تناقض در سیاست نظامی ملک سلمان در آن زمان و در زمان فعلی است. چه آنکه وی در زمان عبدالله هرگونه تأیید تشکیل ائتلاف نظامی عربی علیه سوریه را به مصلحت عربستان نمی‌بیند اما خود او بلافاصله پس از مرگ عبدالله، ائتلاف عربی علیه یمن و اکنون ائتلاف «اسلامی نظامی» تشکیل داده و هدف آن را مبارزه با تروریسم در منطقه اعلام کرده که بخشی از این تروریسم اکنون در سوریه است.

نکته دوم، مخالفت عبدالله با تشکیل چنین ائتلاف نظامی عربی است که اکنون ملک سلمان چنین ائتلافی را علیه یمن تشکیل داده است؛ که این نشان دهنده تناقض بزرگ میان سیاست تیم فعلی حاکم بر عربستان (شامل سلمان، پسرش و بن نایف و بن جبیر وزیر خارجه) است با سیاست ملک عبدالله (و تیم او از جمله سعود الفیصل وزیر خارجه سابق).

 

این نکته نیز نباید مخفی بماند که در این نامه در پایان سال اول بحران سوریه نگاشته شده؛ زمانی که قطر از طرف آمریکا طلایه‌دار اقدامات ضد سوری بود و این احتمال وجود دارد که یکی از علل مخالفت سلمان با پیشنهاد قطر، مخالفت با پیشگامی این کشور در فعالیت برای براندازی نظام سوریه بوده باشد نه اصل اقدام نظامی.

اسنادی که ارتش سایبری یمن 22 می (1 خرداد) در اختیار فارس و سپس بخشی از آن را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی