منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۱
شناسه خبر: 278817
گروه :خبر
129-14236

تالاسمی شایع ترین بیماری بومی استان هرمزگان است که نیازمند ایجاد نظام جامع کنترل و آموزش در هرمزگان است. دلیل اصلی این موضوع به نبود آگاهی مردم و مشاوره های اشتباه/آموزش پایین والدین و کمبود دستگاه های تخصصی تشخیص بیماری و کنترل آن در استان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بیماری تالاسمی یکی ازمشکلات جامعه‌ی امروز ایران و بسیاری از کشورهای جهان است. تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که بدن فرد مبتلا قادر به ساخت گلبول‌های قرمز خون بطور کامل و سالم نیست و هرمزگان یکی از استان‌هایی با سرانه‌ی زیاد بیماری تالاسمی است.

مبتلایان به تالاسمی معمولا دو نوع درمان را پیش روی دارند؛ اول، پیوند مغز استخوان، و دوم تزریق خون که بنا به مشکلات خاص پیوند مغز استخوان، درمان رایج تزریق خون می باشد. تالاسمی بیماری است که به‌ علت نقص در ساختمان گلبول قرمز و تخریب این گلبول‌ها، وابسته به تزریق مکرر خون و داروی کاهنده‌ی رسوب آهن در بافت‌های مختلف بدن است. تزریق خون، اساس درمان تالاسمی ماژوراست.

اما درمان قطعی در تالاسمی، پیوند مغز استخوان است. ب‍ا ت‍وج‍ه‌ ب‍ه‌ م‍وق‍ع‍ی‍ت‌ وی‍ژه‌ اس‍ت‍ان‌ ه‍رم‍زگ‍ان‌ و ق‍رار داش‍ت‍ن‌ ای‍ن‌ اس‍ت‍ان‌ در ک‍م‍رب‍ن‍د ت‍الاس‍م‍ی‌ ج‍ه‍ان‌ لازم‌ ب‍ود ک‍ه‌ گ‍س‍ت‍ردگ‍ی‌ ب‍ی‍م‍اری‌ در ای‍ن‌ خ‍طه‌ م‍ورد ارزی‍اب‍ی‌ ق‍رار گ‍ی‍رد.

بسته به شدت بیماری تزریق خون ماهانه یک تا چند بار انجام می‌شود به علت تزریق مکرر خون مقادیر زیادی آهن در بدن تجمع می‌یابد که می‌تواند در بافت‌های مختلف بدن رسوب کند و سبب اختلال درعملکرد ارگان‌ها شود برای کاهش بار آهن اضافی از دارویی بنام «دسفرال» استفاده می‌شود، این دارو به کمک یک پمپ به‌مدت هشت ساعت و بصورت زیرجلدی تزریق می‌شود تا آهن تجمع یافته دفع شود.

در کنار سبک زندگی مهم ترین ضعف نظام سلامت هرمزگان به نبود نظام جامع کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری های خاص است که هزینه زیادی اجتماعی و اقتصادی و روانی بر دوش خانواده و جامعه گذاشته است..

برای بیماران تالاسمی مشکلاتی از قبیل هزینه ویزیت پزشکان، انجام آزمایشات، تامین داروهای جانبی، مشکل شغل و مسکن بیماران، هزینه ایاب و ذهاب بیماران شهرستانی و روستایی وجود دارد و باید تمرکززدایی شود که با تمرکززدایی تجهیزات در شهرستان‌ها بیشتر و بهتر می‌شود، اگر بیمار درمان مناسب و استاندارد مناسبی دریافت کند، می‌تواند یک زندگی آرام و عادی داشته باشد.

با توجه به اینکه استان هرمزگان جزء استان های پرشیوع از نظر بیماری تالاسمی در کشور می باشد و از نظر پراکندگی جغرافیایی در استان نیز می توان گفت تمام شهرستان های تابعه، شماری از این افراد در سطوح پایین و کمتر توسعه یافته از نظر اجتماعی و اقتصادی زندگی می کنند و از نظر دسترسی به امکانات نیز برابر و یکسان و درکل در حد مطلوبی نمی باشند.

کمبود پزشک متخصص از دیگر مشکلات مرکز بیماری های خاص استان است به طوری که در شبانه روز پزشک متخصص تنها در ساعات محدودی از صبح بیماران را ویزیت می کند.

در هرمزگان اکنون دو کلنیک درمان دیابت وجود دارد و با توجه به سرعت گسترش این بیماری احتیاج به مراکز درمانی و آموزشی بیشتری است.

دانشگاه علوم پزشکی استان در سال های گذشته فاقد برنامه ای منسجم در کنترل بیماری های خاص بوده است و همچنان نظاره گر گسترش بیماری های غیرواگیردار است.
مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت از ظرفیت آموزشی خود استفاده نکرده اند امری که به آموزش پایین پرسنل و کارکنان/ پرستاران و پزشکان و بهروزان مربوط است.

در استان هرمزگان 1400بیمار تالاسمی، 175 بیمار هموفیلی، 12هزار بیمار دیابتی و 400بیمار دیالیزی شناسایی شده اند و اکنون طرح ساماندهی این بیمارن در حال اجراست.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند