منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
شناسه خبر: 314875
گروه :خبر
IMG20594499

رشته‌ مامایی کاملا مستقل تعریف شده و می‌تواند بدون نیاز به سرپرست وظایف خود را انجام دهد اما در عین حال بزرگترین مشکل ماما‌های کشور بازار کار نامناسب است و به خطر افتادن استقلال حرفه مامایی از دیگر مشکلات کنونی جامعه مامایی در ایران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به خطر افتادن استقلال حرفه مامایی از دیگر مشکلات کنونی جامعه مامایی در ایران است. بنابر تعاریفی که سازمان بهداشت جهانی و دستورالعمل‌ هایی که وزارت بهداشت صادر کرده است، رشته‌ مامایی کاملا مستقل تعریف شده و می‌تواند بدون نیاز به سرپرست وظایف خود را انجام دهد و اموری که در حیطه کاری ماما ها قرار دارد شامل کلیه مراقبت‌ های عادی دوران بارداری، مشاوره‌های دوران بلوغ، تشخیص و درمان بیماری‌ های شایع دستگاه تناسلی و مشکلات دوران پیری می‌شود.

 

از سویی نبود تجربه کافی و اطلاعات جامع فارغ ‌التحصیلان رشته مامایی، عدم تناسب پذیرش دانشجوی مامایی و کمبود ردیف‌های استخدامی معضل بیکاری جامعه مامایی را تشدید می‌کند جامعه مامایی با وجود تمام شایستگی‌ها جزو گروه‌هایی است که بیشترین میزان عدم اشتغال را داشته و مطالبات فراوانی دارند.
 

بزرگترین مشکل ماما‌های کشور بازار کار نامناسب است کار اصلی ماما، انجام زایمان طبیعی است. اما در حال حاضر این امکان  برای جامعه مامایی ایران فراهم نیست. قبلا مراقبت و انجام امور زایمان به وسیله ماماها انجام می‌شد و اگر مساله‌ای غیرطبیعی بود به پزشکان مراجعه می‌شد اما هم اکنون مراجعه گسترده به مطب پزشکان متخصص زنان بازار کار ماماها را با مشکل مواجه کرده است.

 

 

سال‌ هاست که ردیف‌ های جدید مامایی برای مراکز زایمانی تعریف نشده است این در حالی است که بسیاری از تولد هایی که به سزارین می‌انجامد، به ماما نیاز دارد. در هر حال مادر باردار به مراقبت قبل از زایمان نیاز دارد. اگر استاندارد سازی نیروی انسانی در مراکز زایمانی انجام شود و در بخش‌های پس از زایمان، نوزادان و جراحی زنان از ماما‌ها استفاده کنیم، مسلماً مامای بیکار نخواهیم داشت؛ ضمن آنکه هزینه‌های بخش سلامت در این زمینه کاهش، و سلامت خانواده‌ها ارتقاء خواهد یافت.
مشکل دیگر جامعه مامایی کشور عدم عقد قرارداد دفاتر خصوصی اداری و سازمان‌های بیمه با آنهاست. در تمام دنیا خدمت دهنده تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و در واقع چه خدمت توسط پزشک انجام شود و چه ماما ولی در کشور ما این‌گونه نیست.

 

عدم عقد قرارداد سازمان‌های بیمه‌گر و پذیرش سونوگرافی در دفترچه بیمه از سوی ماماهای کشور موجب می‌شود بیماران ‌نتوانند از بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی استفاده کنند. عدم قرارداد بیمه‌ها با ماما موجب می‌شود میل فرهنگی خانواده‌ها که ترجیح می‌دهند برای کوچک ‌ترین مشکلی به پزشک متخصص مراجعه ‌کنند تشدید شود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر