منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
شناسه خبر: 278085
گروه :خبر
106

استان هرمزگان در دل خود هنرمندانی با دستانی چروکیده و لرزان پرورانیده که مدت هاست بازیچه کودکان گذشته را شکل می دهند. اشتروک وسیله ای است که کودکان گذشته خاطرات فراوانی با آن دارند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان، شهرستان میناب قطب تولید صنایع دستی استان می باشد و یکی از مهمترین کاوش های باستان شناسی مربوط به دوره اشکانی نیز در این شهرستان انجام شده و بیشترین آثار تاریخی بدست آمده استان نیز متعلق به این شهرستان می باشد.

اُشتُروک به معنای شتر می باشد و مجسمه این شتر گاهی با سوار و گاهی بی سوار ساخته می شد و نقش ها و رنگ های بکار رفته در آن نیز متناسب با شرایط زمان دچار تغییر شده است. به علت رواج شتربانی و اهمیت فراوان شتر در زندگی مردم منطقه ، اشتروک سازی نیز در گذشته بین اهالی مرسوم بوده است .

اُشتُروک برای مورخان و باستان شناسان دارای اهمیت تاریخی و باستانی می باشد زیرا شکل مجسمه و طرح های تزیینی آن بیانگر هویت، وضعیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مردم منطقه می باشد. چند سال قبل دهمین کنگره بین المللی باستان شناسی ایران در بندرعباس برگزار شد که باستان شناسان خارجی حاضر در این کُنگره با دیدن اُشتُرویک به وجد آمده و بر آن بوسه می زدند زیرا می دانستند چه گوهری را مشاهده می کنند.

هرچند این مجسمه ها در گذر زمان تغییراتی را بر خود پذیرفته اند و متناسب با شرایط سیاسی و اقتصادی تغییر شکل داده اند اما حقیقت آنها هیچگاه دچار تغییر نشده است. جنس اُشتُروک از خاک رُس و گل می باشد که توسط یک سفالگر و یک نقاش ساخته می شود که ظرافت بکار رفته در رنگ ها و نقش های این مجسمه کار دست و سلیقه دست بانوان می باشد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است