منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
شناسه خبر: 306100
گروه :خبر
mm

استان هرمزگان از مراکز تولید تنباکو می باشد و استعمال این محصول دخانی از گذشته بین زنان و مردان این دیار رواج دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ تاریخچه مصرف تنباکو در کشور به زمان هجوم پرتقالی ها برمی گردد که با تسلط بر سواحل و جنوب کشور تنباکو وارد کشور شد و کشت آن در سواحل جنوبی آغاز و مصرف تنباکو توسط استعمارگران پرتغالی آغازی برای مصرف این ماده دخانی در کشور شد.

 

تنباکو که اصلا به آمریکا بازمی گردد دارای برگهای پهن و نیکوتین دار است که از برگهای خشک آن مصرف دخانی دارد.

 

استان هرمزگان از مراکز تولید تنباکو می باشد و استعمال این محصول دخانی از گذشته بین زنان و مردان این دیار رواج دارد.

 

سالانه چندصد هکتار از اراضی هرمزگان به کشت این محصول اختصاص دارد و شهرستان های بندرلنگه، جاسک و پارسیان عمده مناطق کشت تنباکو در هرمزگان می باشند.

 

تنباکو تولید شده در شهرستان بندرلنگه از معروف ترین تنباکو منطقه می باشد که به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صادر می شود.

 

تنباکوی عجمی یا لنگه ای به دلیل وجود مقدار زیاد نیکوتین منجر به ایجاد توهم در فرد می شود که این نوع تنباکو میان مردان و زنان میانسال هرمزگانی رواج دارد.

 

استفاده از قلیان ها در هرمزگان سابقه دیرینه دارد و مصرف این ماده دخانی در مراسمات و جشن ها مرسوم است همچنین قلیان معیار پذیرایی در مراسمات محسوب می شود.

 

مصرف قلیان و تنباکو در خانواده های هرمزگانی باعث کاهش سن مصرف این ماده دخانی شده و مقدمه ای برای گرایش جوانان و نوجوانان به سایر محصولات دخانی می باشد.

 

استعمال قلیان در اماکن عمومی، پارک ها، رستوران ها معضلی برای سلامت جامعه محسوب می شود و افزایش سرانه مصرف قلیان زنگ خطری برای سلامت جامعه است.

 

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه میلیون ها نفر بر اثر مصرف قلیان جان خود را از دست می دهند که بیش از 15درصد از این آمار را نوجوانان در رده های سنی 13تا 15 سال را تشکیل می دهند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است