منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱
شناسه خبر: 308669
گروه :خبر
472971_465

اعتکاف، دعوت به تفکر است؛ یعنی آنچه نه تنها ما مسلمانان، بلکه بشر امروز کمتر از هر زمانی برای آن فرصت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از مــــرواریـــــد نــــیــــوز؛ اعتکاف یک عبادت مستحبی است و در اصطلاح فقهی به معنای ماندن در مسجد با شرایطی خاص است. اگر به اعمالی که در اعتکاف می‌باید اجرا شود دقت کنیم در می‌یابیم که اعتکاف از حیث فقهی تقریبا هیچ کاری را بر فرد معتکف بار نمی‌کند.

فرد معتکف می‌تواند صرفا به 17 رکعت نماز روزانه اکتفا کند بنابراین تنها چیزی که اعتکاف بر پایه آن اجرا می‌شود، ماندن در یکی از مساجد تعیین شده است.از این حیث اعتکاف شبیه برخی دیگر از اعمال عبادی اسلامی نظیر روزه و برخی از اعمال حج، مانند وقوف در عرفات و… است.

 

 

این عبادات هیچ کاری را بر فرد تحمیل نمی‌کنند، بلکه از او می‌خواهند «توقف» کند. این مساله از ابتدای خلقت انسان مساله‌ای مهم بوده است و امروز بیش از هر زمان بر اهمیت آن افزوده شده است.

 

 

انسان حوائج بسیاری دارد. خواسته‌های آدمی را پایانی نیست و میل به این خواسته‌ها می‌تواند بر تمام زندگی او سایه افکنده و هرگونه آرامشی را از وی بگیرد.اما همین انسان ناآرام اگر زمانی برای تفکر در باب اعمال روزمره‌اش پیدا کند، مطمئنا تصویر خوبی از این زندگی در ذهن او نقش نمی‌بندد.

 

 

ممکن است از خود سوال کند که واقعا چه تفاوت ماهوی ای بین زندگی من و حیات یک حیوان وجود دارد، آیا جز این است که تنها تفاوت موجود، در این است که من برای رسیدن به حوائج خود، میل و قدرت بیشتری (بویژه به برکت تکنولوژی مدرن) دارم.

 

 

یکی از مهم‌ترین خواسته‌های ادیان الهی از انسان، این است که به خود رجوع کند و با کمی تفکر و تامل، فرصت ظهور آن نهاد پاک و فطرت الهی را مهیا کند.از همین رو در احادیث اسلامی فکر کردن از بزرگ‌ترین عبادات دانسته شده است و اعمالی چون روزه، اعتکاف و حج، زمینه مناسب را برای تامل و تفکر فراهم می‌کنند.

 

 

جالب این است که تامل و تفکر، از حیث فقهی لزوما جزو اعمال عبادی ای چون اعتکاف و حج و روزه نیست، چه این‌که شریعت موظف به زمینه چینی ظاهری است و فرد عابد خود باید از مسیر این اعمال به عمق آنها که مقصود شارع مقدس است، راه یابد.

 

 

شرکت‌کنندگان و نهادهای برگزارکننده اعتکاف می‌باید به این کارکرد مهم اعتکاف توجه داشته باشند تا انجام این عبادت صرفا در ظاهر و سطح باقی نماند.

 

 

به هوش باشیم که دریافت مقادیر مالی از سوی نهادهای برگزارکننده و نیز نحوه برگزاری از سوی شرکت‌کنندگان خدای ناکرده موجب نشود که این عبادت ارزشمند در عمل به شرکت در کمپ‌های تفریحی و سرگرمی شبیه شده و از قداست و معنا خالی شود.

 

 

انتهای پیام/گ

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی