منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶
شناسه خبر: 322865
گروه :خبر
hormoz

قائم مقام بانک مرکزی از افزایش ۱۷.۱ درصدی پایه پولی در سال ۹۴ خبر داد و گفت:‌ حجم کل نقدینگی از یک‌هزار ۱۰۰۰ میلیارد تومان گذشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی امروز در همایش پولی و ارزی از افزایش 17.1 درصدی پایه پولی در سال 94 خبر داد و گفت: حجم پایه پولی در پایان سال گذشته به 153 هزار و 570 میلیارد تومان رسید.

وی اضافه کرد: حجم کل نقدینگی نیز از یک‌هزار 1000 میلیارد تومان گذشته و به عدد یک‌میلیون و 17 هزار میلیارد تومان رسیده است.

کمیجانی ادامه داد: در سال 94 خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به 192 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در سال گذشته با 15.4 درصد رشد به 120 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قائم مقام بانک مرکزی گفت: بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نیز در سال 94 با 7 درصد رشد به 12 هزار و 460 میلیارد تومان رسید و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز با 1.7 درصد کاهش به 83 هزار و 610 میلیارد تومان رسید.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به کاهش مطالبات غیرجاری بانک‌ها به 10.2 درصد افزود: با وجود افزایش تسهیلات اعطایی، حجم بدهی غیرجاری بانکها از 97 هزار میلیارد تومان به 83 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی مهمترین اقدامات بانک مرکزی را کاهش نرخ تورم، کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، مشارکت در تأمین مالی خانوارها، اعطای کارت اعتباری، خرید کالا، اجرای سیاست‌های تسهیل اعتباری بخش مسکن، انتشار منظم آمارهای اقتصادی، گسترش چتر نظارتی بانک مرکزی، تدوین برنامه جامع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و تأیید و اعطای مجوز آن از سوی شورای عالی امنیت ملی را عنوان کرد.

کمیجانی همچنین به کنترل نرخ ارز در بازار داخلی اشاره کرد و گفت: از زمان اجرای توافق برجام، دلار در داخل کمی تضعیف شده است.

وی با تأکید بر اینکه کاهش نرخ سود در اولویت سیاست‌های بانک مرکزی است، افزود: بانک مرکزی سیاست هایی در جهت کاهش تنگنای مالی بانک‌ها و کاهش هزینه‌ها از نیمه دوم سال 94 آغاز کرد که شاهد پیامدهای مثبتی در این زمینه بوده‌ایم.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به تبدیل اضافه برداشت بانک‌ها به خط اعتباری گفت: در این مدت روند اضافه‌ برداشت‌ها از منابع بانک مرکزی به شدت کاهش یافته، البته سیستم چکاوک این امکان را برای بانک‌ها فراهم کرد که بتوانند منابع و مصارف خود را مدیریت کنند.

کمیجانی همچنین مهمترین محورهای برنامه‌ اصلاح نظام بانکی در سال 95 را مدیریت فعالانه بازار بین‌بانکی، بهبود تجهیز و تخصیص منابع بانکی، تعدیل نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری، دسته‌بندی بانک‌ها و نظارت بر رفتار بانک‌های مشکل‌دار، به کارگیری عملیات بازار باز، انتظام‌بخشی مؤسسات غیرمجاز، افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و غیردولتی، حل و فصل مطالبات معوق و در گام آخر، ادغام، تصفیه و انحلال برخی بانک‌ها عنوان کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند