منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۷
شناسه خبر: 236442
گروه :خبر
image471853
 

چرا نباید به آمریکا اعتماد کنیم؟

اعتماد به آمریکا؛ از مصدق تا روحانی

نتیجه اعتماد ایران به آمریکا در طول تاریخ تنها نقض پیمان، ترور و نا امنی در کشور بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در آستانه 13 آبان هستیم، روزی که یادآور حوادث مهمی است که در شکل گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن مظهر استکبار یعنی آمریکا از ایران نقش اساسی داشت؛ مأموران رژیم شاه، حضرت امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند و دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله و آنان را به خاک و خون کشید، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، نیز لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. بدین ترتیب، مبارزه ی ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد.
سال 1951 آغازی بر اعتماد ملت ایران به آمریکا بود که دستاورد این اعتماد تنها نقض پیمان، ترور و ناامنی برای کشور بوده است.

کودتای آمریکایی اولین خیانت شیطان بزرگ
سال 1951 بود که در شورای امنیت مطرح شد که آقای مصدق صلاحیت شورا را برای حل بحران نفت ایران زیر سوال برد او بریتانیا را متهم کرد که حقوق ایران برای ملی کردن منافع اش را نادیده گرفته و زیر پا گذاشته است.
پس از آن محمد مصدق نخست وزیر ایران تلاش می کند در مقابل زیاده خواهی های بریتانیا بایستد و نفت ایران را از چنگال بریتانیا بیرون بکشد برای این کار دست به دامن آمریکا می شود آمریکا به او قول می دهد با کمک های مالی خود ضررهای مالی فروش نفت ایران  توسط بریتانیا را جبران کند اما همزمان نقشه کودتا علیه دولت مصدق را طراحی می کند و زیر قولش می زند.

مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق ایالت آمریکا در این باره گفته بود که آمریکا در سال 1953 در ساماندهی براندازی نخست وزیر محبوب مردم ایران، نقش چشم گیری بازی کرد نقشه ای کاملا حساب شده که در 28 مرداد ماه 1332 دولت مصدق را سرنگون می کند.
چندی بعد اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز عنوان می کند که: در سال های جنگ سرد، آمریکا نقش مهمی در سرنگونی دولت دموکراتیک ایران داشته است.

توافقنامه الجزایر
پس از مسئله مصدق، انقلاب اسلامی در ایران آمریکایی ها را سخت متحیر و نگران کرده بود.
بروس ریدل عضو سازمان سیا عنوان می کند که روسای ما توانایی فهم این را نداشتند که چطور یک آیت الله 80 ساله که با ماست و سیر و پیاز زندگی می کند می تواند انقلابی را رهبری کند که منجر به سرنگونی مهم ترین کشور متحد آمریکا شود.
آمریکایی ها که از این اتفاق ناراحت بودند دارایی های ایران در خارج از ایران را بلوکه کردند و از دادن سلاح هایی که ایران پول آن ها را به آمریکا داده بود خودداری کردند.

پس از آن شبکه ان بی سی اعلام کرد: سفارت آمریکا در ایران امشب به دست دانشجویان مسلمان افتاد؛ پس از کشمکش زیاد قرار شد ایران کارمندان سفارت آمریکا را به آنها تحویل دهد و در عوض آمریکا متعهد شد در امور داخلی ایران مداخله نکند و فشار های تجاری و اقتصادی را لغو کند و دارایی های بلوکه شده ایران را ازاد کند چند ماه بعد کارمندان سفارت آمریکا آزاد شدند اما آمریکا زیر قولش زده بود…

آزاد کردن گروگان های آمریکایی در لبنان
سال 1987 بود که آمریکایی ها به دست نیروهای لبنان به گروگان گرفته شدند و آمریکا تمام تلاش خود را جهت آزادی گروگان ها انجام داد ؛سال 1988 وقتی آمریکایی ها از باز پس گیری گروگان های خود در لبنان نا امید شدند دست کمک به سوی ایران دراز کردند. بر این اساس جرج هربرت واکر بوش رئیس جمهور وقت آمریکا پیامی را برای ایران فرستاد مبنی بر اینکه دراین باره می توان همکاری نشان داد و این همکاری تا مدت ها به خاطر آورده می شود حسن نیت، حسن نیت می اورد.
چندی بعد نیز برنت اسکوکرافت مشاور امنیت ملی ایالات متحده جیانی پیکو (واسطه ایران و آمریکا) گفت: ایرانی ها منتظر یک حرکت از طرف آمریکایی ها هستند ما باید منصف باشیم چون من به آن ها قول داده ام من هم گفتم جیانی! سعی ام را می کنم.

هاشمی

پس از آن هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران با بیان اینکه عنوان کرده بود که وقتی آمریکایی ها درست عمل نکنند به وعده هایشان کار ناقص می ماند، اگر حسن نیتشان را نشان می دادند ما مطمئن می شدیم جدی هستند و از ما ساخته باشد هم بخاطر لبنان و مسائل انسانی این کار را خواهیم کرد .
در نهایت قرار بر این شد که ایران در مذاکره با حزب الله گروگان های آمریکایی را آزاد کند و در مقابل آمریکا از اقدامات خصمانه علیه ایران دست بردارد و حسن نیت خود را نشان دهد همچنین در مساله جنگ ایران و عراق و تعیین متجاوزانه بی طرفانه عمل کند .
چند ماه بعد گروگان ها با تلاش ایران آزاد شدند اما ریچارد هاس عضو شورای امنیت ملی ایالات متحده عنوان می کند که وقتی گفتیم حسن نیت، حسن نیت می آورد منظورمان این نبود که اگر ایرانی ها گروگان ها را آزاد کنند فارغ از هر کار دیگری که کرده باشند به شکل مطلوبی پاسخ می دهیم و باز هم آمریکا زیر قولش زده بود.

مذاکرات هسته ای سال 82
سال 2002 آمریکا تلاش می کند پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت بفرستد تا راه حمله نظامی یا تحریم اقتصاد را برای خود هموار کرده باشد.
جرج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق ایالت متحده در کنفرانس خبری عنوان می کند که جامعه جهانی باید به هم صدایی برسد و برای ایران روشن کند که نمی تواند با ساخت سلاح هسته ای توسط این کشور کنار بیاید؛ مسئولین دولت وقت جمهوری اسلامی که از این اتفاق نگران بودند پای میز مذاکره با اروپایی ها حاضر می شوند و سه قرار داد تهران 29 مهر ماه  1382، قرارداد بروکسل 14 اسفند 1382 و قرارداد پاریس 25 آبان 1383 را با آنها امضا می کنند.

پس از آن جان ساورز مذاکره کننده انگلیسی عنوان می کند :ما به تهران رفتیم تا آن ها را قانع کنیم که غنی سازی اورانیوم را متوقف کنند و هم چنین هر چیز دیگری که ربطی به غنی سازی دارد را باید برای همیشه متوقف کنند.
بر اساس این قرار داد ها ایران نه تنها غنی سازی را متوقف می کند بلکه تمام فعالت های هسته ای خود را نیز تعلیق می کند و در عوض اروپایی ها وعده می دهند در این موارد با ایران همکاری کنند :
1- برخی امتیازات اقتصادی را برای ایران فراهم کند چند روزی از این تعهد نگذشته بود که بی بی سی در خبری عنوان کرد ایران انتظار داشت با توافقی که با اروپا انجام داده است به امتیازات اقتصادی دست یابد؛ که هیچ کدام محقق نشد.
تعهد بعدی که آمریکا در قرار داد های بعدی کرد:1- همکاری با ایران برای جلوگیری از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که البته بعد از قول اروپایی ها 4 قطعنامه در شورای حکام بر ضد ایران تصویب شد.
2-  همکاری های بین المللی هسته ای و تلاش برای امنیت منطقه و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی
3- اجرای بدون تبعیض NPT بعد از اعتماد سازی
که به هیچ یک از تعهدات دیگر نیز آمریکایی ها عمل نکردند.
در صفحه 582 کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای نوشته حسن روحانی آمده است: متاسفانه در مقابل اگر نگوییم هیچ ایران ما به ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتماد ساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن با قول های انجام نشده و در خواست های بیشتر روبرو شد؛ غربی ها زیر قولشان زده بودند.

بیانیه تهران
سال 1389 که ایران به آژانس گزارش می دهد که سوخت راکتور تحقیقاتی تهران که دارو های مبتلایان به سرطان را تولید می کند رو به پایان است لذا آمریکا می پذیرد که 120 کیلوگرم سوخت را در ازای 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 5 درصد به ایران تحویل دهد با توجه به سابقه ای که آمریکا در نقض پیمان داشت ایران بیم آن داشت که آمریکا اورانیوم 5 درصد را تحویل بگیرد ولی سوخت را تحویل ندهد بنابراین دو کشور برزیل و ترکیه به عنوان واسطه مورد اعتماد از سوی دو کشور مامور شدند تا این معامله را انجام دهند مدتی بعد ترکیه و برزیل از کرده خود پشیمان شدند چون آمریکا باز هم زیر قولش زد و همه چیز را انکار کرد علاوه بر این ها آمریکا تلاش کرد تا تحریم های بیشتری را علیه ایران در سازمان ملل تصویب کند.

برزیل که از این کار آمریکا به شدت عصبانی بود نامه اوباما به رئیس جمهور برزیل برای درخواست میانجگری این کشور را برای این معامله منتشر کرد، ترکیه هم اعلام کرد تلاش های آمریکا برای اعلام تحریم های تازه بر ضد ایران در حال ایجاد وضعیتی سریع است.
باز هم آمریکا زیر قولش زده بود.

اهدای شیردال قلابی به رئیس جمهور ایران
بعد از 35 سال جدایی بار دیگر مسئولین دولت آمریکا و ایران( اوباما رئیس جمهور آمریکا و روحانی رئیس جمهور ایران) طی یک تماس تلفنی که با یکدیگر برقرار کردند آمریکایی ها به نشانه حسن نیت یک جام باستانی به نام شیردال را به ایرانی ها هدیه می دهند.

شیردال مجسمه ای باستانی متعلق به ایران و مربوط به 700 سال پیش از میلاد بود که آمریکایی ها آن را بلوکه کرده بودند.
چند روز بعد یک پایگاه اینترنتی آمریکایی نوشت ما به ایران یک نشان باستانی هدیه دادیم اما فقط یک مشکل کوچک وجود دارد و آن این که این شی تقلبی است و قدمت آن به 1999 بر می گردد، با این حال این عملکرد آمریکا هم پایانی بر روابط ایران و آمریکا نشد.
سیزدهم آبان به همه ی مستضعفان آموخت که می توانند چپاول گران را به زباله دان تاریخ بسپارند. سیزده آبان به مسلمانان آموخت که در معبد انسانیت، آزادنه و آگاهانه در برابر والایی های ارجمند مکتب توحید، به نماز بایستند، تنها در برابر «اللّه » به کرنش و سجود بنشینند و جز او، همه را طرد کنند. واقعه ی سیزده آبان به دل های مؤمنان قوت بخشید و غروری مقدس و حماسه آفرین را در آنان زنده کرد. پرتوی تابناک از انوار الهی بر آنان تابانید و درس هایی بزرگ از شهادت و رشادت و دلیری به آنان آموخت. در سیزدهم آبان، مردم سرافراز ایران به همه ی مستضعفان جهان نشان داد که دیوار ستم، شکستنی است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی