منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۴۴
شناسه خبر: 338388
گروه :خبر
31322_513

فضای مجازی که امروزه باعث شده تا دنیایی به این بزرگی تبدیل به دهکده ای شود که آزادانه می توان به همه جای آن سرک کشید به فرموده مقام معظم رهبری همانند دو لبه یک چاقو است که اگر از آن صحیح استفاده نشود قطعا باعث متلاشی شدن بنیان خانواده ها می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در حال حاضر در خانه هر ایرانی خانواده ها با شبکه ‌های ماهواره ‌ای، فضای مجازی، رسانه‌های مدرن و … رو به رو هستند که هر یک به شکلی این ها نقش تأثیرگذاری در خانواده دارند و بنیان و بنیاد خانواده را هدف تیر خود گرفته ‌اند.

 

 

یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی که جامعه امروزی ما با آن درگیر است ضعف و تزلزل بنیاد خانواده است. مشکلات خانواده ها به صورت ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی بروز می کند، آموزش و آماده سازی فرزندان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی یکی از وظایف مهم و اساسی خانواده ها به شمار می رود.

 

 

بخشی از شبکه‌های ماهواره‌ای با پخش یک سری از فیلم و سریال ها و برنامه ها به شکل غیر مستقیمی بر بنیان خانواده تاثیر منفی می گذارند و به طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر خانواده نهاده است.

 

 

امروزه رسانه ها، مخصوصاً رسانه های جمعی عامل مهمی در اثرگذاری بر افکار عمومی و جهت دهی به رفتارهای اجتماعی محسوب می شوند. ارتباط از طریق فضای مجازی در سال های اخیر جایگاه قابل توجهی در بین نسل جوان جامعه ما پیدا کرده است. شبکه های اجتماعی در ابعاد مختلف زندگی افراد (فردی و اجتماعی) تأثیرگذارند.

 

 

استفاده بیش از حد نوجوانان و جوانان و کودکان از فضای مجازی در حوزه رابطه خود و والدین نیز تغییراتی بوجود آورده است که برخی از این تغییرات  کاهش نقش خانواده ، کاهش ارتباط والدین با فرزند، شکاف نسلی به دلیل رشد تکنولوژی، از بین رفتن حریم بین فرزندان و والدین و ایستادن در برابر یکی از والدین یا هر دو را می‌توان نام برد.

 

 

علاوه بر شبکه‌های ماهواره‌ای و مجموعه دی ‌وی‌ دی ‌ها، رده سنی های خاص و ارتباط این رده با رسانه‌های مدرن از قبیل اینترنت و تلفن همراه که مجهز به امکانات پیامک وبلوتوث است نیز مواجه است،فرهنگ در خانواده های ایرانی دچار تغییرات فراوانی شده است که همگی به نوعی مروج سبک زندگی مدرن است.

 

 

زیاده در استفاده از اینترنت می تواند مشکلات جدی در سطوح مختلف از جمله سطح تحصیلی و خانوادگی برای مخاطبان به وجود آورد. چه بسا فرزندان ما حتی یک روز هم بدون اینترنت نمی توانند بگذرانند. متأسفانه در میان جوانان و نوجوانان ما به شکلی از فضای مجازی و اینترنت استفاده می کنند که  برخی از جوانان، شب ها را تا صبح با اینترنت می گذرانند و روز را در خستگی و بی حوصلگی چنان می گذرانند که از بقیه کارهایشان باز می مانند.  این مسأله آغازگر آسیب های متعدد دیگر نیز می شود. از جمله این آسیب ها می توان به آسیب های خانوادگی، ارتباطی، عاطفی، روانی، جسمی و اقتصادی اشاره کرد.

 

 

اینترنت شکافی میان نسل ها ایجاد کرده و با پررنگ تر نشان دادن این شکاف بعث فاصله بین فرزندان و خانواده ها شده است و اکنون شکاف میان نسل دوم و سوم علاقمند به اینترنت نیز آشکار شده، به گونه ای که هیچ یک زبان دیگری را نمی فهمند.

 

 

امروزه یکی از پررنگ ترین روش های ارتباط بین همگان اینترنت است،  گسترش رایانه ها ی شخصی وافزایش اتصال به اینترنت در خانه و محل کار منجر به ظهور معظلی به نام اعتیاد  اینترنتی شده است، به طوری  که در پی استفاده روز افزون کاربران از اینترنت و زندگی در فضای مجازی به  مدت طولانی، نوعی وابستگی کاذب به آن پیدا کرده که رهایی از آن امری دشوار است.

 

 

با رشد فراگیر استفاده از اینترنت در زندگی بشری که همه نوع نیاز کاربر را تامین میکند،یک نوع وابستگی بیش از اندازه به اینترنت برای  کاربر ایجاد می‌کند که منجر به جدایی زندگی  واقعی از دنیای مجازی می‌گردد.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند