منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۷
شناسه خبر: 180021
گروه :خبر
عقد و ازدواج 1
 

سردفتر جزیره کیش عنوان کرد:

افزایش ۱۰ درصدی ازدواج در کیش در سال ۹۳

سردفتر جزیره کیش از افزایش آمار ۱۰ درصدی ازدواج در جزیره کیش خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، حجت السلام حسن سلمانی، سردفتر جزیره کیش با اشاره به آمار ازدواج و طلاق در سال ۹۳ در جزیره کیش گفت: در سال ۹۳، ۱۴۰ ازدواج و ۸۶ مورد طلاق در این دفتر به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال ۹۲ که ۱۲۰ ازدواج و ۸۹ طلاق ثبت شده داریم این آمار حاکی از افزایش ۱۰ درصدی ازدواج ها در سال ۹۳ است.

وی با بیان اینکه این آمارها نشان از آن دارد که بیش از ۳/۲ ازدواج ها به طلاق می انجامد. گفت: با این وجود طلاق های ثبت شده به ندرت مربوط به ازدواج ها ثبت شده در سال ۹۳ است. زیرا جزیره کیش یک شهر مهاجر پذیر است و بسیاری از طلاق ها مربوط به کسانی است که از شهرهای دیگر به جزیره مهاجرت کرده اند و با ازدواج های ثبت شده در جزیره ارتباطی ندارند.

وی با بیان اینکه کمتر از ۲۰ مورد از ازدواج های سال ۹۳ مربوط به بومیان جزیره کیش است اظهار کرد: سیاست رئیس دادگستری کیش بر این است که تا حد امکان برای صلح زوجین تلاش شود و درخواست طلاق ها با تاخیر صورت پذیرد اما با وجود این سیاست خیرخواهانه تغییر چندانی در میزان طلاق ها نسبت به سال قبل مشاهده نمی شود.

دلایل طلاق

سردفتر عقد و ازدواج جزیره کیش عوامل بسیاری را در اختلافات خانوادگی منجر به طلاق موثر دانسته و اظهار کرد: عواملی همچون اعتیاد و عدم پرداخت نفقه از سوی همسرهمچون گذشته در جزیره کیش نیز در مواردی وجود دارد اما دلایل جدیدی نیز در سال های اخیر موجبات اختلافات خانوادگی در میان خانواده های ساکن در جزیره را بوجود آورده است.

وی در رابطه با تشریح عوامل جدیدی که در بحث طلاق در خانواده ها در جزیره کیش موثر است افزود: یکی از مواردی که در سال های اخیر در میان خانواده ها رسوخ کرده و موجب از هم گسیختگی ارتباط عاطفی و در نهایت طلاق می شود اشتغال زنان است.

سلمانی ادامه داد: اسلام دینی است که برای زن و مرد وظایف خاصی را مقرر کرده است و هیچ یک از دستورات دین اسلام در ارتباط با خانواده قطعا بی دلیل نیست. یکی از این موارد این است که نفقه زن بر مرد واجب است و بانوان باید با آرامش در منزل به وظیفه اصلی خود که همسرداری و فرزندپروری است رسیدگی کنند و در قبال آن مردان نیز خواست های آنان را تامین کنند. باید توجه داشت که در اسلام منعی برای تحصیلات و اشتغال بانوان وجود ندارد .

وی خاطر نشان کرد: بانوانی که به دلیل توانایی مالی و اشتغال، به حریم خانوادگی پشت پا می زنند بی تردید فلسفه و راه زندگی را گم کرده اند.

این سردفتر گفت: دریافت حق طلاق در ضمن شرایط عقد را از دیگر موارد جدیدی دانست که این روزها در جزیره کیش باعث شده بسیاری از زوج های جوان به سرعت به فکر جدایی از یکدیگر افتاده و به زندگی مشترک خاتمه دهند.

سلمان افزود: این حق نیز مانند حق مسکن و بسیاری از شروط ضمن عقد می تواند در عقد ازدواج از سوی زوجه درخواست شود اما این مسئله به زندگی جوانان صدمات جبران ناپذیری وارد می کند.

صیغه محرمیت

وی مهمترین عاملی را که در یکی – دو سال گذشته در میان جوانان جزیره باب شده و آینده جوانان به خصوص دختران را به خطر می اندازد خواندن صیغه های محرمیت طولانی مدت برای زمان نامزدی در میان دختران و پسران دانست و اضافه کرد: اگر دو نفر قصد ازدواج دارند و می خواهند زمان طولانی در انتظار ازدواج بمانند همان بهتر که به سنت قدیم نامزد باقی مانده و یا به صورت دائم عقد ازدواج ببندند.

