منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۹
شناسه خبر: 304030
گروه :خبر
13950116000572_PhotoA

کاخ سفید و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا قصد دارند اسناد موسوم به «۲۸ صفحه» را که از نقش عربستان در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر پرده برمی‌دارد، از حالت محرمانه خارج کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا در صددند اسناد موسوم به «28 صفحه‌» را از حالت محرمانه خارج کنند که انتشار این اسناد از حمایت عربستان سعودی از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حملات تروریستی 11 سپتامبر مشارکت داشتند.

پایگاه اطلاع‌رسانی هیل وابسته به کنگره آمریکا گزارش داد، بحث درباره این اسناد که 13 سال محرمانه بوده در حالی مطرح شده است که «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد در ماه جاری میلادی به عربستان سفر کند.

سناتور سابق آمریکا موسوم به «باب گراهام» که به نوشتن این گزارش کمک کرد، به برنامه «60 دقیقه» گفت که این اطلاعات محرمانه، یک طرح کلی از شبکه‌ای از افرادی را نشان می‌دهد که به اعتقاد وی از هواپیماربایانی که در حادثه 11 سپتامبر مشارکت داشتند، حمایت می‌کردند.

وی تصریح کرد که هواپیماربایان هنگامی که در آمریکا بودند «به طور قابل ملاحظه‌ای» مورد حمایت عربستان سعودی و مؤسسات خیریه و افراد ثروتمند عربستان بودند.

گراهام ادامه داد: «غیرمنطقی است که بخواهیم باور کنیم که 19 نفر که بیشتر آنها زبان انگلیسی حرف نمی‌زدند، هرگز درگذشته در آمریکا نبودند و بسیاری از آنها تحصیلات دبیرستانی نداشتند، بتوانند چنین وظیفه پیچیده‌ای را بدون برخی حمایت‌های داخل آمریکا انجام دهند».

این اسناد 28 صفحه‌ای از گزارشی درباره حملات 11 سپتامبر در سال 2003 توسط دولت بوش در راستای منافع امنیت ملی آمریکا برداشته شده است.

«پورتر گاس» رئیس مشترک پرونده بازجویی درباره حملات 11 سپتامبر گفت که «اف بی آی» در آن زمان مانع آشکارسازی این اسناد شده است.

گاس که بعدها ریاست‌ سیا را برعهده گرفت به برنامه « 60 دقیقه» گفت که دلیلی نمی‌دید که آن موقع یا همین حالا این اسناد مورد محافظت قرار گیرد. گاس و گراهام با مدیر اف بی آی دیدار کردند تا بتوانند او را متقاعد به آشکارسازی این اسناد کنند که موفق نشدند.

گراهام تأکید کرد که به اعتقاد وی آمریکا این 28 صفحه را با هدف حفظ روابط حساس با عربستان که همپیمانش بود، محرمانه نگه داشته است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است