منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۴
شناسه خبر: 219886
گروه :خبر
13901207000299_PhotoA

مدیر ارشد مؤسسه رتبه‌بندی فیچ اعلام کرد تولید نفت ایران دستکم ۲ تا ۳ سال پس از لغو تحریم‌ها افزایش خواهد یافت و ایران در مدت ۶ ماه یا یک سال ذخایر روی آب خود را وارد بازار می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مدیر ارشد موسسه رتبه‌بندی فیچ نوشت: در حال حاضر ایران 40 میلیون بشکه نفت بر روی آب ذخیره دارد اما به احتمال زیاد ایران پس از برداشته شدن نهایی تحریم‌ها نخواهد نتوانست به سرعت تمام ذخایر خود را وارد بازارهای جهانی کند.

وی که در چهارمین کنفرانس سالانه آذربایجان که توسط موسسه فیچ در باکو برگزار شد، شرکت کرده بود، گفت: تا آن زمان ایران مقادیر عظیمی نفت را ذخیره می‌کند که می‌تواند بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها آنها را روانه بازار کند.

ادلسون ادامه داد: «اما به احتمال زیاد، ایران این کار را نخواهد کرد. به احتمال زیاد، این کشور طی 6 ماه یا یک سال، این ذخایر را در چند بخش وارد بازار خواهد کرد.»

این مدیر موسسه فیچ پیش‌بینی کرد: «همچنین ایران قادر نیست تا فورا تولید نفت خود را افزایش دهد و این کار حداقل چندین سال زمان می‌برد.»

ادلسون تصریح کرد: «تولید نفت ایران در حال حاضر به این علت که آنها نمی‌توانند نفت صادر کنند، در سطح پایینی قرار دارد… از طرفی، ایران اکنون به علت موضوعاتی مربوط به نبود فناوری کاملا آماده نیست تا تولید خود را افزایش دهد. در سال‌های اخیر، به علت تحریم‌ها ایران سرمایه‌گذاری‌های لازم در زمینه فناوری نداشته است.»

وی ادامه داد: «رشد تولید نفت ایران به سرعت در این کشور به جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش نفت آن بستگی دارد… بر اساس برآوردهای ما، این اقدام حداقل 2 الی 3 سال زمان می‌برد. »

به گزارش فارس، آژانس بین‌المللی نیز در جدیدترین گزارش ماهانه خود ذخایر روی آب ایران را 44 میلیون برآورد و اعلام کرد: در حالی‌ که بعید است تا سال آینده افزایش قابل توجهی در تولید نفت ایران رخ دهد اما نفت‌های ذخیره‌شده ایران روی آب می‌تواند تا آن زمان به بازار وارد شود.

ادلسون با اشاره به اینکه ورود ایران به بازار با حجم‌های بزرگ نفت در حال حاضر با توجه به افزایش عرضه در بازار سودمند نیست، توضیح داد: «مطمئنا ایران تلاش خواهد کرد تا سهم خود از بازار را پس بگیرد اما تنها یک تکه کیک وجود دارد یعنی اینکه برخی از کشورهای باید سهم خود را کاهش دهند و به گفته نماینده موسسه فیچ این به وضعیت ژئوپلتیکی منطقه بستگی دارد. »

این کارشناس انرژی ادامه داد: ایران ذخایر عظیم گازی دارد که آماده صادرات است و می‌تواند از خط لوله آذربایجان برای این هدف استفاده کند.

مدیر ارشد موسسه فیچ افزود: ایران برای ورود به بازار گاز اروپا می‌تواند از خط لوله گاز آذربایجان که به اروپا می‌رود استفاده کند.

ادلسون با اشاره به اینکه ایران قبلا احداث خط لوله صادرات گاز به ترکیه را آغاز کرده است، گفت: «درحال حاضر، این کشور تلاش خواهد کرد تا از طریق چندین مسیر به بازار اروپا وارد شود و به بازار ال‌ان‌جی نیز ورود پیدا کند.»

وی ادامه داد: «ساخت خط لوله صادرات گاز سریع‌تر از ورود به بازار ال‌ان‌جی امکان‌پذیر است چراکه ایران فناوری لازم برای صادرات ال‌ان‌جی را ندارد… همه چیز به علت تحریم‌ها به تعویق افتاده است. احتمالا ایران بر صادرات ال‌ان‌جی به بازار آسیا تمرکز خواهد کرد اما وضعیت در آنجا نیز پیچیده است. ژاپن واردکننده اصلی ال‌ان‌جی از آسیاست اما اکنون کمبود ال‌ان‌جی ندارد. »

وی افزود: «ال‌ان‌جی ایران باید با ال‌ان‌جی استرالیا رقابت کند. جنگ بر قیمت و سهم از بازار می‌تواند در این بازار نیز رخ دهد اما لازم است این نکته را در نظر بگیریم که این بازار در حال رشد است. چین نیز باید در نظر گرفته شود. این کشور تا پایان این دهه به بزرگ ترین واردکننده گاز تبدیل خواهد شد اما رشدش هنوز کمتر از انتظار است.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است