سردفتر عقد و ازدواج کیش ادامه داد: در بسیاری موارد مشاهده شده که جوانان به بهانه شناخت بیشتر برای مدتی صیغه عقد موقت می خوانند ودر نهایت یکی از دو طرف که اغلب مردان هستند از ازدواج سرباز می زنند و در این شرایط مشکلات بسیاری روبرو می شوند.

حجت الاسلام سلمانی درباره تفاوت های فرهنگی خانواده ها در کیش به دلیل مهاجر بودن گفت: خانواده ها زمانی که برای ازدواج فرزندان خود اقدام می کنند به خوبی و با دقت تحقیق کنند و مشترکات عرفی وشرعی و هم کفو بودن در شرایط مختلف را بسنجند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

وی یکی از دلایل عدم علاقه جوانان در سال های اخیر به ازدواج و افزایش سن ازدواج در میان دختران و پسران را مشکلات اقتصادی خواند و گفت: مشکلات اقتصادی امروز یکی از مهمترین مسائل تمامی خانواده ها و جوانان است. وقتی جوان برای ساعت ها کار، حقوقی دریافت می کند که با آن یک سرپناه نیز نمی تواند اجاره کند چگونه باید زیر بار ازدواج برود؟ یا زمانی که برای یک وام ۵ میلیون تومانی ماه ها باید رفت و آمد کرد در نهایت نیز ممکن است دستش به آن نرسد چطور می تواند یک خانواده تشکیل دهد؟

سلمانی همچنین سخت گیری های خانواده های دو طرف مبنی بربرگزاری جشن های عروسی مفصل، جهیزیه آنچنانی و چشم هم چشمی ها را از دیگر مسائل و مشکلات جوانان امروز برای ازدواج عنوان کرد.

تربیت صحیح برای برخورد با تکنولوژی

این مسئول دفتر عقد و ازدواج کیش در پاسخ به تاثیر ماهواره ها بر خانواده ها و ازدواج گریزی جوانان گفت: حضور ماهواره ها نمی تواند بی تاثیر باشد اما مهمترین مسئله این است که ما نمی توانیم در مقابل پیشرفت های جهان امروز ایستادگی کنیم. امروز تنها ماهواره در زندگی مردم رسوخ نکرده است بلکه فضای مجازی، واتس آپ، وایبر و بسیاری دیگر از شبکه های اجتماعی به سادگی در میان خانواده ها قرار دارد و بهترین راه آماده سازی جوانان و خانواده ها در نحوه بهره گیری صحیح و آموزش فرهنگ استفاده از این فناوری هاست و امکان مسدود ساختن راه های استفاده از این فناوری ها وجود نخواهد داشت.

رسالت مسئولان

وی به ایجاد دیدگاه های فرهنگی مناسب در میان جوانان اشاره کرد و اظهار داشت: هر کسی که در امور فرهنگی در میان جوانان مسئول است باید در این راستا پاسخگو باشد. اگر جوانان ما راه به خطا می روند باید بپذیریم که مایی که در این عرصه مسئول هستیم کم گذاشته ایم. اگر خانواده ها به سوی ماهواره ها و شبکه های اجتماعی می روند برنامه های فرهنگی و صدا و سیمای ما نتوانسته است نیازهای آنان را فراهم کند.

سلمانی افزود: دشمنان برای جذب جوانان ما بسیار هزینه می کنند اما ما تنها به دکور کارهای فرهنگی اهمیت می دهیم. کارهای فرهنگی ما به ظاهر نمای خوبی دارد اما بازدهی مطلوبی ندارد و مسئولین باید در این راستا تلاش کنند تا بازده خوبی از کارهای فرهنگی مشاهده شود.

نماز جماعت در مدارس

وی به کارهای فرهنگی و دینی انجام شده در مدارس اشاره کرد و گفت: در شهرهای کوچک هم در مدارس نماز جماعت برقرار است و روحانیون در مدارس حضور مستمر دارند اما در مدارس جزیره کیش کمتر پیش می آید که نماز جماعتی برگزار شود و یا جوانان با روحانیون در ارتباط باشند. اگر این ارتباط وجود نداشته باشد نوجوانان و جوانان از کجا باید با مسائل دینی و فرهنگی دین خود آشنا شوند؟

این روحانی افزود: کم توجهی ما به اساس و پایه های آموزش دینی تاثیرات بزرگی در زندگی جوانان و سوق یافتن آنان به سوی فرهنگ های بیگانه داشته باشد و امید است تا خانواده ها و مسئولان با توجه هرچه بیشتر به امور دینی و فرهنگی جوانان از افزایش آمار طلاق و آسیب های اجتماعی در خانواده جلوگیری کنند.

حجت السلام سلمانی در پایان با ذکر این مطلب که این مکان تنها دفتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق در جزیره کیش است گفت: با توجه به میزان ثبت ازدواج و طلاق های جزیره کیش نیاز است تا مسئولین از ما حمایت بیشتری داشته باشند.

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور