منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
شناسه خبر: 182973
گروه :خبر
953

عدم نظارت کافی و افزایش شکار بی رویه حیوانات وحشی به خصوص آهوی جبیر و آهو بره در شهرستان حاجی آباد حیات وحش استان هرمزگان را با خطر جدی مواجه کرده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پیارم با توجه به ظرفیتها و پتانسیلهایی که در شهرستان حاجی آباد وجود دارد یکی از شهرستانهای بکر و منحصر به فرد می باشد.
این شهرستان به دلیل تنوع آب و هوایی که زیستگاه حیوانات نادر و کمیاب است اما بی توجهی به زیستگاهای جانوری حیوانات موجود در زیستگاههای این شهرستان را در معرض خطر جدی قرار داده است.
در این زیستگاها پرندگان خزندگان وجوندگانی زیست می کردند که به دلیل خشکسالی و عدم حمایت از حیات آنها و شکار بی رویه در حال نابودی هستند.
خشکسالیهای پی در پی در این شهرستان وشکار بی رویه باعث شده که حیوانات وحشی شهرستان حاجی آباد نابود شوند.
شکارچیان و افراد سودجو حیوانات نادر و منحصر به فرد را از این زیستگاها شکار و به سایر نقط کشور منتقل کنند.
این شکارهای بی رویه وکمبود نیروی انسانی در محیط زیست به این زیستگاهای منحصر به فرد باعث شده که زیستگاهای رو به نابودی بروند.
آهوی جبیر قوچ کل بز و آهو بره که زمانی در طبیعت شهرستان با رنگ زیبا و منحصر به فرد زیبایی را به طبیعت حاجی آباد می آورد اکنون با کاهش جدی جمعیت در وضعیت نابسامانی قرار دارد.
صدای که دیگر از بوته زارها و طبیعت این شهرستان شنیده نمی شود واین گونه های نادر در حال انقراض هستند.
تیهو و دراج دیگر در بوته زارهای این شهرستان مشاهده نمی شود و شکار بی رویه صدایش را در بیشه زارهای شهرستان حاجی آباد خاموش کرده است.
از گونه های بی نظیر شهرستان حاجی آباد می توان کل بز ، قوچ و میش آهو بره تیهو دراج را نام برد و بیشتر شکار بی رویه در منطقه حفاظت شده گلزار و هماگ و مناطق آزاد، طارم و طاشکوئیه، لردگرم ،رچاه سرخ، نیتلخ و گیس کوشاه احمدی، باغات، دهستان صورت می گیرد.
این شهرستان پرندگانی مانند کبک تیهو وحیوانات منحصر به فرد دیگر وجود دارد که تداوم حسات آنها نیاز به حمایت جدی محیط زیست دارند.
از دیگر مشکلات شهرستان حاجی آباد کمبود امکانات، محیط بان و محیط بانان مجهز به سلاح های پیشرفته نیستند ولی شکارچیان سلاح پیشرفته دارند و شکار حیوانات برای امرار معاش صورت می گیرد بعضی افراد زندگی خود را از راه شکار حیوانات می گذرانند.

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی