منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۲
شناسه خبر: 272236
گروه :خبر
image515666

بی ‌پولی بیکاری را قفل کرده و باعث شده است تا وعده دولت در حل بحران بیکاری جوانان روی زمین بماند . نرخ بیکاری جوانان زیر ۳۰سال هم اکنون به ۴۸.۷ درصد رسیده و این نرخ در مورد زنان ۸۵.۹ درصد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار و جویای کار باشد اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند.

کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند، جزو جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند.

زنان خانه‌دار و دانشجویان اگر جویای کار نباشند، جزو جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند جمعیت بیکار به تعداد افراد بیکار گفته می‌شود.

هرمزگان به عنوان مهم‌ترین پایگاه اقتصادی و تجاری کشور همواره پذیرای مهاجرین جویای کار از سراسر ایران بوده است اما با وجود این فرصت بزرگ و همچنین اجرای طرح‌های اشتغالزایی و کارآفرینی متعدد دولت، چرا هنوز جوانان بیکار در کوچه پس کوچه‌های شهرهای بندری هرمزگان به تاریکی می‌روند و لامپ‌های معابری که شهرداری یا هر ارگان دیگری که نصب می کند، برای آنها روشنایی بخش نیست.

جادری در ادامه با ابراز گلایه از مسئولان برخی پروژه‌ها و طرح‌های ملی در استان هرمزگان به دلیل عدم اشتغال جوانان بومی و ساکن هرمزگان در این پروژه‌ها، گفت: متاسفانه علیرغم ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در استان، درصد بالایی از جوانان هرمزگانی بیکارند و مشاغل مربوط به مناطق آزاد نیز تاثیر چندانی در رفع بیکاری در هرمزگان نداشته که این امر آزار دهنده است.

وی با تاکید بر اینکه پیمانکاران پروژه‌های بزرگ در هرمزگان باید اولویت اشتغال را به نیروهای بومی اختصاص دهند ادامه داد: متاسفانه برخی پیمانکاران پروژه‌های استانی، نیروهای خود را از خارج استان تامین می‌کنند که اولویت اشتغال برای نیروهای مستقر و بومی استان یکی از درخواست‌های مطرح شده در نشست هیئت دولت بود.

مدیرکل دادگستری هرمزگان گفت: بیکاری دلیل۸۰ درصد جرائم هرمزگان است.

نشانگرهای کاهش نرخ بیکاری استان را نتیجه تلاش دستگاه‌های اجرایی استان در ثبت بیش از ۲۳ هزار فرصت شغلی در بخش‌های مختلف اقتصادی در سامانه ملی رصد، افزایش تعداد بیش از هفت هزار و ۳۰۰ نفر بیمه شده اصلی نزد سازمان تامین اجتماعی، بکار گماردن یک هزار و ۸۰۰ نفر از جویندگان در کاریابی‌های غیردولتی از طریق اجرای بند”و” ماده ۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه ، اشتغال بیش از ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر از طریق پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی و خود اشتغالی در بخش غیر مزد بگیری و اشتغال ۱۸۰ نفر از طریق اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری و تسهیلات بلاعوض اشتغالزایی استان اعلام کرد.

بی ‌پولی بیکاری را قفل کرده و باعث شده است تا وعده دولت در حل بحران بیکاری جوانان روی زمین بماند. نرخ بیکاری جوانان زیر ۳۰سال هم اکنون به ۴۸.۷ درصد رسیده و این نرخ در مورد زنان ۸۵.۹ درصد است.

هرچند نرخ عمومی بیکاری کشور در تابستان امسال ۱۰.۹ درصد اعلام شده است اما وقتی می‌شود درباره بیکاری بررسی دقیق تری انجام داد که در آمارهای مربوط به جویندگان واقعی کار در سنین زیر ۳۰ سال دقت شود. متوسط نرخ بیکاری جوانان در نیمه اول امسال ۲۷.۸ درصد یعنی ۲.۵ برابر نرخ عمومی بیکاری کشور بوده است.

بررسی وضعیت بیکاری جوانان در استان‌های مختلف کشور ، اوضاع را بحرانی نشان می دهد که در شهرهای حاشیه به شکل بحرانی‌تر بیداد می‌کند.

این آمارها نشان می‌دهند تقریبا از هر دو جوان جویای کار، یکی موفق به یافتن شغل دست کم در کوتاه مدت نمی‌شود و این موضوع باعث انباشت تقاضای کار از سوی صدها هزار جوان شده است، بنابراین نرخ‌ها می‌گویند دولت تدبیر و امید تاکنون در این بُعد از کارش موفق نبوده و بیکاری همچنان به عنوان یک مسئله بزرگ در کشور خودنمایی می‌کند.

انتهای خبر/ پ

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی