منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۰
شناسه خبر: 316873
گروه :خبر
hormoz

رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی با اشاره به اینکه افسردگی در جامعه از ۵ درصد به ۱۱ درصد افزایش یافته است، با هشدار نسبت به افزایش خودکشی به دلیل رشد صعودی افسردگی‌ها پیشنهاداتی را برای دو برابر نشدن خودکشی در کشور عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  سید کاظم ملکوتی – رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی در هم‌اندیشی بررسی پیشگیری از اقدامات پرخطر در رفتارهای اجتماعی بر لزوم توجه به سلامت روان افراد و اختصاص بودجه لازم برای آن تاکید کرد و اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده در کشور در خصوص خود کشی، باید عنوان کرد که افسردگی احتمال وقوع خودکشی را 6 برابر ، اعتیاد و الکل 3 برابر، بیکاری و سیگار 2 برابر می‌کند.

ملکوتی با بیان اینکه در حال حاضر افسردگی در جامعه از 5 درصد به 11 درصد افزایش یافته است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که اگر اقدامات لازم را انجام ندهیم، خودکشی در سال‌های آینده دو برابر می‌شود.

به گفته وی، ارائه خدمات پیشگیرانه در پیشگیری و جلوگیری از وقوع خودکشی دارای اهمیت است و انجمن علمی پیشگیری از خودکشی این آمادگی را در جهت تعامل هر چه بیشتر با وزارت بهداشت و بهزیستی به منظور پیشگیری از وقوع خودکشی دارد.

رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی افزود: ارائه خدمات مشاوره و راه‌اندازی سامانه‌هایی در این زمینه جهت کاهش خودکشی بسیار مؤثر بوده و لازم است با ارتباط بین‌بخشی با دستگاه‌ها مانع از بروز خودکشی در کشور شویم.

همچنین در ادامه این هم اندیشی که وزیر بهداشت نیز حضور داشت، رسولیان – روانپزشک بر ضرورت ترویج امید و آینده ای مثبت با وجود همه مشکلات اجتماعی تاکید کرد و افزود: تقویت ارتباطات بین فردی و مثبت گرایی می تواند از اقدام به خودکشی جلوگیری کند.

خودکشی یعنی خشونت علیه خود

در این راستا علی اکبر سیاری – معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در هم اندیشی بررسی پیشگیری از اقدامات پرخطر در رفتارهای اجتماعی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر در حوزه بیماری‌های واگیر و کاهش آن اظهار داشت: همچنان آسیب‌های اجتماعی به دلیل چند بخشی بودن آنطور که شایسته بوده مورد توجه قرار نگرفته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت موضوعاتی مثل فقر، بیماری، اعتیاد و طلاق و کودکان خیابانی را از جمله آسیب‌های اجتماعی جوامع امروز برشمرد و گفت: خودکشی به نوعی خشونت علیه خود است.

افرادی مقاوم به درمان افسردگی؛ در معرض خودکشی

همچنین در ادامه این هم اندیشی، احمد جلیلی – رئیس انجمن روانپزشکان کشور شیوه انعکای خودکشی را توسط رسانه‌ها مهم برشمرد و بر عدم انعکاس خودکشی به گونه ای که باعث قهرمان پروری شود تاکید کرد و افزود: باید در انعکاس خبر خودکشی از اصولی خاص تبعیت شود و رسانه‌ها نسبت به این مقوله فنی و حرفه‌ای عمل کنند.

رییس انجمن روانپزشکان کشور خاطرنشان کرد: افرادی که مقاوم به درمان افسردگی هستند بیشتر در معرض خودکشی هستند.

ارائه خدمات پیشگیرانه در پیشگیری و جلوگیری از وقوع خودکشی دارای اهمیت است

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است