منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
شناسه خبر: 192085
گروه :خبر
image277653

انتقاد به این نگاه رئیس جمهور برای حل مشکلات کشور به صورت وسیع تری توسط بسیاری از کارشناسان مطرح شده به گونه ای که آن ها نیز همانند وزیر اقتصاد این چنین نگاهی را غلط می دانند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حسن روحانی رئیس دولت تدبیر و امید قبل از روی کار آمدن، به منظور جلب اعتماد و کسب آرای مردمی موضوعی را مطرح کرد که می توانست در آن برهه از زمان توجهات را به خود جلب کند.

 

رئیس دولت تدبیر و امید با استفاده از شعار انتخاباتی “حل مشکلات کشور در 100  روز” توانست نظر جمعی از رای دهندگان را به خود جلب کند و با یک آرای لب مرزی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود.

 

روحانی در آن زمان گفته بود: در برنامه مدون من علاوه بر راه حل های برای رفع این مشکلات؛ راه حلهای کوتاه مدتی یک ماه و 100 روزه برای حل مشکلات ومعضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی پیش بینی شده است که ما می توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم.

 

اما آنچه که دولت تدبیر و امید پس از روی کار آمدن به اجرا در آورده است کمترین شباهتی به شعارهای انتخاباتی قبل از انتخابات هم ندارد.

 

بدون شک مشکلات کشور در شرایطی که سوء مدیریت ها در برخی از حوزه های مدیریتی سایه انداخته است، کاری آسان نیست اما اظهار نظرهای شخص رئیس جمهور در خصوص این مشکلات و حل آن ها از طریق مذاکرات هسته ای! آدرس غلطی است که بارها و بارها به آن تاکید کرده است.

 

 

روحانی که روز گذشته در مراسم هفته محیط زیست سخن گفته است،  اشاره‌ای به تحریم‌ها داشت و آن را ظلمی بزرگ بر ملت ایران دانست و تأکید کرد: اینکه می‌گوئیم تحریم ظالمانه از بین برود برخی چشم خود را بی‌خود نچرخانند، تحریم ها باید از بین بروند تا سرمایه گذار به کشور بیاید و باید سرمایه گذاری انجام شود از مشکل آب خوردن مردم تا مشکلات مالی و بانکی مردم حل شود.

 

این سخنان روحانی و گره زدن حل مشکلات کشور به رفع تحریم ها در حالی مطرح می شود که این نگاه حتی در داخل کابینه او نیز با انتقاداتی روبروست.

 

طیب نیا وزیر اقتصاد دولت تدبیر و امید با ساده انگارانه خواندن این دیدگاه که شرایط اقتصادی امروز، به کل زاییده تحریم است، گفت: اگرچه شرایط اخیر کشور ارتباط نزدیکی با موضوع تحریم‌ها داشت، اما ساده انگارانه است فکر کنیم که با حذف تحریم ها، همه مشکلات ما حل می‌شود. مشکلاتی که طی چند سال اخیر به شدت با آن دست به گریبانیم  و در گذشته هم کم و بیش با آن مواجه بودیم، سه دلیل عمده دارد: ساختار اقتصادی نامتعادلی که از سال‌های قبل از انقلاب به ارث رسیده؛ تداوم وابستگی اقتصاد به نفت  در سال‌های پس از انقلاب و سیاست‌های اقتصادی نادرستی که طی سال‌های گذشته اعمال شد، شرایط را وخیم تر کرد .

 

طیب نیا افزود: تحریم‌ها در شرایطی اعمال شد که دولت در اوج وابستگی به نفت قرار داشت. بنابراین اگرچه با حذف تحریم ها شرایط مناسب تری برای اقتصاد ما فراهم می شود، اما این به آن معنا نیست که ما از وضعیت رکودی و تورمی که سال‌های طولانی و به صورت مزمن با ما همراه بوده است،  رهایی پیدا خواهیم کرد.

 

 

انتقاد به این نگاه رئیس جمهور به صورت وسیع تری توسط بسیاری از کارشناسان مطرح شده به گونه ای که آن ها نیز همانند وزیر اقتصاد این چنین نگاهی را غلط می دانند.

 

احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران  می‌گوید: لغو تحریم‌ها برای بهتر شدن شرایط تولید، می‌تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد، اما بهبود اوضاع تولید، نیازمند تغییر نگاه دولت، بخش خصوصی و تمامی قوا به بخش تولید کشور است. اما در شرایط خوشبینانه می‌توان گفت که لغو تحریم‌ها ۳۰ درصد در اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: نباید این تصور را داشت که بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها، تمامی مشکلات اقتصادی ایران حل می‌شود، این در حالی است که مشکلات عمده تولید ایران از جمله تولید ناخالص ملی، اشتغال، تسهیلات بانکی، سودهای بالای بانک و نیز عدم حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در اقتصاد ایران باید همزمان با برداشته شدن تحریم‌‌ها، حل و فصل شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است