منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۹:۰۴
شناسه خبر: 323965
گروه :خبر
cagarette

دین اسلام، دینی است که کامل ترین و بهترین توجّه را به سلامت جسمی و روحی انسان دارد و یکی از مصادیق این ضرر رساندن، که متاسفانه امروزه در جامعه ما نیز بسیار رواج دارد، استعمال انواع مختلف دخانیات (سیگار، قلیان، پیپ و…) است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دین اسلام، دینی است که کامل ترین و بهترین توجّه را به سلامت جسمی و روحی انسان دارد. احکام الهی به گونه ای است که فرد با سلامت جسمی و روحی کامل در مسیر بندگی خداوند متعال پیش رود.

 

از جمله مباحث مهم در دین اسلام، وجوب ترک و حرمت ارتکاب عملی است که، به سلامت فرد و جامعه وی آسیب برساند. در این باره، می توان به احادیث و اصول دینی مهمی اشاره کرد که پایه ی این مبحث است. احادیثی چون:ضرر و زیان رساندن به خود و دیگران ممنوع (حرام) است.
یکی از مصادیق این ضرر رساندن، که متاسفانه امروزه در جامعه ما نیز بسیار رواج دارد، استعمال انواع مختلف دخانیات (سیگار، قلیان، پیپ و…) است. بعضا دیده می شود که افراد استعمال این دخانیات، بخصوص سیگار و قلیان را حرام نمی دانند و یا گمان می کنند تنها شروع به مصرف این دخانیات حرام است و تنها بار اول که فرد شروع به مصرف کند مرتکب حرام گشته است، و به عبارتی استمرار در مصرف دخانیاتی چون سیگار و قلیان و پیپ، حرام نیست و اشکال شرعی ندارد.در حالی که طبق حکم حرمت، ضرر و زیان رساندن به خود و دیگران و بر طبق نظر اکثریتّ مراجع که در ادامه خواهد آمد، علاوه بر حرمت استمرار استعمال دخانیات، شروع به استعمال سیگار، قلیان، پیپ و هرگونه مواد مخدر نیز، حرام است.

 
برخی افراد سیگار و یا قلیان کشیدن خود را این گونه توجیه می کنند که ما سیگارهایی مصرف می کنیم که بی ضرر است، مانند سیگارهای فیلتردار و.. و یا قلیان ضرری برای بدن ما ندارد. اما هنگامی که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی نود درصد مرگ های ناشی از سرطان ریه، نتیجه استعمال دخانیات بوده و استنشاق و تنفس در هوایی که با دود سیگار آلوده شده، سبب ضعیف شدن قلب می شود و چهار ساعت نشستن در اتاق پر از دود، برابر با کشیدن ده نخ سیگار است، آیا هم چنان می توان گفت استعمال دخانیات ممکن است
برای کسی چه مصرف کننده و چه کسی که در معرض دود آن است بی ضرر باشد؟! خودمان هم می دانیم که کلاه شرعی، اصلا چیز خوبی نیست… پس بهتر است بهانه و توجیه را کنار بگذاریم و با عقل محض و خالی از تعصب و ریا به سراغ حقیقت برویم.

 

حتی اگر فرد معتقد باشد که استعمال دخانیات هیچ گونه ضرر جسمی برای وی ندارد، بدون شک ضرر مالی که به فرد وارد می کند، چرا که استعمال آن برای فرد هیچ گونه سودی ندارد و نوعی اسراف محسوب می گردد، که طبق آیه ی شریفه ی قرآن نیز اسراف حرام است:ولخرجی و اسراف مکن که اسراف کاران برادران شیطان هستند و شیطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است .

 
پیامبر اسلام (ص)می فرماید: فردای قیامت شما قدم از قدم برنم یدارید، تا اینکه به چهار سؤال جواب دهید. یکی از آنها این است که مالت را از چه راهی به دست آوردی و در چه راهی صرف کردی؟ »و حقیقتا شخص سیگاری که مال خود را برای خرید دخانیاتی که حتّی منفعتی برای او ندارد مصرف کرده، در مقابل این سؤال، چه پاسخی خواهد داد.دلیل دیگر بر حرمت این عمل حدیث دیگری از پیامبر (ص) است که می فرماید: خداوند انسان را از هر مست کننده و سستی آوری نهی نموده است.

