منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵
شناسه خبر: 345307
گروه :خبر
ورودی-شهر_033

زیباسازی شهری برگرفته از موقعیت جغرافیایی منطقه یکی از عوامل تاثیر گذار برای معرفی هر شهر محسوب می شود که مدیران شهری بندرعباس نتوانسته اند پیوند صحیحی میان نام میدان ها و جانمایی المان ها در بیشتر نقاط شهری ایجاد کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛شهرستان بندرعباس به عنوان پایتخت اقتصادی مرکز تبادلات تجاری کشور است که بیش از 50درصد درآمدهای کشور از استان هرمزگان تامین می شود و به واسطه قرار گرفتن در کنار تنگه استراتژیک هرمز از دیرباز مکان تردد تجار ایرانی و خارجی بوده است.

شهر تجاری و ساحلی بندرعباس در اذهان تداعی کننده زیبایی های منحصر به فرد با مبلمان شهری چشم نواز است و تلفیق تجارت و دریا در این شهر جنوبی انتظار برترین ها را به دوش می کشد.

زیباسازی شهری برگرفته از موقعیت جغرافیایی منطقه یکی از عوامل تاثیر گذار برای معرفی هر شهر محسوب می شود و در واقع جزو شاخصه های شهری است که اجرای آن در شهر ساحلی بندرعباس می تواند نقش بسزایی در جذب گردشگر و فعالان اقتصادی داشته باشد.

المان های شهری برگرفته از ویژگی های هر منطقه پس از خودنمایی در سطح شهر افراد را به گونه ای جذب خود می نماید و ذهنشان را درگیر خود میکند که تا مدتها در آن منطقه از شهر به صورت سمبلیک مشخصه ای برای شناخت شهر در منطقه مورد نظر میگردد.

یکی از اهداف المانها اطلاع رسانی و معرفی منطقه ای خاص به لحاظ تاریخی – جغرافیایی – فرهنگی و ویژگی های خاص مردم آن منطقه بوده که در برقراری ارتباط بهتر مخاطبین و کسانی که به محل رفت و آمد دارند با منطقه  مورد نظر موثر است که با این تعاریف مدیران شهری بندرعباس نتوانسته اند پیوند صحیحی میان نام میدان ها و جانمایی المان ها در بیشتر نقاط شهری ایجاد کنند.

المان های که در میادین شهر بندرعباس وجود دارد بی معنا غیر مرتبط با نام مکان می باشد و برای شهروندان و گردشگردان بندری جای سوال دارد و مفهومی را به ذهن مخاطب القا نمی کند.

از سوی دیگر ورودی های شهر بندرعباس که باید زینت دهنده یک شهر تجاری باشد با تپه های خاکی رها شده و علاوه بر آنکه زیبایی در ورودی ها به چشم نمی خورد بلکه دلزدگی و بیحوصلگی مسافر را به همراه دارد.

اسلام باوقار، عضو شورای شهر بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با تاکید بر بازسازی المان های شهری گفت: نماد هایی که درمیادین شهر نصب شده اند در دوره های قبل و براساس سلایق شخصی مسئولان قبلی ایجاد شده که با پیگیری های انجام شده و تامین بودجه این المان ها جابجا می شوند.

وی با اشاره به ورودی شهر بندرعباس از سمت غرب افزود:پروژه احداث تقاطع غیر هم سطح از سه راه تازیان به سمت بندر شهید باهنر در دست بررسی است و بلواری به طول 1800متر از درب حدیش احداث می شود.

باوقار اظهارکرد: میدان قائم در محدوده درب اسکله باهنر و میدان شده در اولویت ساماندهی هستند که در صورت تامین بودجه بازسازی می شوند.

وی با اشاره به نماد میدان دفاع مقدس در ورودی شرق بندرعباس یادآور شد: در این میدان ماکت لنج به عنوان نماد شهر ساحلی کار شده و در مرکز میدان هشت پرنده به عنوان نماد هشت سال دفاع مقدس قرار گرفته که این المان ها به دلیل نامفهوم بودن و بی ارتباط بودن با نام مکان انتقاد هایی را به همراه داشته است.

عضو شورای شهر بندرعباس تاکید کرد:زمین های محدوده ورودی شمال غربی شهر در حریم مسکن و شهرسازی است که باید نسبت به زیبا سازی و بهسازی آن اقدام نماید.

وی ادامه داد: در محدوده کوی شفا و دوربرگردان کمربندی میدانی با نماد عاشورا از دو سال پیش در دست ساخت بوده که هم اکنون عملیات احداث آن پایان یافته که در این میدان نیز المان خاصی که بیانگر عاشورا باشد نصب نشده که این امر در دست بررسی قرار دارد.

باوقار با اشاره به وضعیت پارک ها و فضای سبز بندرعباس یادآور شد:مسکن شهر وسازی در محدوده چهارراه الهیه شمالی زمینی به مساحت14هکتار برای احداث پارک به شهرداری واگذار کرده بود که هم اکنون با تغییر رویه این زمین را به ادارات و تجاری سازی واگذار کرده که موجب محرومیت اهالی منطقه از فضای سبز شده است.

وی افزود: بسیاری از فضاهای سبز شهری به دلیل کمبود آب و قطعی انشعابات آب از سوی آب و فاضلاب نابود شده اند که باید برای بازسازی فضاهای شهری آب شیرین کن احداث شود.

عضو شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه محله های کمربندی و درخت سبز دچار قطعی مداوم برق می باشند، تصریح کرد:اداره برق مجری روشنایی برق محلات و فضای سبز است که به دلیل خاموشی های مداوم در پارک ها امکان استفاده شهروندان از فضای سبز وجود ندارد.

باوقار خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای شهر زمینی ب مساحت 1300متر در شهرک سجادیه برای احداث پارک اختصاص داده شده که با تایید فرمانداری عملیات احداث آن اجرا می شود.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است