منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۳
شناسه خبر: 189337
گروه :خبر
کارشناس

استاد اقتصاد دانشگاه تهران اعمال تحریم ها را نشانه ضعف اقتصادی کشور دانست و گفت:دولت اصلا توجهی به اقتصاد مقاومتی و اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ندارد و کماکان سیاست های لیبرالی در دست دارد.

ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمز با بیان اینکه تحریم ها  تاریخچه  90 ساله دارد، گفت: در حال حاضر 170 کشور در حال توسعه زیر خط فقر وجود دار که از نظر کشورهای پیشرفته صنعتی باید خام فروش باقی بمانند ونباید صنعتی شوند.
وی لازمه تداوم اقتصاد های صنعتی را تهیه مواد خام به بهای ارزان دانست و اظهار کرد: مواد خام تهیه شده بیشتر از تقاضای جهانی است که این امر باعث می شود 170 کشور در حال توسعه زیر خط فقر باشد و1میلیارد انسان گرسنه و 800میلیون نفر نیز بیکار باشند.
رزاقی افزود:این شرایط که توسط کشورهای صنعتی بوجود آمده در 200سال اخیر بی سابقه است ودر ایران نیز با کودتای رضا شاه در ایران آغاز و باعث تک بعدی شدن کشورهای درحال توسعه شده است.
وی تصریح کرد تک بعدی به این معنا است که با تولید مواد اولیه و خام نیازهای کشورهای توسعه یافته و صنعتی را تامین کنند و خود نیز مصرف کننده کالاهای شرکت های صنعتی باشند .

استاد اقتصاد دانشگاه تهران عنوان کرد: نکته مورد نظر کشورهای صنعتی است که ارزی را که بابت خرید نفت و مواد خام پرداخت می کنند با فروش محصولات خود به این به چرخه اقتصادی به کشورشان برگرداند لذا مواد خام ارزان و کالاهای خود را در ازاء ارزی که پرداخت کرده اند می فروشند.

وی با بیان اینکه خام فروشی باعث محدودیت می شود، تاکید کرد: در اقتصاد ایران نیزمصرف بر اساس واردات تنظیم شده که وابستگی را در پی داشته است.

رزاقی گفت: در دوران بعد از انقلاب با واردت ارزان نیازهای کشور تامین می شد که واردات را تشدید کرد و امکان مقاومت تولیدات داخلی را در برابر کالاهای وارداتی نمی دهد.

وی با بیان اینکه از تولید داخلی فقط اسم آن وجود دارد؛ اظهار کرد: تمام قطعات و موارد مورد نیاز تولید از خارج وارد می شودو در حقیقت مونتاژ کاری و سوار کردن قطعات وجود دارد که به تولید شیر و تخم مرغ نیز رسیده بود.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: بعد از انقلاب و دوران دفاع اقدامات موثری در صنایع دفاعی با استفاده از مدیران جهادی بوجود آمد اما در صنایع معمولی این اقدامات انجام نشد.

وی با اشاره به اینکه مسئولین سیاست های اقتصادی تعدیل پول امریکا را در کشور پیاده کردند، افزود: طبق این سیاست بخش های دولتی باید خصوصی شود، دولت در اقتصاد کشور دخالت نکند، تعرفه ها را برای واردات کاهش و صادرات افزایش یابد.

رزاقی تصریح کرد: سیاست های اقتصادی تعدیل پول برنامه ای است که کشورهای صنعتی به رهبری آمریکا در دنیا پیاده کردند وباعث تجاوز اقتصادی به کشورها شده است.

 

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر به کشور ما تجاوز اقتصادی شده  و در جنگ اقتصادی به سر می برد،عنوان کرد: فضای موجود در کشور خاص کشورهای مصرف کننده است لذا کشورهایی که به دنبال پیشرفت هستند باید دارای شرایط خاص اقتصادی باشند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در کشور ما همه سعی می کنند که از طریق واردات تامین درآمد کنند ،اضافه کرد:در سیاست های ارزی ژاپن، کره و چین هر چیزی را که بدست می آورد به کشور می فروشد در حالی که  سیاست های اقتصادی ما خلاف آنها است و فضا را تجاری دلالی کرده اند.

 

وی با بیان اینکه در اقتصاد ما دو نقط ضعف بزرگ وجود دارد که به اقتصاد جهانی وابسته کرده است، عنوان کرد: غرب به رهبری آمریکا از این ضعف ایران استفاده می کند و جنگ اقتصادی را آغاز کرده و مانع از خام فروشی ایران شدند.

 

رزاقی اظهار کرد:علاوه بر تحریم نفتی با اعمال تحریم های بانکی اجازه نمی دهند درآمدهای حاصل از فروش نفت به ایران پرداخته شود که کشور در حال حاضربابت فروش نفت 130میلیارد طلبکار است.

وی خودکفایی در زمینه تولید بنزین را نمونه ای از اقتصاد مقاومتی دانست و گفت:در دوره قبل شایعه برای تهدید تحریم بنزین بود که برای یک بار موفق عمل کردیم و  نمونه کامل معنای مقاومت را نشان می دهد که آن را تعمیم ندادیم.

 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه دلیل اعمال تحریم ها نشانه ضعف اقتصادی است که در سال های بعد از دفاع  آن را  تشدید کردیم،یادآور شد: دولت اصلا توجهی به اقتصاد مقاومتی و اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ندارد و کماکان نیز سیاست های لیبرالی را در دست دارد.

 

وی با بیان اینکه دولت برای دفاع از اقتصاد هیچ کاری نکرده است،خاطر نشان کرد:در شرایطی که مذاکرات هسته ای ادامه دارد باید شرایطی را بوجود بیاوریم که تحریم از طریق خوداتکایی در داخل بی اثر شود و به استقلال اقتصاد برسیم.

 

 

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی