منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
شناسه خبر: 269254
گروه :خبر
IMG-20160114-WA0008
 

اندراحوالات تدبیر مسئولان دانشگاه هرمزگان؛

افزایش قیمت غذای دانشجوی و نارضایتی دانشجویان از کاهش کمیت و کیفیت

افزایش قیمت ، کاهش کیفیت و کمیت غذای دانشجویان دانشگاه هرمزگان در فصل امتحانات موجی از نارضایتی بزرگترین دانشگاههای استان را بهمراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ غذای دانشجوی نمونه بارزی از مشکلات صنفی دانشگاهها که دغدغه مشترک همه دانشجویان است و بعنوان بزرگترین چالش بخشی از دغدغه مدیران دانشگاهها را به خود اختصاص می دهد.

خبرها درباره کیفیت بد غذا در ‌دانشگاه ها بسیار است، روز پیش دانشجویان دانشگاه هرمزگان وقتی ظرف غذای خود را دیدند متعجب شدند غذایی که نه از لحاظ کمیت و نه از لحاظ کیفیت قابل قبول است.

طبق اظهارات یکی از دانشجویان این واحد دانشگاهی قیمت غذایی که قبلا حدود 7000ریال بوده در فصل امتحانات 11500ریال قیمت گذاری شده است از این رو  با افزایش قیمت تصور می شد که کیفیت غذاها بهتر شود.

گذشته از اینکه کیفیت غذاها هر روز بدتر می شود این بار از کمیت غذاها نیز کاسته شده است تا جایی که دانشجویان شوکه شدند نارضایتی بیش از پیش دانشجویان را بهمراه داشته است.

وزارت علوم، قیمت غذای دانشگاه را در راستای بهبود کیفیت غذای دانشجویان افزایش داد با این حال کیفیت غذا نه تنها ثابت نیست بلکه در فصل امتحانات کیفیت اغلب غذاهای دانشگاهی از بد هم بدتر است در صورتی که در فصل امتحانات اهیمت بیشتر تغذیه دانشجویان در اولویت است.

اگر واقع بینانه به این مساله بنگریم متوجه خواهیم شد که این افزایش قیمت غذا به دانشجویان ضربه وارد خواهد ساخت به گونه ای که برخی ازدانشجویان توان خرید غذا را نداشته و شرایط برای دانشجویان خوابگاهی شخت تر می کند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهریور سال 90 بخشنامه‌ای را تحت عنوان «هدفمند کردن غذای دانشجویی» به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد که هدف از ابلاغ این بخشنامه، هدفمند کردن امور تغذیه به منظور ارائه غذایی با کیفیت بالاتر، تقویت نقش حاکمیتی و نظارتی بهتر دانشگاه در زمینه امور تغذیه دانشجویی و ایجاد تنوع غذایی بود تا جایی که هر دانشگاه موظف شد، حداقل 2 نوع غذا به دانشجو ارائه دهد ضمن این که مقرر شده بود که رستوران‌های آزاد نیز در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شوند اما این بخشنامه در بسیاری از دانشگاه‌ها اجرایی نشد.

شاید یکی از عواملی که در بی کیفیتی غذا موثر است  کارشناس تغذیه در آشپزخانه دانشگاه نیست و  موجب شده است نوعی آشفتگی و بی برنامگی در وضعیت سلف سرویس‌های دانشگاهی بوجود بیاید البته وجود سرآشپز و پرسنل ماهر نیز می تواند در کیفیت غذا موثر باشد که متاسفانه برخی از دانشگاهها آشپزهایی را بکار می گیرند که در شغل خود آموزش کافی ندیده اند اما باز دانشجویان انتظار دارند غذاهایی با کیفیت بهتری پخته شود.

یکی از راهکارهای کیفیت غذای دانشگاه این است که «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید تصدی گری خود را در بخش رفاهی کمتر کند و در کنار این موضوع ابزار نظارتی خود را تقویت کند که دانشجویان عنوان ابزار نظارتی وزارت علوم هستند لذا مسئولان دانشگاهی باید اختیارات دانشجویان را افزایش دهند.

استفاده از نظرات، انتقادات و پیشنهادهای دانشجویان می‌تواند در بهبود کیفیت غذایی دانشگاه‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد دانشگاهها باید نیازهای غذایی دانشجویان را با توجه به سن و فعالیت‌های دوره دانشجویی بررسی کارشناسانه کنند و کارشناسان باید به نحوه و مدت زمان پخت، نگهداری و توزیع غذایی اطلاعات کافی داشته باشند.

در اکثر دانشگاه‌ها غذا گران شده ولی با‌وجود بالا بردن قیمت غذا کیفیت آن تغییر نکرده و پایین است در دانشگاه هرمزگان نه تنها کیفیت پایین و گاهی در حد صفر بلکه مقدار غذا را نیز کم  کرده اند.

در بیشتر دانشگاههای جهان متخصصان تغذیه  حضور دارند و با برنامه‌ریزی صحیح به  تنظیم یک روش صحیح تغذیه به امور مربوط به سلف سرویس‌ها در دانشگاه‌ها می‌پردازند. این در حالی است که این موضوع در دانشگاههای ایران جایگاه چندانی ندارد و هر روز شاهد اثرات منفی و نامطلوب آن در وضعیت تحصیلی و جسمانی دانشجویان هستیم.»

در چند سال اخیر مباحث تغذیه و سلف سرویس دانشجویان  به عنوان مهم‌ترین مشکل رفاهی دانشجویان مطرح شده است که وزارت علوم با ارائه طرحهایی سعی دارد مشکلات صنفی دانشجویان را حل نماید با این حال این مشکل هر سال و هر ترم در دانشگاه‌های کشور آشکار می‌شود.

 

با وجود اینکه سلف سرویس ها به پیمانکاران بخش خصوصی واگذار شده است و دانشگاهها در طبخ و چگونگی تهیه غذا و مواد اولیه نقش خاصی ندارند اما باید پذیرفت که بین کمیت و کیفیت غذا هیچ رابطه ای وجود ندارد.

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر