منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۲۴
شناسه خبر: 363214
گروه :خبر
%da%a9%d9%88%da%86%da%a9%db%8c-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af011

عضو هئیت رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید با تامل بیشتری صورت پذیرد بر اختصاص یارانه دولتی به بخش گردشگری تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی نماینده مردم رشت و رئیس فراکسیون گردشگری و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست روسای دانشگاهها با نمایندگان مجلس در جزیره کیش گفت:در جزیره کیش کارهای خوبی انجام شده و زیرساخت ها به خوبی آماده شده است به خصوص طرح اسکله کار بسیار بزرگی است که در حال اجراست.

کوچکی نژاد اظهار کرد: معتقدیم مناطق آزاد محل خوبی برای توسعه کشور، تبادل فرهنگی میان ایران و کشورهای جهان و محلی برای ارزآوری همچنین جلوگیری از خروج ارز از کشور است.

وی با بیان اینکه زیرساخت های خوبی در کیش آماده شده است ادامه داد: باید برای گسترش حضور گردشگران در جزیره کیش دولت یارانه هایی را در نظر بگیرد زیرا با شرایط موجود در جزیره کیش تنها افراد ثروتمند و متمول می توانند به جزیره سفر کنند و خانواده های کم درآمد تحت هیچ شرایطی نمی توانند از فرصت های موجود در جزیره کیش بهره ببرند.

این نماینده مجلس افزود: در نظام جمهوری اسلامی که نظام مستضعین است باید بخش یارانه ای برای گردشگران در این مناطق تخصیص داد تا هم مناطق آزاد توسعه لازم را پیدا کنند و هم همه مردم با شرایط مختلف بتوانند از فرصت های گردشگری و امکانات مناطق آزاد بهره ببرند.

وی با تاکید بر اینکه باید مانند بسیاری از کشورها فعالیت های مناطق آزاد در ایران نیز تخصصی شود افزود: مناطق باید بر حسب موقعیت جغرافیایی در بخش های تعریف شده ای مانند گردشگری، صنعت، تجارت، صادرات و واردات و غیره فعالیت کنند.

کوچکی نژاد فعالیت های صنعتی در جزیره کیش را ضعیف ارزیابی کرد و افزود: با وجود فعالیت شهرک های صنعتی، بخش صنعت در کیش به گونه ای که باید توسعه نیافته و صنایع موجود نمی تواند اشتغال ایجاد کنند. در بازدیدهای انجام شده صنعت بزرگ مثلا مانند صنعت بسته بندی برای صادرات و لوکس سازی اجناس صادراتی که بسیار می تواند برای جزیره کیش ارز آور باشد دیده نشد.

وی با تقدیر از فعالیت های انجام شده در فرودگاه و بندرگاه کیش افزود: کیش می تواند در بخش فرودگاهی و بندرگاهی محل ترانزیت مسافر و کالا بوده و به هاب منطقه تبدیل شود همانگونه که امارات و ترکیه امروز به مرکز ترانزیت بار و مسافر تبدیل شده اند و با استفاده از این قابلیت، جزیره کیش می تواند محل خوبی برای ارزآوری، تولیدات، صادرات و گردشگری باشد.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس با تاکید بر تمرکز در بخش هایی مانند تعمیرات کشتی و کشتی سازی با وجود امکانات بندرگاهی خوب در جزیره کیش بیان کرد: ایجاد یک بخش تخصصی در فرودگاه یا بندرگاه کیش مانند بخش تعمیرات کشتی بسیار مهم است وی می تواند یک نقطه امن برای تعمیرات و به روز رسانی کشتی های عبوری از منطقه باشد در حالیکه هم اکنون گاه کشتی های ما برای تعمیرات به بنادر کشورهای همسایه ارسال می شود.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز زیر ساخت های خوبی در کیش ایجاد شده افزود: تا به امروز در کیش هزینه شده و زمان آن رسیده که از زیرساخت های به وجود آمده استفاده کنیم و برای کشور ارزآوری داشته باشیم تا بتوانیم از طریق درآمدهای کیش کشور را حمایت کنیم.

کوچکی زاده گردش مالی در جزیره کیش را به نقل از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش 900 میلیارد در سال عنوان کرد و افزود: این رقم بدی نیست اما این مبالغ درامد و هزینه است و باید در جذب سرمایه گذاران و مستقر شدن تجار در جزیره کیش برای توسعه و رونق جزیره توجه بیشتری شود

وی در خصوص افزایش تاسیس مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: نظری در این خصوص در صحن مجلس اعلام کردم که برخی از دوستان نیز با آن مخالف بودند اما به نظر من واقعیت این است که نباید در این بخش با سرعت پیش برویم زیرا ما با منابع محدودی روبرو هستیم و باید با تامل در این بخش حرکت کنیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ممکن است برخی احساس کنند که ایجاد مناطق آزاد در توسعه شهر و منطقه آن ها نقش دارد اما نیاز است تا واقعیت ها دیده شود یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب ما تلاش کردیم تا در هر نقطه از کشور که ممکن است بیمارستان، مراکز آموزشی و حمام و غیره بسازیم اما بسیاری  از ان ها به دلایل مختلف تعطیل شده است زیرا بدون برنامه ریزی صورت گرفته بود امروز هم باید در گسترش و افزایش مناطق آزاد با آهستگی و تامل قدم برداریم و از تجارب مناطق آزاد جهان و ایران در ایجاد مناطق آزاد جدید بهره ببریم و امیدوارم که این طرح با مطالعه و دقت بیشتر به صحن مجلس راه پیدا کند.

در روزهای گذشته جمعی از اعضای فراکسیون گردشگری، میراث فرهنگی و مناطق آزاد در راستای بازدید از طرح های عمرانی و توسعه ای کیش به جزیره مرجانی کیش سفر کرده و پس از بازدید از کیش با روسای دانشگاه های بین المللی کیش نیز به بحث و بررسی موقعیت های آموزشی در دانشگاه های بین المللی کیش پرداختند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد