منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۶
شناسه خبر: 178164
گروه :خبر
image14256

بی بی سی در گزارشی اعتراف کرد که در یک نگاه سخت گیرانه، حتی با این گزینه که حمایت از شیعیان، از اولویت های اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه است نیز، لزوما نمی توان موافق بود و مبالغه آمیز خواهد بود اگر دفاع از شیعیان را، همواره اولویتی تعیین کننده در سیاست منطقه ای ایران بدانیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، رسانه اختلاف افکن بی بی سی که همواره در راستای پیاده کردن سیاست های انگلیس در کشور و اختلاف افکنی فعالیت های زیادی در کشور داشت در گزارشی اعتراف کرد که اختلافات میان شیعه و سنی در ایران وجود ندارد.

 

بی بی سی در این راستا با اشاره به کلیشه رایج رسانه های بین المللی در ارتباط با خاورمیانه که همان “شکاف شیعه و سنی” است، یادآور شد: این درست است که جمهوری اسلامی، حساسیت قابل توجهی بر روی وضعیت شیعه‌های ساکن در کشورهای دیگر دارند یا اغلب متحدان استراتژیک ایران در منطقه – مثلاً حزب الله لبنان، انصار الله یمن یا سپاه بدر عراق – شیعه هستند؛ اما اولویت اصلی ایران در سیاست های منطقه حمایت از همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی است.

در ادامه این گزارش آمده است: سخن دقیقی نیست که علوی های حاکم بر سوریه را شیعه بدانیم (در حالی که به لحاظ تاریخی، بیشتر روحانیون شیعه ای که در مورد علویان سوریه اظهار نظر کرده اند، آنها را خارج از تشیع و بعضا خارج از اسلام دانسته اند)، یا دولت بشار اسد را شیعه تلقی کنیم (در حالی که این رژیم از غیرمذهبی ترین دولت های منطقه بوده است)

این گزارش همچنین استفاده از توصیف “جنگ شیعه و سنی”، برای طیفی از منازعاتی که ایران تاکنون در آنها درگیر بوده است را درست نمی داند و نوشته است: این باور آشنا که انگیزه دخالت ایران در سوریه “حمایت از یک دولت شیعه در مقابل معارضان سنی” است، به سختی قابل فهم خواهد بود؛ ولی حتی با فرض اینکه بتوان حاکمان سوریه را “شیعه” توصیف کرد، به نظر نمی رسد حمایت ایران از این حاکمان، ریشه در مذهب آنها داشته باشد.

بی بی سی با اشاره به اتحاد سوریه و جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل نوشته است: تهران بدون همکاری دولت سوریه، ایران امکان حمایت موثر از حزب الله لبنان را از دست می‌دهد و در صورتی که حزب الله ضعیف شود، توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران در مقابل “بزرگترین دشمن” خود یعنی اسراییل بین می رود.

این رسانه اختلاف افکن ضمن بیان این موضوع که برای ایران سوریه، خاکریز اول مقابله با اسرائیل” است، اعتراف می کند که این باور موجود در میان برخی رسانه ها که همه گروه های مسلح متحد ایران در منطقه شیعه هستند نیز، به وضوح ریشه ای در واقعیت ندارد.

 

واضح ترین مثال های نقیض این فرضیه، دو گروه سنی مذهب حماس و جهاد اسلامی هستند. یعنی دو گروه اصلی فلسطینی که همچون حزب‌الله لبنان، به استفاده از کمک ایران اشتهار دارند.

در ادامه این گزارش آمده است: البته حماس غیر از ایران، حامیان دیگری نیز همچون عربستان و قطر نیز دارد که آن را برای کاهش وابستگی به جمهوری اسلامی تحت فشار قرار می دهند. فشاری که در مواردی همچون بحران های سوریه یا یمن، به ناهمسویی این گروه فلسطینی با تهران منجر شده است. انگیزه این حمایت، دقیقا مشابه دلیل حمایت از حزب الله لبنان بوده است: اینکه تهران به این گروه فلسطینی در مقابل “دشمن اصلی” خود یعنی اسراییل احتیاج دارد. حمایت ایران از گروه سنی مذهب جهاد اسلامی هم، از همین قاعده تبعیت می کند.

بی بی سی در ادامه اعتراف می کند که در یک نگاه سخت گیرانه تر، حتی با این گزینه که حمایت از شیعیان، از اولویت های اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه است نیز، لزوما نمی توان موافق بود و مبالغه آمیز خواهد بود اگر دفاع از شیعیان را، همواره اولویتی تعیین کننده در سیاست منطقه ای ایران بدانیم؛ این رویکرد جمهوری اسلامی در دوران رهبری آیت الله خامنه ای است.

این رسانه در ادامه اعتراف می کند که اولویت مقابله با دشمنان اصلی” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی، در عین حال نه تنها در ارتباط با شیعیان، که در هنگام سرکوب مسلمانان در کشورهای دیگر نیز قابل تشخیص بوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است