منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: 239330
گروه :خبر
IMG_3644

رئیس جهاد کشاورزی رودان گفت:از ۱۲ هزار هکتار درخت لیمو ترش در رودان، ۶ هزار هکتار بر اثر بیماری جاروک جادوگر از بین رفته اند و درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، به نقل از رودان نیوز؛ سهراب مرشدی رئیس جهاد کشاورزی رودان در مصاحبه با خبرنگار رودان نیوز، گفت: از ۱۲ هزار هکتار درخت لیمو ترش در رودان، ۶ هزار هکتار بر اثر بیماری جاروک جادوگر از بین رقته اند و طی تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان ذی ربط هنوز هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد و درختان آلوده برای مبتلا نشدن دیگر درختان به این بیماری، باید از بین بروند.

 

وی اظهار کرد: گسترش روز افزون این بیماری  و خطر از بین رفتن کامل درختان لیموترش در این نواحی، توجه و احساس مسئولیت بیشتر مسئولین ذیربط را برای انجام تحقیقات کاربردی و ارائه خدمات اجرایی و عملی توسط نهادهای مسئول بیش از پیش ضروری و الزامی می سازد.

 

وی افزود:  بیماری جاروک جادوگر از سال ۸۷ در باغات لیمو ترش رودان بوجود آمد و به سرعت پیشروی کرد، و باغ های زیادی به این بیماری مبتلا شده که باعث خسارات زیادی به باغداران و بیکاری افراد شد.

 

مرشدی همچنین ادامه داد:این بیماری باعث پایین آمدن سطح تولید لیمو ترش و عدم توانایی صاحبان باغ های در پرداخت وام های دریافتی از بانک ها شده است.

 

معرفی این بیماری:

 

بیماری خطرناک جاروک لیموترش یا جاروی جادوگر مرکبات بوسیله نوعی موجود ذره‌بینی بسیار ریز تک سلولی به نام فایتوپلاسما بوجود می‌آید. این بیماری قرنطینه‌ای موجب کاهش کمیت و کیفیت میوه و در نهایت باعث مرگ تدریجی درختان آلوده لیموترش می‌گردد. عامل آن خیلی ریز و در مقابل سموم شیمیایی مقاوم است و بوسیله نوعی حشره کوچک که شیره گیاهی را می مکد به گیاهان سالم منتقل می گردد، از این نظر به بیماریهای ویروسی بسیار شبیه است.

 

ضمنا این بیماری از طریق خاک و ریشه و یا بوسیله بذر و دانه لیمو ترش منتقل نمی‌شوداین بیماری در طبیعت علاوه بر انواع لیموترش، در گریپ‌فروت، بکرایی(تلخو) و بالنگ(ترنج) بعضی از پایه‌های مرکبات و تعدادی از علفهای هرز در باغ مرکبات هم آلودگی ایجاد می‌کند اما خوشبختانه درختان پرتقال و نارنگی به این بیماری دچار نمی‌شوند. عامل بیماری دارای خصوصیات زیر می‌‌باشد:

 

۱) اندازه آن بسیار ریز است و فقط پس از رنگ  آمیزی بوسیله میکروسکوپ دیده می‌شود.

۲) نوعی انگل اجباری است که فقط درون نسخ زنده گیاه رشد می‌کند و تغذیه آن از شیره گیاهی

و جذب مواد غذائی مورد نیاز گیاه باعث گرسنگی، ضعف و مرگ تدریجی گیاه می‌شود.

۳) این موجود ذره‌بینی به همراه شیره گیاهی در سرتاسر اندامهای درخت لیموترش از ریشه و

ساقه تا برگها و گل و میوه پخش می‌شود و در مدت چند روز خیلی سریع تکثیر می‌شود و

میلیون‌ها عامل بیماری شبیه خودش تولید می‌کند.

۴) این فیتوپلاسما یک پوسته ۳ لایه‌ای نفوذ ناپذیر دارد که در برابر انواع سموم و آنتی‌بیوتیکها کاملا

مقاوم است.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان