منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۶
شناسه خبر: 307355
گروه :خبر
hormoz

علیرغم ممنوعیت واردات برنج از آمریکا طبق آمار گمرک در 4 ماه پایانی سال گذشته حدود 29 هزار تن برنج به ارزش 34 میلیون دلار از آمریکا وارد شده است، موضوعی که عضو کمیسیون اصل 90 مجلس پیش بردن برجام را در آن دخیل می داند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، سال گذشته پس از اینکه مقام معظم رهبری واردات تمام کالاهای مصرفی از آمریکا را ممنوع اعلام کردند وزارت صنایع و معادن طی بخش نامه ای لیست 227 قلم از این جنس کالا را اعلام و به دستگاه های مربوطه برای اجرایی شدن ابلاغ کرد.

با این حال طبق آمار گمرک در 4 ماه پایانی سال گذشته حدود 29 هزار تن برنج به ارزش 34 میلیون دلار از آمریکا وارد شده است.

جدای از بحث مقدار واردات صورت گرفته جالب اینجاست که قبل از اعمال چنین دستور العملی و تاکید مقام معظم رهبری سهم واردات برنج از آمریکا نسبت به کل میزان واردات چیزی حدود 1 درصد بوده است اما با تاکید مقام معظم رهبری و همچنین ابلاغ خود سازمان صنایع و معادن این میزان تا چهار برابر افزایش یافته است.

این موضوع نشان می دهد ارگان های نظارتی و اجرایی دخیل در بحث واردات بی توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مخالفت با اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار داده اند.

محمد جواد کولیوند، با اشاره به واردات 29 هزار تنی برنج از آمریکا، اظهار کرد: در بخش بازرگانی دچار مشکلاتی هستیم که به طورمثال وقتی خواهان تامین ارزاق عمومی  مردم هستیم بعضا کشورهایی که با آنها مراوده اقتصادی داریم آن کالایی را که می خواهیم به ما نمی دهند.

وی ادامه داد: همینطور وقتی نمایندگان برخی کشور ها برای انجام مذاکرات اقتصادی به کشور ما می آیند می بینیم که در انتها عمل به تعهدات خود را مشروط بر صدور اجازه از جانب آمریکا می کنند.

عضو کمسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه در رابطه با بحث واردات برنج می توانستیم آن را از کشور های دیگر هم تامین کنیم، افزود: می توانستیم این محصول را از کشور های آسیای غربی یا آسیای شرقی که بسیاری از آنها در زمینه تولید و کشت برنج فعالیت می کنند تامین کنیم.

کولیوند با توجه به اینکه سیاست های ما باید بگونه ای باشد که آمریکا اصلا جزء گزینه های مراوده با کشور ما قرار نگیرد، عنوان کرد: برای تهیه نیاز های کشور باید تمام راه های ممکن را رفت و در صورتی که با تمام این شرایط باز با کمبود مواجه بودیم ناچارا بیاییم و نیاز هایمان را از چنین کشوری برطرف کنیم  و اگر مجبور به قبول چنین شرایطی شدیم این پاسخ را داشته باشیم که تمام سعی خود را کردیم که از کشور های دیگر تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه انتخاب آمریکا به عنوان اولین کشور برای مراودات اقتصادی کار بسیار نادرستی است، ادامه داد: ما خودمان یکی از کشور هایی هستیم از اقتصاد آمریکا و سیاست های آنها بیشترین ضربه را دیده ایم آنگاه با خرید کالا از آنها به اقتصاد آنها کمک می کنیم!! واقعا چنین موضوعی امری بسیار ناپسندیده است.

وی در رابطه با 4 برابر شدن این میزان واردات برنج از آمریکا طی 2 سال اخیر، بیان کرد: احساس من اینست که چنین اتفاقی به دنبال جلو بردن بحث برجام اتفاق افتاده است که به نظر من نباید اجازه چنین اتفاقی داده می شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است