منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
شناسه خبر: 259229
گروه :خبر
بیزبلظی

فعال فرهنگی هرمزگان اظهار کرد: اواخر دهه شصت تا اوایل دهه هفتاد در یک برهه زمانی خاص در بندر عباس کار و کاسبی کاذب با باز بودن راه دریا شهرت پیدا کرده بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ یعقوب باوقار زعیمی،  فعال فرهنگی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد : اواخر دهه شصت تا اوایل دهه هفتاد با باز بودن راه دریا  قایق های موتوری از صید آبزیان دریا به صید آب آوردگان دریا سمت و سو داده شد و قایقداران به راحتی با تهیه یک جواز نامه ای فرمالیته به نام ” گلد منافیست Gold Manifest” تهیه و مهر و امضاء می شد.

 

وی اظهار کرد: حوزه امارات پذیرای  آن سوی آب می شد و انواع اجناس خارجی ازاین طریق  وارد می کردند به طوری که پیر، جوان، زن و مرد از باسواد و بیسواد جذب این کار شده بودند.

زعیمی تصریح کرد : آنکه زرنگ تر و دست و پادار تر بود گوی سبقت از همه ربوده بود و تحصیل بی رنگ می شد و بعضی از والدین فرزندانشان را از ادامه ی تحصیل باز می داشتند و چتر بازانی بودند که به ریش تحصیل مندان می خندیدند.

 

این فعال فرهنگی بیان کرد : این برهه از زمان مصادف شده بود با جولان دادن وانت های تویوتای ۸۵ ژاپنی که تا کمرگاه به آب دریا می زد تا اجناس قابق آورده را به کرایه به مقصد برساند و گاری های بارکش نیز از این خوان نعمت بی نصیب نمی ماندند

وی یادآور شد:  حتی آدمیانی  که دستشان به گاری هم بند نبود ، مسافران را کول می گرفتند تا به قایق که معمولا دورتر از ساحل لنگر می انداختند برسانند و یا پیاده کنند.

 

باوقار  با اشاره به اینکه این برهه زمانی مصادف با نشان دادن سریال طولانی ژاپنی به نام  «اوشین» شده بود ، خاطر نشان کرد :  نام  «اوشین»آنقدر در ذهن مردم جا افتاده بود که به شلوار  «اوشن Ocean » ( اقیانوس) هم  شلوار اوشین می گفتند.

 

وی  ادامه داد : یک خانم مخاطب در جواب خبرنگار سیما در روز ولادت حضرت فاطمه (س) که پرسیده بود بهترین الگوی زن چه کسی می تواند باشد از زبانش جاری شد «اوشین »که تدوینگر  این برنامه توبیخ شد.

 

فعال فرهنگی هرمزگان با اشاره به “دوره ی تویوتای ژاپنی و سریال ژاپنی” در بندرعباس افزود : بازاری مکاره و  خودجوش در قسمتی ازساحل سورو ، منتهی به سه راه جهانبار ، به عنوانی به نام «اوشین» به راه افتاد تا کار صید اجناس مانند صید ماهی و بازار پاشهر به آسانی رواج یابد.
باوقار اضافه کرد : این برهه از زمان یک کشتی آتش گرفته در جریان جنگ تحمیلی ، موج های سرگردان آن را به نزدیکی های جزیره قشم سوق داده بود که گاهی مانند کاروانسراهای قدیمی بین راه از آن برای اتراق استفاده می شد و این کشتی سوخته در اثر تکرار گویش به ” کسوخته Kassokhteh” معروف شد.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است