منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۰
شناسه خبر: 256092
گروه :خبر
13901110000319_PhotoA

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: بدون شک، بدون اجازه آمریکایی‌ها دولت ترکیه نمی‌توانست هواپیمای سوخو ۲۴ روسیه را مورد هدف قرار دهد و در این موضوع هماهنگی وجود داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در جلسه مجمع عمومی این انجمن با اشاره به بهره برداری نظام سلطه از جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک گفت: سالها برخی از اندیشمندان و سیاستمداران غربی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتک را در خدمت تسلط بر ملت ها و کشورها قرار دادند و جغرافیا را در خدمت جنگ و نزاع، برای کسب منافع اقتصادی و اهداف سیاسی و تحمیل ارداه خود و یا تغییر مرزهای جغرافیای سیاسی کشورها و بوجود آوردن دولت‌ها– ملت هایی مطابق اهداف خودشان در قاره آفریقا و آسیا قرار دادند.

وی افزود: ما به عنوان اندیشمندان جغرافیای سیاسی ایران و صاحبان تفکر ژئوپلیتیکی می‌خواهیم که ژئوپلیتیک را در خدمت صلح و مقاومت ملتها در مقابل نظام سلطه ودر جهت تعیین سرنوشت توسط ملتها قرار دهیم.

وی ادامه داد: افکار و اندیشه های ملت ایران را جهانیان می شناسند و می دانند ایرانیان همواره انسان ترین انسان ها بوده اند و به صلح و امنیت جهانی علاقمند هستند و همواره منشاء آزادی و آزادی خواهی بوده‌اند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه و در تحلیل شرایط سیاسی منطقه جنوب غرب آسیا گفت: هم اکنون همان اندیشمندان و سیاستمدارانی که ژئوپلیتیک را به خدمت نظام سلطه گرفته‌اند، منطقه جنوب غرب آسیا را هدف قرار داده اند. آنچه در منطقه ما می گذرد نشان می دهد که ایجاد گروه‌های تکفیری و تروریستی توسط سیاستمداران غربی و صهیونیستی، با حمایت مالی کشورهای وابسته به آنها، در طول این پنج سال این منطقه و خصوصا سوریه، عراق و یمن را به آشوب کشانده است.

وی افزود: سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی به گونه ای است که مسلمانان به دست مسلمانان و با پول کشورهای اسلامی کشته شوند. تا کنون دویست و پنجاه هزار نفر از مردم سوریه کشته شده‌اند و نزدیک به 9 میلیون نفر از مردم سوریه و عراق آواره شده اند.

صفوی با اشاره به جنگ سعودی‌ها علیه ملت مظلوم یمن، گفت: قیمت برخی از بمب‌هایی که سعودی‌ها بر سر مردم یمن می‌ریزند حدود پنج – شش هزار دلار است. کشورهای جنوبی خلیج فارس در چهار تا پنج سال گذشته نزدیک به پنجاه میلیارد و پانصد میلیون دلار سلاح خریداری کرده اند که طی سالهای 2010 تا 2014 ، سعودی ها حدود سی میلیارد دلار سلاح خریداری کرده اند که این سلاح‌ها سلاح های انگلیسی، آمریکایی و حتی صهیونیستی است.

وی اضافه کرد: این جای تعجب است که چرا تا کنون یک گلوله از همین کشورهای عربی به سمت رژیم صهیونیستی شلیک نشده است و به همین ترتیب از سوی حدود دویست گروه تکفیری همچون داعش، جبهه النصره، جبهه اسلامی، جیش حر، که در سوریه می جنگند، هیچگونه عملیاتی علیه رژیم صهیونیستی انجام نمی شود بلکه رژیم صهیونیستی زخمی های آنها را در بیمارستان های خود تحت درمان قرار می دهد.

صفوی با اشاره به اقدامات اخیر دولت ترکیه گفت: بدون تردید آنچه در منطقه می گذرد یک جنگ با اهداف ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی است و در این جنگ ترکیه مسیر استراتژیک غلطی را طی می کند. اشغال شمال عراق توسط ترکیه، دخالت و حمایت دولت ترکیه از داعشی‌ها در سوریه یک اشتباه راهبردی برای دولت ترکیه است و هدف قراردادن هواپیمای روسی، اشتباه استراتژیک دولت ترکیه بود.

صفوی  با اشاره به دورنمای اهداف استراتژیک از پیش تعیین شده توسط دولت ترکیه و لزوم بازگشت به آن گفت: ملت ترکیه ملتی  مسلمان  هستند و اقوام ترکیه اقوامی هستند که سالها با مردم عراق و سوریه زندگی کرده اند.

وی افزود: بهتر است ترکیه به اهداف استراتژیکی که چند سال گذشته،  در قالب راهبرد ترکیه تنظیم شده بود و در آن به صراحت مشخص شده بود که ترکیه هیچگونه تنشی با همسایه های خود نباید داشته باشد، پایبند باشد، اما متاسفانه هم اکنون درست در خلاف جهت آن اهداف راهبردی عمل می‌کند.

صفوی با اشاره به اشغال نظامی قسمتی از کشور عراق توسط ترکیه و ضرورت تجدید نظر دولتمردان ترکیه در روابط خود با همسایگان گفت: به نظر می رسد دولت ترکیه بایستی در رابطه با همسایگان خود تجدید نظر کند، نه ملت عراق و نه عشایر غیور و گروه های سیاسی عراق می‌پذیرند که کشورشان در اشغال ترکیه باشد و این موضوع نیز یکی دیگر از خطاهای استراتژیک دولت ترکیه است.

صفوی ادامه داد: نگاه ما به مسائل، ریشه ای و عمیق است. بدون شک، بدون اجازه آمریکائی ها دولت ترکیه نمی توانست هواپیمای سوخوی 24 روسیه را مورد هدف قرار دهد و در این موضوع هماهنگی وجود داشته است.

صفوی در پایان گفت: در رقابت‌های قدرت جهانی و منطقه ای آنچه که از بین می رود منافع و خون مسلمانان و منافع ملت های اسلامی عراق، سوریه و یمن است و آنکه از این منازعات سود می برد رژیم صهیونیستی است و این رژیم در امنیت کامل به سر می برد و هر آنچه سلاح که در این منطقه به فروش می رسد در جهت منافع آمریکا و کشورهای اروپایی نظیر انگلیس که فروشنده این سلاح‌ها  هستند، است.

گفتنی است مجمع عمومی انجمن ژئوپلیتیک با حضور اعضاء هیئت مدیره انجمن ژئوپلیتیک ایران  و اعضا پیوسته انجمن و اساتیدی نظیر میر حیدر، اعظمی، اخباری و زین العابدین و دیگر اساتید دانشگاه  برگزار شد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است