منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۳
شناسه خبر: 229963
گروه :خبر

سه روزی هست که مشخص شده ۲۹ ایرانی مفقود در فاجعه منا، در عربستان دفن شده اند. رییس سازمان حج و زیارت می گوید ایران کتبا در این باره معترض شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ در دو مرحله پایش آماری، ایران سرنخی از وضعیت ۲۹ زائر مفقود شده در فاجعه منا پیدا کرد؛ قبورالشهدای مکه.

این درحالی بود که تا پیش از این عربستان تضمین داده بود هیچ ایرانی جانباخته در فاجعه منا در مکه دفن نشده است. علاوه بر این سازمان حج و زیارت می گوید که تعدادی از این جانباختگان در روزهای اول مفقود نبودند و تیم حج و زیارت ایران خبر داشته که در سردخانه کدام بیمارستان هستند، اما روز بعد مفقود می شوند.

سعید اوحدی شب گذشته خبر داد که ایران کتبا در این باره معترض شده است.

او گفت: امروز جلسه ای طولانی با مسئولین سعودی در خصوص پیگیری وضعیت ۳۶ مفقود ایرانی فاجعه منا برگزار شد که ما در ابتدای این جلسه اعتراض کتبی خود را در خصوص دفن آن ۲۹ نفر از جان باختگان حادثه منا مطرح و تأکید کردیم که خانواده های محترم این عزیزان همچنان پیگیر بازگشت پیکر عزیزانشان هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت از موافقت سعودی ها برای صدور ویزا برای تیم ۵ نفره پزشکی قانونی ایران خبر داد و گفت: طرف سعودی نیز در این نشست تأکید کرد که به محض دریافت DNA بستگان درجه یک و اثر انگشت آنان بر اساس خواسته و تصمیم خانواده ها عمل می کند و متعهد شدند که این اتفاق حتماً خواهد افتاد. طرف سعودی در جلسه امروز اعلام کرد که استانداردهای DNA مورد نظرشان را حداکثر تا روز شنبه بصورت مکتوب اعلام خواهند کرد تا پزشکی قانونی ایران بر اساس آن استاندارد ها آزمایش DNA را تهیه کند.

او گفت: درباره وضعیت ۳۶ تن از عزیزانی که اطلاعی از آنها در دست نیست در جلسه امروز تأکید شد که باید یک مسیر روشن و مشخصی و مرجعی برای پیگیری وضعیت این عزیزان مشخص شود تا کار متمرکز باشد که توافق شد یک کمیته مشترکی تشکیل شود که از طرف ایران سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و از طرف سعودی ها قائم مقام وزیر بهداشت عربستان مسئولیت را در این کمیته عهده دار شدند تا جلسات مشترک و مستمری در خصوص پیگیری وضعیت مفقودین ایرانی حادثه منا تشکیل شود.

اوحدی گفت: اولین جلسه این کمیته ساعت ۱۱ روز دوشنبه هفته آینده در مکه مکرمه برگزار خواهد شد و قرار است گذرنامه ها و اطلاعات آن ۳۶ نفر در اختیار کمیته قرار گیرد و بحمدالله با موافقتی که برای صدور ویزای ۵ نفر از نمایندگان پزشکی قانونی کشورمان هم صورت گرفته امیدواریم با حضور این نمایندگان روند پیگیری کار با جدیت بیشتری دنبال شود.

رئیس سازمان حج در پایان گفت: در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ زائر ایرانی در مدینه منوره حضور دارند که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته آخرین گروه از زائران ایرانی حج امسال ساعت ۱۷:۳۰ روز شنبه ۲۵ مهرماه فرودگاه مدینه را به مقصد اصفهان ترک خواهند کرد و بعد از آن پرواز هیچ زائر ایرانی در عربستان نخواهیم داشت.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است