منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
شناسه خبر: 271976
گروه :خبر
187737300.454556

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان گفت: برجام یک فرصت برای کشور می باشد اگر در اجرای آن اشتباهی مرتکب شویم تهدیدی برای کشور محسوب می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمز پرس، عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان گفت: برجام یک فرصت برای کشور می باشد اگر در اجرای آن اشتباهی مرتکب شویم تهدیدی برای کشور محسوب می‌شود.

محمدی محبی عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان  با بیان اینکه کشورهایی همچون ایران در ساختار تولید با موانعی روبرو هستند، گفت: با وجود موانع در ساختار تولیدی در چندسال گذشته و تحت تاثیر تحریم های دیگر قرار گرفتن با مشکلاتی در بخش اقتصادی روبرو شدیم بنابراین با لغو تحریم‌هایی که علیه کشور ایران صادر شده بود شرایط اقتصاد بین الملل از حیث مقررات مبادلات تجاری و ارتباط با کشورها تغییر و شرایط مثبت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برجام یک فرصت است، اظهار داشت: با رفع موانع در ساختار تولید اقتصادی درون زا و به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت خواهیم کرد و اقتصاد شکوفا خواهدشد اگر با اجرای برجام و در عمل تحریم‌ها لغو شود و هزینه‌ها و محدودیت‌ها ازبین برود باید مشکلات داخلی تولید که ناشی از ساختار اقتصاد نفتی (رانتی) است را برطرف کرد.

محبی تصریح کرد: تا زمانی که فرهنگ تولید، فرهنگ صحیح مصرف و کالاهای خود را بر کالاهای مشابه خارجی ترجیح نداده، سیاست‌های موجود نغییر نکند، سیاست‌های تولید محور اجرا نشود و براساس اقتصاد رانتی که بر پایه منابع نفتی و وابستگی به خارج را از بین نبریم مشکلات حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در بلند مدت همچنان وابستگی بیش ازحد به منابع نفتی داریم، افزود: می‌توان از برجام به عنوان یک فرصت استفاده کرد که تهدیدهای بین الملل را کاهش می‌دهد و در زمینه‌هایی که نیاز به سرمایه و کمبود سرمایه داریم در صورت وجود سرمایه‌گذاران خارجی این مشکل حل خواهد شد و با درآمدهای ناشی از سرمایه‌گذاری خارجی اقتصاد کشور را سامان بخشید.

این مدرس دانشگاهی بیان داشت: آنچه که از دهه 50 و بعد از انقلاب اسلامی تکرار می‌شود وابستگی به درآمدهای نفتی و تقاضا محور در اقتصاد است اگر در سیاست‌های اقتصادی نگاهی کوتاه مدت به رفع مشکل تقاضا داشته باشیم در بسیاری از مواقع در راستای عکس سیاست‌های تولید محور است.

محبی گفت: سیاست‌های تولید در کوتاه مدت ریاضتی بوده اما در بلند مدت مشکل را حل خواهند کرد همچنین با بهتر شدن روند سیاست‌های بازرگانی خارجی و انجام مبادلات واقعی بخش‌هایی که ظرفیت رشد دارند با رشد بهتری رویرو خواهند شد.

کارشناس اقنصادی تصریح کرد: تحریم‌ها هزینه‌های زیادی را برای کشور در زمینه صادرات و واردات ایجاد کرده بود و باعث شد که در بحث صادرات بازارهای جهانی را از دست داده و کشورهای دیگر کالاهای ما را با قیمت ارزان خریداری کنند و با قیمت بالاتری در بازارهای رقابتی و جهانی به فروش برسانند.

وی افزود: با لغو تحریم درآمدهای کشور بهبود یافته و اوضاع اقتصادی روز به روز بهتر خواهد شد اما اینکه نتیجه تا چه اندازه قابل لمس باشد در کوتاه مدت مشخص نمی‌شود.

محبی با اشاره به حل مشکلات در بخش کشاورزی اظهار داشت: کشور ایران با توجه به کمبود منابع آب مزیت‌های خوبی در بخش کشاورزی نسبت به سایر کشورها دارد اگر منابع آبی بدرستی مدیریت شود برجام فرصتی برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهایی است که در زمستان متقاضی محصولات کشاورزی ایران می‌باشند در حقیقت به نفع بخش کشاورزی در راستای سیاست‌های بازرگانی مناسب و تنطیم بازار می باشد که از فشارهای ایجاد شده در بخش کشاورزی کاسته می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه برجام یک فرصت بوده اگر در اجرای آن اشتباهی مرتکب شویم تهدیدی برای کشور محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر بخش تولید رو به جلو حرکت کند با تبدیل صنایع کشاورزی به صیفی‌جات روند صادرات تسهیل خواهد شد که این تسهیل به ضرر کشور نیست بلکه رفاه بیشتری را به دنبال دارد البته در صورتی که کنترلی بر کالاهای قاچاق داشته باشیم.

انتهای خبر/پ

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است