منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۹
شناسه خبر: 262593
گروه :خبر
634288_453

نخستین جشنواره فرهنگی آئینی بختیاریهای مقیم هرمزگان در 18 و 19 دی ماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی استان هرمزگان گفت: مجمع هیات امنای بختیاریهای مقیم استان به طور خودجوش ومردمی در راستای حفظ فرهنگ ها و ارزش ها اقدام به برپایی جشنواره فرهنگی آئینی کرده اند.

 

محسن ضیایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی استان هرمزگان ادامه داد: با توجه به مهاجر پذیر بودن استان هرمزگان موقعیت وبستر خوبی برای مشارکت اقوام فراهم شده است و امید است اقوام دیگر نیز دنباله روی این حرکت باشند.

 

وی تصریح کرد: ما سنت ها و آئین هایی داریم که در جشن ها و مراسم به اشتراک گذاشته می شوند و باید در راستای حفظ آنها بکوشیم که بهترین راه و موثرترین راه ایجاد جشنواره است و هر چقدر مراودات فرهنگی بیشتر باشد سیر توسعه هموارتر خواهد بود.

 

محمدرضا اسماعیلی، دبیرجشنواره فرهنگی –آئینی بختیاریهای مقیم هرمزگان نیز گفت: معرفی اقوام ، پیشینه و آئین و فرهنگ نشان دهنده قدرت کشور است و تمدن بلند را اقوام بوجود آمده اند با سنتهای خاص خودشان که باید در جهت حفظ آنها کوشش کرد.

 

وی افزود: ما معتقدیم کشوری که رو به پیشرفت است نباید فرهنگ خودش را فراموش کند و در این خصوص کشور ژاپن مثال و الگوی خوبی برای ماست.

 

اسماعیلی تاکید کرد: مناطق بختیاری نشین مناطقی بکر با طبیعتی بسیار دل انگیز است که باید به مردم شناسانده  شود و یکی از اهداف این جشنواره در کنار نمایش سنتها و آئین ها است.

 

وی در خصوص تامین اعتبار این جشنواره گفت: تمامی هزینه های برپایی این جشنواره توسط خود بختیاریها تامین شده است و هیچ سازمانی در آن دخیل نبوده است.

 

دبیر این جشنواره ادامه داد: این جشنواره به مدت دو روز برگزار می شود-افتتاحیه آن روز 18 دی در فرهنگسرای آوینی و اختتامیه آن روز دوم و در پارک غدیر برگزار می شود.

 

وی این مراسم را شامل سیاه چادرهای سنتی، آئین ها و اجرای موسیقی محلی و غرفه هایی از گیاهان معطر و دارویی خاص منطقه و غرفه ایی برای صنایع دستی هرمزگان برای آشنایی مهمانان بختیاری عنوان کرد و افزود: 150 نفر برای شرکت در مراسم از خارج استان دعوت شده اند اما می توان گفت مهمانان خارج از استان بیشتر از میزان دعوت است .

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است