 

به جز مواد مخدر که هوشیاری فرد را زائل می کنند، اگر سیگار و قلیان را مست کننده هم ندانیم، بدون شک موجب ضعف جسمانی و سستیقوای فرد می گردد و در نتیجه استعمال آن حرام است.
علاوه بر ضرر جسمی و مالی، استعمال دخانیات بخصوص سیگار، ضررهای روحی نیز برای افراد به دنبال دارد. افرادی که هنگام استعمال دخانیات احساس تخلیه روانی و آرامش می کنند، احساس آنان ناشی از سودمندی خود دخانیات نیست، بلکه به خاطر این است که فرد به آن معتاد شده است و اگر سیگار نکشد دچار تشویش می گردد، اعصاب وی آشفته شده و وابستگی وی موجب مصرف روز افزون و در نهایت، این زیان روحی،
موجب ضرر و زیان جسمی و مادی نیز می گردد.

 

علاوه بر آن که دیده شده فرد به دلیل این اعتیاد پنهان و وابستگی، مال خود را صرف خرید دخانیات کرده و از پس معاش خانواده خود نیز بر نمی آید و در نتیجه، بنیان خانواده نیز متزلزل شده و فرد مرتکب حرام دیگری که ظلم است می شود.

 

از ضررهای دیگر استعمال دخانیات، که متاسفانه جامعه ما را مورد تهاجم قرار داده است، استعمال دود، سیگار و قلیان کشیدن خانم ها است؛ که ضرر آن به فرزندانشان می رسد و باعث از بین رفتن زیبایی و شادابی آنان است؛ و در آن همانندی و مشابهت به مردان وجود دارد که این امر مورد لعن و نفرین پیامبر (ص)قرارگرفته است.

احکام استعمال دخانیات از نظر مراجع عظام

 

اما جدا از این بحث هایی که مطرح شد، بازخوانی نظرات مراجع عظام تقلید و علمای بزرگ سرشناس، که به نوعی تکیه گاه دین محسوب می شوند، نیز ما را به یافته هایی دیگر می رساند. در این مجال، به نظرات عده ای از این مراجع عظام تقلید اشاره می کنیم:

آیت الله بهجت (ره): در موردى که موجب آزار یا ضرر باشد، جایز نیست.

 

آیت الله خامنه ای: حکم با اختلاف مراتب ضررى که براستعمال دخانیات مترتب م ىشود، متفاوت مى گردد و به طور کلى استعمال دخانیات اگربه مقدارى باشد که موجب ضرر قابل ملاحظ هاى براى بدن باشد، جایز نیست و اگر شخص میداند که با شروع آن به این مرحله م ىرسد نیز جایز نمیباشد.

 

آیت الله مکارم شیرازی: مسأله خوردن یا نوشیدن چیزى که براى انسان ضرر مهمّى دارد حرام است، کشیدن سیگار و سایر انواع دخانیات اگر به تصدیق اهل اطّلاع ضرر مهمّى داشته باشد، نیز حرام است، ولى استفاده از موادّ مخدّر مطلقاً حرام است؛ خواه به صورت تزریق یا دود کردن یا خوردن و یا به هر طریق دیگرى بوده باشد وهمچنین تولید، خرید و فروش و هرگونه کمک به انتشار آن، حرام است. سایر مراجع تقلید هم نظرشان این است که درصورت داشتن ضرر بزرگ و مهم حرام است.

 

حضرت آیت الله صافى در این باره حکم داده اند که: خوردن چیزى که براى عقل انسان یا سلامتى او ضرر دارد، حرام است، ولى اگر ضرر موقتّ یا کم باشد که عقلاء اعتنا نکنند، حرام نیست.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان