منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹
شناسه خبر: 180591
گروه :خبر
IMG_9858

میلیون ها درخت نخل در این چند ساله بر اثر کمبود آب از بین رفته است، از وقتی که آب سد میناب به روی باغداران نیز بسته شده، خشک شدن درختان چند برابر گشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب بسیاری از باغات لیمو، پرتقال، انبه و نخل میناب بر اثر خشکسالی های چند سال اخیر نابود و یا در حال نابودی است که این امر تلاش بیشتر مسئولان را  می طلبد.

غلامعباس رسولی یکی از باغداران شهرستان میناب می گوید: بسیاری از مرکبات مانند لیمو و پرتقال در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی و قطع منابع آبی به روی باغداران و کشاورزان دیگر نشانی از باغ های سر سبز میناب وجود ندارد.

 

IMG_9914

وی با بیان اینکه میلیون ها درخت نخل در این چند ساله بر اثر کمبود آب از بین رفته است، افزود:  از وقتی که آب سد میناب به روی باغداران بسته شد روند خشک شدن درختان چند برابر شده است.

رسولی ادامه داد: در حال حاضر دیگر نشانی از لیمو در میناب دیده نمی شود، درختان انبه بر اثر شوری آب های زیر زمینی که تنها منبع آبی برای کشاورزان است در حال نابودی هستند؛ دیگر میناب آن مین سراسر آب نیست، خشکسالی در همه جای میناب مشاهده می شود و این تنها به خاطر تاراج آب های زیر زمینی و سد میناب است.

مهدی رجبی یکی دیگر از باغداران مینابی در خصوص خشکسالی و عدم تخصیص آب به باغداران میناب گفت: باغ های میناب مانند آدمی است که تصادف کرده و مرگ مغزی شده  و همه می خواهند قسمتی از آن را برای خود داشته باشند.

وی با اشاره به هزینه های هنگفتی که برای آب و برق باغات افزود: باغداران ماه ها در انتظار نوبت برای رسیدن آب صبر می کنند و بعد از آن با هزینه های هنگفتی نیز مواجه هستند، در کل باغداران میناب از همه جهات در حال نابود شدن از طرف ادارات دولتی و غیر دولتی و در برابر آن خشکسالی هستند.

IMG_9641

رجبی بابیان اینکه طرح قطره ای کردن باغات هیچ کاربردی ندارد، اظهار کرد: این طرح سال ها پیش در کشورهای خارجی استفاده می شد که با شکست مواجه شدند و هم اکنون در کشور ما در حال اجرا هستند.

وی تصریح کرد:با این کار ریشه درختان فقط در یک جا متمرکز می شود درحالی که درختان نیاز به فراهم کردن موقعیتی برای پخش کردن ریشه خود دارند اینطور زمین نیز حالت خشکی خود را از دست نمی دهد و حاصل خیز می ماند پس این روش برای باغداران به نتیجه ای نمی رسد و تنها باعث نابودی تدریجی گیاهان،خاک و درختان می شود.

 

IMG_9561

امیر مهدی حسینی نیزیکی از دوستداران طبیعت در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب اظهار داشت: از پدیده های که باعث نابودی درختان و گیاهان و موجودات و همچنین باعث مشکلاتی برای ساکنان برخی نقاط میناب شده پدیده فروچاله هاست.

حسینی عنوان کرد: در روستای چلو که روزی منبع آب بود اکنون فروچاله هایی بوجود آمده که ترس بر دل آدم می اندازد و نابودی طبیعت و باغات بسیاری را در این منطقه شاهد هستیم.

IMG_9843

وی عنوان داشت: فروچاله ها به حدی زیاد هستند که در اطراف روستای چلو ، نصیرایی، گورزانگ و به نزدیکی شهر میناب و حتی تا پشت باغات فرمانداری شهرستان میناب نیز مشاهده شده اند.

IMG_9826

حسینی دوستدار محیط زیست افزود: ایسی بالای آب چاه ها در بسیاری از مناطق میناب بعلت کمبود آب های زیر زمینی نیز نشانه کمبود منابع آبی است، چاه های بسیاری که در سطح رودخانه میناب زده شده و همچنین بسیاری از چاه های غیر مجاز درباغات میناب، و به تاراج بردن آب میناب آبی که حق مردم این شهر است سال های سال است به شهرستان های دیگر ارسال می شود، و مردم میناب فقط شاهد این ماجرا بودند آیا اگر از همان ابتدا به فکر چاره اندیشی در این مورد بودیم این اتفاق ها می افتاد؟ شهر میناب دیگر آب ندارد، باغات خشک شده اند، بسیاری از روستاها با کمبود آب مواجه هستند،فروچاله ها برای ساکنین میناب یک تهدید است بیاییم هم اکنون میناب را نجات دهیم.

وی خاطر نشان کرد: ما مردم میناب از مسئولین میخواهیم بیایند و این مناطق را ببیند و شدت وخامت را مشاهده کنند حق میناب این خشکسالی نبود.

 

 

 

IMG_0081

 

انتهای پیام/

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است