منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۱
شناسه خبر: 182546
گروه :خبر

حجت الاسلام غرویان با بیان اینکه اعتکاف کامل ترین وجه سیر و سلوک معنوی در اسلام است، گفت: اعتکاف بر نگرش دوباره به باطن، توجه مطلق به خداوند متعال و تاکید بر تقویت فکر و اراده، توجه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ حجت‌الاسلام محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهمیت اعتکاف و اعمال آن در دین مبین اسلام گفت: در تمام کتاب‌های عرفانی که به سیر و سلوک توجه شده است، همواره اعمالی ذکر می‌شود که شخص با انجام آن به مراحل عرفانی نایل می‌‌شود.

اعمال اعتکاف، سیقلی بر جسم و روح معتکف

این استاد حوزه و دانشگاه، گفت: عبادات و نیایش های توصیه شده به منزله تمرینی برای جسم و روح فرد است تا آمادگی رسیدن به قرب الی الهی را درک کند از این رو می توان گفت که اعمال اعتکاف ماننده روزه گرفتن، توسل کردن، ادعیه، مناجات و نمازهای سفارش شده، تمرینی است برای سیقل پیدا کردن جسم و روح معتکف برای رسیدن به خداوند.

حجت الاسلام غرویان در ادامه، اعتکاف را از جمله اعمال ممتازی دانست که فرد به تقویت اراده در فضای مسجد پرداخته و با هوای نفس مبارزه می کند و افزود: اعتکاف، همانند یک زمین ورزشی عرفانی است که جوانان در مساجد با دور بودن از محیط خانواده، بازار، دوستان و ..تصمیم می گیرند بیشتر به یاد خدا باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد:  یاد خدا موجب جهت گرفتن نفس معتکف به سمت خداوند می شود چرا که در این سه روز معتکفین روزه دار در جمعی معنوی با رعایت آداب و اصول خاص اعمال سفارش شده را با جان و دل انجام می دهند.

وی ادامه داد: اینگونه معتکف شدن و انجام دادن دستورات دینی، تمرینی است که موجب می شود افراد علاوه بر اینکه از گناهان دوری کنند، به خود و اعمال گذشته شان، بیاندیشند که برای تذهیب نفس و توبه نه تنها مفید بلکه ضروری است.

اعتکاف لذتی باطنی که فقط معتکف درک می‌کند

حجت الاسلام غرویان افزود: اعتکاف لذتی باطنی است که تا خود افراد واردش نشوند آن را درک نکرده و معرفت واقعی حاصل از  آن را نمی یابند .

این کارشناس مسائل مذهبی، اعتکاف در اسلام را نوعی از سیر و سلوک دانست که در کامل ترین وجه خود بیان شده است چرا که اعتکاف بر نگرش دوباره به باطن، توجه مطلق به خداوند متعال  و تاکید بر تقویت  فکر و اراده ، توجه دارد.

گوشه نشینی در جامعه معتکفین، ویژگی منحصر به فرد اعتکاف اسلامی

وی در ادامه، اعتکاف را با گوشه نشینی و عزلت در ادیان دیگر متفاوت دانست و  اظهار کرد: در اعتکاف افراد در کنار یکدیگر و به صورت جمعی در مساجد جامع شهر حضور می‌یابند و با گوشه نشینی و دوری گزیدن مطلق از جامعه متفاوت است، چرا که در اعتکاف اسلامی، نوعی ارتباط با جامعه معتکفین وجود دارد و افراد بعد از گذشت سه روز به متن و بطن جامعه باز می گردند.

این فعال سیاسی از جمله تهدید ها در اعتکاف را حرف های تفرقه انگیز از سوی برخی از معتکفین نمایان دانست و افزود: این سه روز فرصتی الهی است و بیان مسایل تفرقه انگیز در برخی صحبت ها عمل شایسته ای نیست .

غرویان تأکید کرد: همه مسئولین مساجد جامع، معتکفین، سخنرانان و …باید از بازگو کردن و مسایل و انجام اعمال تفرقه انگیز دوری کنند و در ایجاد وحدت در تفکر جمعی جوانان بکوشند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: اعتکاف فرصت بسیار مغتنمی است که باید فراهم کردن شرایط عبادت، توبه، نماز، خواندن قران، روزه و … به تهذیب نفس معتکفین به ویژه جوانان کمک کرد و لذت باطنی را به افراد چشاند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند