منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۰۵
شناسه خبر: 365902
گروه :خبر
1339643519151014102a

طبق آمار بهزیستی استان هرمزگان آمار طلاق در هرمزگان از سال 89 رو به افزایش است که به ازای هر ده ازدواج یک طلاق در استان صورت می گیرداین در حالی است که در میانگین کشوری به ازای هر 12 ازدواج یک طلاق ثبت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ طلاق و ازدواج هایی که به جدایی منتهی می شود از مهم ترین مشکلات اجتماعی جامعه است که نشان از آسیب بزرگ اجتماعی و زنگ خطری برای جامعه است.

در جوامع امروزی با گسترش نقش صنعت در زندگی مردم سبک زندگی بدون آگاهی و بصیرت، زندگی همراه با چشم و همچشمی، تشدید احساسات منفی، اعتیاد ، خشونت، خیانت، ناسازگاری و عدم تفاهم، فقدان ارتباط و  غیره از جمله مواردی است  که در سایه فراموشی اصول اعتقادی و مبانی دینی   در خانواده منجر به طلاق می شود.

استان ساحلی هرمزگان با پذیرش جمعیت بالایی از نیروی انسانی جوان و افراد جویای کار در مقایسه به سایر استان های کشور در هرمی جوان است که از سوی شاهد رخ داد طلاق در ازدواج هایی با طول عمر کمتر از یک سال هستیم.

طبق آمار بهزیستی استان هرمزگان  آمار طلاق در هرمزگان از سال 89 رو به افزایش است و در آخرین آمار و تحقیقات سال 94  به ازای هر ده ازدواج یک طلاق در استان صورت می گیرداین در حالی است که در میانگین کشوری به ازای هر 12 ازدواج یک طلاق ثبت می شود.

اعتیاد ، بیکاری، دخالت های خانواده و ازدواج در سنین پایین از جمله مشکلاتی است که منجر به افزایش آمار طلاق در استان می شود و دلیل عمده طلاق در استان هرمزگان فقر مهارت ارتباط  و اجتماعی  بین زوجین است.

بیشترین درصد آمار طلاق هرمزگان در پنج سال اول زندگی مشترک رخ می دهد لذا سال های نخست زندگی اهمیت بالایی در پایداری زندگی زوجین دارد که زنگ خطری برای جامعه جوان است.

الگوی اسلامی نقش مهمی در تحکیم بنیان خانواده و کاهش نرخ طلاق در جامعه دارد که می توان با اشاعه  اصول ارزشی و اسلامی و ترویج زندگی ائمه معصومین در زندگی آرام را برای خانواده ها به ارمغان آورد.

ارائه اطلاعات و آموزش های مهارت  زندگی  قبل از ازدواج نیز نقش بسزایی  در کاهش آمار طلاق و آسیب های ناشی از آن دارد که این امر همت مسئولان را بیش از پیش می طلبد.

فاطمه حامی زاده کارشناس حوزه زنان و خانواده گفت :در خانواده هایی که تماشای برنامه های ماهواره جزء ثابت زندگی شان است و در این خانواده ها روابط زن و شوهر ، به مرور رو به ضعف و سردی می گراید زیرا که زن و مرد به دلیل وابسته شدن به برنامه های ماهواره ، زمانی را که صرف باهم بودن می کردند را به این شبکه اختصاص می دهند .

وی ادامه داد: اگر در خانواده  همسران مراقبت از نیازهای عاطفی و ظرفیت های عاطفی به خوبی صورت نگیرد و زن و مرد از یکدیگر راضی نشود ، بتدریج ارزش و اعتبارشان محبوبیت شان را برای شریک زندگی خود از دست می دهند به همین دلیل از دیدن یکدیگر خوشحال نمی شوند و با شوق در انتظار با هم بودن نیستند .

حامی زاده اظهار کرد: غرب با استفاده از رسانه جمعی تلویزیون و ماهواره و انواع شبکه های اجتماعی و اینترنت با اتخاذ سیاستهای مخرب و ویرانگر برای از بین بردن عواطف و روابط انسانی و به طبع آن نابودی کانون خانواده و کشاندن انسان به سمت زندگی فردی قدم نهاده است پس ما نباید در زمین آنها بازی کنیم و تهدیدی برای خانواده خود به وجود بیاوریم و آگاه تر به مسایل نگاه کنیم وتا هر روز شاهد مشکلات و نابسامانی های اجتماعی حاصل از قحطی عواطف انسانی درجامعه خود هستیم .

آمنه غلامزاده ، کارشناس خانواده با اشاره به سلامت روابط خانوادگی تصریح کرد: کانون خانواده ای که بزم محبت و مودت است ، اکسیر آرامش بخشی و اضطراب پیرایی را برای هر زن و مرد در پی خواهد داشت و هر یک را برای انجام بهینه ی فعالیت هایشان مهیا می کند .

این کارشناس خانواده با بیان اینکه زوجین از سردی روابط در خانواده رنج می برند، اظهار داشت:  باید رعایت حریم ها و پایبندی به شریعت و اخلاق دینی در مشارکت بانوان و فعالیت های بیرونیشان مورد توجه قرار گیرد وگرنه حضور زنان بدون رعایت ضوابط اخلاقی و دینی و همراه با جلوه گری و خود نمایی حتی اگر به خیانت نینجامد، سبب سردی روابط زوجین و یا فروپاشی آن خواهد شد .

غلامزاده با اشاره به سیره ی بانوی یگانه گیتی حضرت فاطمه سلام الله علیها اذعان داشت: در سیره ی بانوی یگانه گیتی ، جلب رضایت و خشنودی همسر ، اوج ادب و همراهی با شوهر ، کمال ایثار و از خود گذشتگی ، تجهیز روحی و روانی همسر و همچنین آسوده سازی خاطر همسر در عرصه تهذیب و پرورش فرزندان ، رعایت حال همسر و تحمل کمبودهای مادی زندگی و کمک به استقلال اقتصادی خانواده به وفور دیده می شود .

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور