منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴
شناسه خبر: 198954
گروه :خبر
nowroozi-a

معاون میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: بیشترین خسارت به آثار باستانی توسط رفتارهای انسانی ایجاد می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، نوروزی معاون میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده بابیان اینکه ۲۷۵ اثر دارای ثبت ملی و دارا بودن ۱۰هزار اثر که جزء آثار شناخته شده در استان هرمزگان است افزود :این آثار به لحاظ تاریخی و فرهنگی جایگاه ویژه‌ای در هرمزگان دارد و این جایگاه وظیفه مسئولان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی را سنگین‌تر می‌کند.

 

وی با بیان اینکه اصلی ترین عوامل آسیب رسانی به بناهای تاریخی،بلایای طبیعی بوده و رفتارهای انسانی است ،خاطرنشان کرد : پدیده های طبیعی همچون سیل، زلزله، قحط و خشکسالی،و رفتارهای انسانی که گاه خواسته و گاه ناخواسته، خسارت هایی را به بناهای تاریخی وارد ساخته است.

 

نوروزی بیان کرد: ۱۰ اثر شامل بناها و محوطه ها به عنوان پیشزدو ۱۰ اثر در دست تهیه و ۵ اثر معنوی شامل باز های محلی و آداب رسوم و ۶ پرونده آثارطبیعی جهت تایید کدملی به سازمان مرکزی میراث فرهنگی ارسال شده است .
وی با اشاره به اینکه توجه به میراث فرهنگی ناملموس، نقش مهمی در گفت‌‏و‏گوی بین ‌فرهنگ‌های مختلف ایفا می‌کند و سبب ایجاد احترام متقابل به تنوع فرهنگی و شیوه‌های گوناگون زندگی می‏‌شود افزود :یک پرونده میراث ناملموس جهت تایید و گرفتن کدملی به سازمان مرکزی میراث فرهنگی ارسال شده است .
معاون میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان بیان کرد : میراث فرهنگی ناملموس، فرصتی است برای عرضه و ارائه فرهنگ و سبک زندگیِ اصیل کشورهای مختلف دنیا در عرصه بین‏‌الملل؛ و موجب مقاومت فرهنگی در برابر یکسان‏‌سازی فرهنگیِ کشورهای قدرتمند جهان می‌‏گردد.
وی اضافه کرد : یکی از سیاست های میراث فرهنگی احیای و بهر برداری از بناهای تاریخی است که باعث طولانی تر شدن عمر بناها است و میراث فرهنگی هر کشوری از آن همه ی مردم آن کشور است و همه در برابر آن مسئولیت دارند.
وی گفت : ۷ اثر استان هرمزگان در حال واگذاری به بخش های خصوصی و ۲ اثر شامل کاروانسرای جیهون و آب انبار ۲۲ بهمن به بخش خصوصی واگذارشده است .
وی ادغان کرد :دو خانه تاریخی در بندر کنگ به شهرداری جهت مرمت و احیای آن به عنوان خانه صنایع دستی و خانه هنرمندان و مابقی در دست اقدام است.
معاون میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان بیان داشت: ۲۰ آثار استان هرمزگان در حال مرمت سازی است که با برنامه ریزی هایی که در جهت جذب اعتبار بیشتر و بهربرداری به بخش های خصوصی اقدام کنند.
وی با بیان اینکه تشکیل انجمن میراث فرهنگی که با حضور استاندار ودبیر انجمن میراث فرهنگی سازمان تشکیل شد که طبعه آن در شهرستان ها به ریاست فرماندار تشکیل می شود افزود : هدف از تشکیل انجمن و همراهی نمودن اعضا و افراد معتمد ، جهت حفظ و نگهداری آثار تاریخی است.
نوروزی تصریح کرد:در استان هرمزگان آثار تاریخی زیادی وجود دارد و جهت حفظ و حراست آن اداره کل میراث فرهنگی به تنهایی امکان پذیر نیست تشکیل این انجمن ها بازو های توانمندی برای استان است.

 

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است