منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۵
شناسه خبر: 259966
گروه :خبر
image579444
 

بررسی موانع پیش روی ازدواج جوانان؛

اشتغال یا تجملات امروزی، کدام‌یک سد راه ازدواج است؟

مقوله ازدواج از سنت‌های الهی و پیامبر (ص) می‌باشد به‌گونه‌ای که می‌فرماید ازدواج از سنت‌های و آیین من است، هر کس به آن پشت کند از من نیست؛ حال امروز چه شده که با توجه به مهم بودن ازدواج از سوی فرمان‌ها خداوند و اهل‌بیت (ع) در کشور ما خیلی کم‌رنگ شده است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، این روزها برخلاف زمان‌های قدیم وقتی وارد جمع جوان‌ها می‌شویم و از آن‌ها می‌پرسیم که مجرد هستند یا متأهل؟ همه یک‌صدا می‌گویند که مجرد؛ اما در سال‌های نه‌چندان دور گذشته کمتر جوانی را می‌دیدیم که به سن 25 سالگی رسیده باشد و متأهل نباشد و تشکیل زندگی نداده باشد.

به‌راستی چرا جوانان دیگر همانند گذشته تن به ازدواج و تشکیل خانواده نمی‌دهند؟ چه بر سر جوانان حال آمده که تنهایی را بیشتر دوست دارند؟ و….

مقوله ازدواج از سنت‌های الهی و پیامبر (ص) می‌باشد به‌گونه‌ای که می‌فرماید ازدواج از سنت‌های و آیین من است، هر کس به آن پشت کند از من نیست؛ حال امروز چه شده که با توجه به مهم بودن ازدواج از سوی فرمان‌ها خداوند و اهل‌بیت (ع) در کشور ما خیلی کم‌رنگ شده است.

از طرفی امروز با بیش از 11 میلیون جوانان دختر و پسر مجرد در کشور روبرو هستیم که هنوز ازدواج‌نکرده‌اند؛ اکنون باید در پی دلایل و موانع ازدواج این روزهای جوانان باشیم تا ببینیم چه درصدی از مشکلات از سوی دولت و چه درصدی از مشکلات از سوی خانواده‌ها و خود جوانان می‌باشد.

این در حالی است که تغییر نگرش و دید جوانان امروزی به مسائل اجتماعی، فرهنگی و.. خود به‌نوعی معضل برای شروع زندگی و تشکیل خانواده درآمده است؛ باید این‌گونه گفت که برخی موانع و مشکلات مانند نبود فرصت شغل از معضلاتی است که باید دولت آن را رفع کند و برخی از موانع و مشکلات مانند جهیزیه، مهریه و سربازی از معضلاتی است که باید خود زوجین آن را رفع کنند تا بتوانند به راحتی و سادگی تشکیل خانواده دهند.

بیکاری مهم‌ترین معضل جوانان برای ازدواج

یکی از موانع جوانان در راه ازدواج، بیکاری یا نداشتن امنیت شغلی است. امروزه با توجه به رکود اقتصادی جهانی، نرخ بیکاری در همه جوامع، به ویژه جوامع درحال‌توسعه ازجمله ایران افزایش‌یافته است. کاهش فرصت‌های شغلی در بخش دولتی و همچنین افزایش میزان اشتغال زنان با حقوق و مزایای پایین‌تر از مردان، موجب بیکاری بسیاری از مردان جوان که نان‌آور اصلی خانواده محسوب می‌شوند، شده است.

در همین بین هم برخی از جوانان با توجه به اینکه شغلی دارند اما به دلیل نداشتن اطمینان از آینده شغلی خود و وجود ترس از بیکار شدن، تن به ازدواج نمی‌دهند.

مهریه و جهیزیه سنگین

برخی از خانواده‌ها و مخصوصاً خود زوجین به قدری خرید وسایل را سنگین و بالا در نظر می‌گیرند که مجبور می‌شوند با این حقوق‌های امروزی چندین سال نامزد بمانند تا بتوانند جهیزیه موردنظر خود را تهیه کنند و یا تا چندین سال بعد از ازدواج باید قسط‌ها و بدهی‌های جهیزیه و مراسم‌ها را بدهند و برخی از دختران به خاطر وجود مهریه بالا هیچ واهمه‌ای از فروپاشی زندگی ندارند و در زندگی به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که باعث ایجاد مشکل در خانواده می‌شود چراکه مهریه را پشتوانه محکمی برای خود می‌دانند.

 ازدواج تحمیلی و فامیلی

از دیگر موانع ازدواج، ازدواج تحمیلی در بین خانواده‌ها می‌باشد ازدواجی که پدرها برای فرزندان خود در نظر می‌گیرند و یا از کودکی دختر و پسری را برای یکدیگر در نظر گرفته‌اند و باید دخترها و پسرها هم بدون چون و چرا قبول کنند بدون اینکه نظر آن‌ها پرسیده شود.

برخی از ازدواج‌های فامیلی هم به دلیل شناخت کاذب از طرفین و نبود تحقیق مناسب و قرار گرفتن دختر و پسر در اقدام انجام‌شده، خانواده‌ها قرار می‌گیرد؛ این ازدواج‌ها در بیشتر مواقع به شکست منجر می‌شود بدون اینکه طرفین در آن نقشی داشته باشند و یا خود بخواهند چراکه زوجین از ابتدا هیچ حسی به یکدیگر نداشتند و هر چه هم در زندگی روبه‌جلو حرکت می‌کنند به بن‌بست می‌رسند.

عدم‌حمایت خانواده‌ها

با توجه به مشکلات امروزی جوانان، خانواده‌ها باید از هر لحاظ فرزندان خود را کمک و یاری کنند تا تشکیل خانواده دهند چراکه اگر خانواده‌ها از فرزندان خود حمایت نکنند آن‌ها برای رسیدن به تمام ملاک‌های ازدواج باید تا سن 30 تا 40 سالگی تلاش کنند که در این سن دامنه انتخاب‌های آن‌ها کمتر و سخت‌تر می‌شود و در برخی از موارد آن‌ها دیگر تن به ازدواج نمی‌دهند و دوست دارند به صورت مجردی زندگی کنند چراکه نیازی به جنس مخالف و تشکیل خانواده در خود احساس نمی‌کنند.

از همین رو معیارهای همسرگزینی، اخلاق و رفتارهای زوجین، شیربها، تجملات و تشریفات دست‌وپا گیر، سختگیری در انتخاب، تحصیلات و… از دیگر عامل‌ها و موانع در ازدواج هستند که البته این‌ها در رتبه‌ها پایین‌تری قرار دارند که در برخی از خانواده‌ها به وجود می‌آید.

از همین رو اهل‌بیت (ع) برای انجام فریضه مهم و ضروری ازدواج راهنمایی‌هایی کرده‌اند که امام صادق (ع) درباره اهمیت توجه به ملاک‌های انتخاب همسر می فرمایند: «خوب دقت کن که خودت را در کجا می‌نهی و چه کسی را در مالت شریک می‌گردانی و بر دین و اسرارت آگاه می‌سازی.» و نیز فرمودند: «زن به منزله گردنبندی است که به گردن می‌افکنی، سپس مراقب باش که چه چیزی را به گردن می‌افکنی.»

علاوه بر این ایمان و دین‌داری، عقل و هوش، اخلاق نیک، عفت و پاک‌دامن و شرافت خانوادگی ملاک‌هایی هستند که هم باید در مردان باشد و هم در زنان و چنین نیست که تنها زنان باید این صفات و ویژگی‌ها و ملاک‌ها را دارا باشند و مردان از آن مستثنا شوند.

این در حالی است که برای داشتن ازدواجی موفق لازم است، ملاک‌های منطقی و درستی در دست داشته باشیم که بهترین آن‌ها در آیات قرآن کریم و روایات معصومان (ع) بیان‌شده است که توجه به آن‌ها می‌تواند زمینه‌ساز ازدواجی سالم و هدفمند باشد چراکه این ملاک‌ها از سوی خالق هستی و اولیاء الهی بیان‌شده‌اند که با اسرار هستی آشنایند و بهترین راهنمایان زندگی بشر هستند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است